Balkon zimą też może być piękny! Rośliny doniczkowe na zimę na zewnątrz. Pomysły na zimowe dekoracje balkonu

2023-12-29 14:16

Balkon zimą nie musi wyglądać na opuszczony. Nasz letni salon nawet w śniegu może wyglądać atrakcyjnie. Wystarczy, że zadbamy o jego ciekawą zimową aranżację. Pomysły na zimowe dekoracje balkonu są proste do realizacji. Jak urządzić balkon na zimę? Co sadzić w donicach na zimę? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Co sadzić w donicach na zimę?
  2. Jak zabezpieczyć krzewy przed zimą?
  3. Balkon zimą — karmnik dla ptaków
  4. Pomysł na dekorację balkonu zimą
  5. Ozdoby świąteczne zewnętrzne. Duże ozdoby świąteczne do ogrodu

Po zakończonym sezonie, gdy na balkonie nie ma już śladu kwiatów pelargonii, surfinii i innych roślin balkonowych, a meble ogrodowe schowano w piwnicy, nasz letni salon staje się często opustoszały i mało ciekawy. Jesienią możemy go ozdobić wrzosami, chryzantemami i dyniami — wtedy jeszcze na moment może stać się kolorowy. Co jednak zrobić, aby także zimą nasz balkon był atrakcyjny? Oto kilka prostych pomysłów na zimowe dekoracje balkonu.

Co sadzić w donicach na zimę?

  • Iglaki na balkon zimą. Do zimowej aranżacji balkonu wykorzystajmy przede wszystkim krzewy, które w letnich miesiącach były tłem dla kwitnących roślin sezonowych. Wśród roślin na balkon na zimę czołowe miejsce zajmują iglaki. Karłowe sosny (na przykład kosodrzewina), jodły i świerki niewielkich rozmiarów, a także polecane do uprawy pojemnikowej odmiany tui (żywotników) czy jałowców to rośliny , które pozostają atrakcyjne także zimą. Zieleń ich igliwia ożywia uśpione balkony, a gdy dodatkowo zima jest śnieżna, biała pierzynka na iglakach tworzy bajkową scenerię.
  • Krzewy zimozielone na balkon zimą. Do zimowej dekoracji balkonu doskonale nadają się również liściaste krzewy zimozielone. Ich wielką zaletą jest to, że nie zrzucają jesienią liści i pozostają ozdobne również w zimowym okresie. U niektórych gatunków, np. u ognika szkarłatnego, dodatkową zimową dekorację stanowią jaskrawe owoce, które pozostają na krzewie na zimę.
  • Ozdobne trawy na balkon zimą. Świetną dekorację zimowego balkonu stanowią liście i kwiatostany ozdobnych traw uprawianych w donicach i skrzyniach. Aby delikatnie szumiały w śnieżne dni i noce, nie ścinajmy ich po zasuszeniu, ale pozostawmy w tym stanie do wiosny. Szczególnie uroczo wyglądają trawy ozdobne pokryte szronem.

Przeczytaj też: Krzewy ozdobne polecane na balkon i taras: krzewy kwitnące, liściaste i iglaki

Jak zabezpieczyć krzewy przed zimą?

Zimozielone krzewy, zarówno liściaste, jak i iglaste, przed zimą należy zabezpieczyć przed mrozem. Pojemniki, w których rosną, powinny być owinięte słomą, styropianem lub grubymi kartonami, aby ochronić korzenie roślin przed przemarzaniem. Dodatkowo części nadziemne krzewów warto osłonić owijając je włókniną.

Chcąc, by zimowe osłony nie ujmowały piękna zimozielonym roślinom, ale je podkreślały, starajmy się na wierzchu zastosować dekoracyjne materiały. Na przykład niezbyt atrakcyjny styropian, którym obłożono pojemnik z rośliną, warto zakryć jutą albo kolorową włókniną.

Dobrym pomysłem jest wstawienie osłoniętych pojemników z roślinami do wiklinowych koszy, które można pomalować na różne kolory albo pozostawić w naturalnych barwach. Z zimowym krajobrazem kojarzą się uplecione ze słomy chochoły osłaniające wrażliwe rośliny ogrodowe - wykorzystajmy je do zimowej dekoracji balkonu.

Uwaga! Aby rośliny zimozielone uprawiane w pojemnikach, nie ucierpiały na skutek suszy fizjologicznej, należy je podlewać także zimą (wtedy gdy nie ma mrozu).

Balkon zimą — karmnik dla ptaków

Ciekawym, a przy tym pożytecznym elementem zimowej dekoracji balkonu jest karmnik dla ptaków. Dzięki niemu możemy liczyć na odwiedziny naszych skrzydlatych przyjaciół, wdzięcznych za dobrze zaopatrzoną stołówkę. Pamiętajmy tylko, żeby dokarmiać ptaki regularnie i wyłącznie odpowiednim dla nich pokarmem.

Przeczytaj też: Zawieszki z ziarna dla ptaków czyli co zamiast karmnika!

Pomysł na dekorację balkonu zimą

Zimowy balkon możemy dodatkowo ozdobić latarenkami - zimowe wieczory oświetlą zapalone w nich świece. Świetnymi detalami zimowej dekoracji są szyszki oraz ciekawie wygięte gałęzie znalezione w lesie. A na Boże Narodzenie możemy udekorować bombkami, łańcuchami i innymi świecidełkami drzewka iglaste na balkonach.

Ozdoby świąteczne zewnętrzne. Duże ozdoby świąteczne do ogrodu

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]
Nasi Partnerzy polecają