Autorką pomysłu na drzwi przesuwne wykonane z palet jest Ula Michalak - blogerka wnętrzarska. Aranżowanie wnętrz to jej hobby. Spędza godziny w antykwariatach, sklepach z wyposażeniem wnętrz, na pchlich targach. Założyła interiorsdesignblog.com, zainicjowała cykl spotkań dla bloggerów wnętrzarskich MEETBLOGIN, w którym mieliśmy okazję brać udział. Prezentowane na zdjęciu drzwi z palet zdobią kuchnię w domku letniskowym.

Jak zrobić drzwi przesuwne z palet

Po budowie domku Uli zostało sporo palet transportowych, które postanowiła wykorzystać. Naradziła się z wykonawcą, rozrysowała projekt i kupiła potrzebne akcesoria w sklepie budowlanym.

Sprawdź też: 7 pomysłów na odnowienie starych drzwi >>>

Kilka godzin heblowania, wiercenia, stukania młotkiem i oto efekt: pomysłowe drzwi z palet. Urządzając wnętrza domku na działce nie ma sensu kupować całego wyposażenia w sklepie. Tutaj przecież swoje miejsce znajdą niepotrzebne meble i dekoracje, które w mieszkaniu już się znudziły. Tu też sprawdzą się różne przeróbki, a meble z palet nadają się do tego idealnie. Tu zwozi się rzeczy, które szkoda wyrzucić. Należy przy tym uważać, żeby końcowy efekt nie był chaotyczną zbieraniną podniszczonych przedmiotów, ale stanowił spójną całość. Weekend za miastem to doskonała okazja, żeby poświęcić tym przedmiotom odrobinę czasu i fantazji - niektóre można odnowić, przemalować, pokryć ładną tkaniną, inne przerobić, całkowicie zmieniając ich przeznaczenie. Oto pomysłowe i tanie drzwi z palet: czas wykonania ok. 5 godziny, koszt - 200 zł.

Robimy drzwi z palet: potrzebne materiały

Do zrobienia drzwi z palet potrzebne będą:

 • 22 deski o dł. 90 cm odzyskane z 5 palet transportowych
 • 3 listwy o dł. ok. 200 cm
 • prowadnica i wózki do drzwi przesuwnych zewnętrznych (ok. 100 zł)
 • kółka nieskrętne o śr. 5 cm – 3 szt.
 • wkręty stożkowe: dł. 5 cm – 100 szt., dł. 7 cm – 50 szt.
 • kołki drewniane – 60 szt.
 • butelka Wikolu
 • hebel
 • papier ścierny
 • wkrętarka
 • młotek
 • piła

Koszt wykonania drzwi z palet wyniósł: ok. 200 zł, czas ok. 5 godzin

Drzwi z palet: instrukcja jak zrobić

Aby wykonać pomysłowe drzwi przesuwne z palet najpierw należało rozmontować palety, odrzucając deski uszkodzone lub nadpleśniałe. Wybrane deski z palet zostały przycięte do długości 90 cm. Następnie deski oheblowano i oszlifowano papierem ściernym (ten etap pochłonął najwięcej czasu). Na bocznych krawędziach każdej deski zostały nawiercone po trzy otwory na kołki (czyli w jednej desce 6 otworów). Do każdego otworu na kołki wpuszczono po kropli kleju Wikol. Wbito kołki i połączono ze sobą deski. Dodatkowo deski łączą wkręty. Były wkręcane pod kątem, łącząc ze sobą sąsiadujące deski. Dla usztywnienia konstrukcję drzwi z palet spinają dwie listwy ułożone na krzyż – też przykręcone wkrętami. U góry drzwi z palet zamontowano rolki, a u dołu kółka. Nad drzwiami została przywiercona prowadnica.

Sprawdź też:

jak zrobić meble z palet na taras >>>

jak zrobić stolik kawowy z palet >>>

jak zrobić łóżko z palet >>>

Galerie zdjęć: dodatki do wnętrz w stylu eko