Bratki na balkonie. Kiedy i jak sadzić bratki w doniczkach? Jak pielęgnować bratki?

2022-03-11 19:22

Bratki na balkon to zawsze jest dobry pomysł! Jeśli marzysz o pięknym balkonie pełnym kolorowych, łatwych w uprawie kwiatów, w takim razie bratki w doniczce będą strzałem w dziesiątkę. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak sadzić bratki w doniczkach, kiedy sadzić bratki na balkonie i - co bardzo wazne - jak je pielęgnować, by móc cieszyć się ich pięknym wyglądem jak najdłużej.

Spis treści

  1. Bratki na balkon - kwiaty idealne?
  2. Bratki w doniczce - pielęgnacja. Jak często podlewać bratki w doniczce? 
  3. Kiedy sadzić bratki na balkonie?
  4. Jak sadzić bratki w doniczce?
  5. Kwiaty i aranżacje balkonu. GALERIE ZDJĘĆ

Bratki na balkon - kwiaty idealne?

Bratki to kwiaty we wszystkich niemal odsłonach barw: soczyste czerwienie, niewinne biele, zdecydowane czernie. Jako kwiaty na balkon dostępne i bardzo lubiane są bratki dwubarwne. Bartek symbolizuje troskę i myślenie o kimś, zatem ogród z bratkami w tle staje się nostalgicznym i rodzinnym miejscem spotkań i relaksu.

Bratki świetnie nadają się do tworzenia cudownych zakątków w ogrodzie i na balkonie. Kwitną bardzo długo – od kwietnia do końca czerwca, a po zimowej przerwie kwitną obficie i bardzo długo przez całą wiosnę, niekiedy aż do pierwszych upałów. Bratki świetnie sprawują się w miejscach nasłonecznionych, jak i lekko zacienionych.

Sprawdź też:

Bratki w doniczce - pielęgnacja. Jak często podlewać bratki w doniczce? 

Bratki w doniczce na balkonie należy regularnie podlewać. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna (nie mokra! bo wtedy istnieje niebezpieczeństwo zalania korzeni). Nie należy dopuszczać do całkowitego przesuszenia podłoża. Odpowiedź na pytanie o częstotliwość podlewania bratków na balkonie zawsze będzie zależała od panujących warunków, dlatego warto co jakiś czas sprawdzać palcem ziemię w doniczce i dopiero wtedy ocenić, czy nasze bratki potrzebują wody, czy nie. 

Kiedy sadzić bratki na balkonie?

Termin sadzenia bratków zależy od tego, czy kwiaty zimują w naszym domu, czy co roku kupujemy nowe sadzonki. Można jednak przyjąć, że najlepszy czas na sadzenie bratków to wczesna wiosna. Jeśli co roku kupujemy nowe sadzonki bratków, można je sadzić na balkonie już pod koniec marca i w kwietniu.

Jest wiele odmian bratków o różnych barwach kwiatów, wielkości, obfitości kwitnienia. Bratki można też sadzić w towarzystwie innych roślin, np. są dobry towarzystwem dla tulipanów, żonkili, małych iglaków oraz wrzosów. Bratki można komponować z większością roślin balkonowych, choć same też wyglądają przepięknie.

Jak sadzić bratki w doniczce?

Bratki najczęściej wykorzystywane są do obsadzania rabat, skrzynek balkonowych i okien. Do posadzenia bratków wykorzystaj tradycyjne donice, które posiadasz w domu lub podłużne skrzynki na balkon. Najmodniejsze są urozmaicone osłonki, o tęczowych kolorach, lub zmatowionych w śródziemnomorskim stylu. Różnorakie doniczki zestawione ze sobą, tworzą ciekawą całość.

KROK 1: Zanim zabierzesz się do sadzenia bratków na balkonie na dno wybranych donic nasyp drenaż - ochroni to bratki, przed zgniciem korzeni kwiatów. W tym celu użyj drobnego żwirku lub keramzytu, który jest dostępny w każdym sklepie ogrodniczym.

KROK 2: Następnie wsyp ziemię. Bratki lubią dość żywną glebę, o stałej, umiarkowanej wilgotności.

KROK 3: Po przygotowaniu kompozycji bratków, gotowych do wsadzenia usuwamy listki, które są pożółkłe oraz uschłe kwiatki. To przedłuży czas kwitnięcia pozostałych bratków i będą rozkwitać w naszym ogrodzie do dwóch lat. Bratki mają delikatne łodygi, dlatego warto obchodzić się z nimi delikatnie i z czułością prawdziwego ogrodnika.

KROK 4: Po wsadzeniu bratków pozostawiamy 2-centymetrową przestrzeń na górze doniczki, aby mieć swobodę podlewania roślin. Po tygodniu - do dwóch, bratki powinny pięknie się rozrosnąć i wypełnić donicę.

Kwiaty i aranżacje balkonu. GALERIE ZDJĘĆ

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE