Malowanie grzejnika żeliwnego to dobry pomysł, gdy kaloryfery sprawnie działają, a nie podoba się nam ich wygląd - spróbujmy więc je samodzielnie odnowić. W naszym remontowym cyklu ZRÓB TO SAM podpowiadamy, jak pomalować stary grzejnik żeliwny. Żeby dokładnie pomalować grzejnik, najlepiej byłoby odłączyć go od instalacji i zdjąć ze ściany. To jednak wymaga spuszczenia wody z instalacji centralnego ogrzewania, więc taką operację można przeprowadzić jedynie wiosną lub latem. Jest to jednak kłopotliwe, zwłaszcza w domach wielorodzinnych. Poza tym taki grzejnik żeliwny jest ciężki, więc potrzeba osoby do pomocy. Jeśli kaloryfer nie wisi w miejscu trudno dostępnym, można spróbować odnowić go i przystąpić do malowania grzejnika żeliwnego bez zdejmowania (po uprzednim zabezpieczeniu folią malarską podłogi oraz ściany znajdującej się za nim).
Zobacz: Współczesne grzejniki łazienkowe: ciepło na usługach designu >>>
Malowanie kaloryfera żeliwnego:
Malowanie grzejnika żeliwnego krok po kroku
1. Malowanie grzejnika żeliwnego - zmatowienie starej farby
Gdy chcemy tylko odświeżyć wygląd grzejnika żeliwnego lub zmienić jego kolor, wystarczy zmatowić starą farbę przed założeniem nowej. Polega to na delikatnym przeszlifowaniu powierzchni kaloryfera. Ponieważ żeberka mają dość nieregularny kształt, wiele nie zdziałamy, używając tylko szlifierki oscylacyjnej lub mimośrodowej. Przyda się również papier ścierny, którym po zawinięciu na drewnianym klocku lepiej dotrzemy do wszelkich zagłębień. Gdy farba straci połysk, pył trzeba usunąć najpierw suchą, a później zwilżoną szmatką.
Więcej: Ogrzewanie do łazienki: grzejniki elektryczne w łazience - wady i zalety >>>
2. Malowanie grzejnika żeliwnego: usuwanie rdzy
Jeżeli kaloryfer żeliwny jest częściowo zardzewiały lub po wielokrotnym malowaniu widać na nim nieestetyczne zacieki z zaschniętej farby, do szlifowania potrzebny będzie inny sprzęt. Żeby zedrzeć rdzę lub grubą powłokę malarską, należy uzbroić się w wiertarkę bądź szlifierkę kątową, a w jej uchwycie zamocować ściernicę szczotkową. Jest to końcówka ze stalowymi drutami lub sztywnymi sznurami nylonowymi. Po wprawieniu w ruch oczyścimy nią metal do żywego.
Nie przegap: Woskowanie mebli KROK PO KROKU: jak odnowić stare krzesło >>>