Kanapa z palet na balkon - jak zrobic sofę z palet na taras: tanie zrób to sam!

Kanapa z palet - znakomity pomysł w zrób to sam! Jak tanio i ciekawie zaaranżować taras? Sofy ogrodowe z palet w duchu eko to rozwiązanie efektowne i przyjazne dla środowiska. Własnoręcznie wykonane meble z palet  zmienią zwykły balkon, czy taras w przytulny zakątek. Zobacz jak samodzielnie zrobić kanapę z palet na balkon!

Meble z palet na balkon i taras: zrób to sam!
Meble z palet na balkon i taras: zrób to sam!
Meble z palet na balkon i taras: zrób to sam!
Meble z palet na balkon i taras: zrób to sam!
Meble z palet na balkon i taras: zrób to sam!

Kiedyś europalety nie wzbudzały większego zainteresowania. Dziś meble z palet wykonane samodzielnie to rosnący wciąż trend życia w duchu eko, ściśle powiązany z wtórnym wykorzystywaniem naturalnych surowców. Proste rozwiązania, wykorzystujące naturalne tworzywa - ewoluowały dziś do rangi najbardziej pożądanych. By zmienić pusty balkon czy taras w przytulny zakątek - niekoniecznie potrzebujesz gotowych mebli ogrodowych z sieciówki. Samodzielnie zrobione meble z palet to prosty i efektowny sposób, by odmienić balkon lub taras - nie do poznania. Eko meble z palet, lub z drewna z odzysku to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, a także naszych portfeli.

Kanapa z palet na balkon i taras: potrzebne materiały

Do wykonania sofy z palet potrzebne będą:

  • palety - 1 lub 2 - w rozmiarze, który najbardziej nam odpowiada
  • wkrętarka
  • piła
  • pędzel i farba do drewna - w wybranym kolorze
  • lakier - w celu zabezpieczenia drewna na zewnątrz
  • młotek oraz gwoździe
  • deski/kawałki drewna
  • miarka
  • do wykończenia gotowego już siedziska - potrzebne będą: materac - 1 lub 2 - w zależności od pożądanej przez  nas wysokości oraz tekstylia przystosowane do użytku zewnętrznego.

Zrób to sam: sofa z palet na taras

W naszym cyklu zrób to sam opisujemy jak wykonać samodzielnie sofę (siedzisko) z palet na balkon lub taras. W galerii zdjęć - obejrzyjcie instrukcję na fotografiach - krok po kroku.

1. Ponieważ palety często są mocno zużyte i podniszczone, w pierwszej kolejności należy sprawdzić je pod kątem luźnych części drewnianych i ewentualnie je przymocować, przybić.

2. Na oparcie najlepsze będą płyty meblowe (albo gładkie deski) w rozmiarze 12x1,9 cm oraz listewki 4x4 dopasowane do rozmiaru palet (długości) i wysokości oparcia.

3. Drewno - nawet po obróbce cieplnej i chemicznej nie jest gotowe do tego, by być praktycznym i estetycznym meblem. Palety nie są gładko oszlifowane, wymagają wobec tego pracy z papierem ściernym lub z elektroszlifierką. Przygotuj odpowiednio palety i wygładź wszystkie nierówności grubym papierem ściernym.

Zobacz też:

Stolik z europalety - zrób to sam >>>

Drzwi z palet za 200 zł - zrób to sam! >>>

Turkusowy salon i meble z palet: modna aranżacja z kolorem w tle >>>

Styl eko w wielkim mieście: recykling i meble z palet >>>

Aby zapewnić ochronę przed warunkami atmosferycznymi mebli, które mają pełnić funkcję mebli ogrodowych - najpierw pokryj palety środkiem do gruntowania drewna (przeciwpleśniowym), a potem polakieruj lakierem do drewna.

Tak przygotowane palety można wykończyć na wiele różnych sposobów.

4. Żeby twoje łóżko tarasowe miało przyjemną wysokość do siedzenia potrzebne będą nogi z drzewa 10 na 10 na 20 cm – które należy w równych odległościach przykręcić od spodu palet. W tym celu można także połączyć ze sobą 2 palety - nabudowując jedną na drugą.

5. Listewka spinająca oparcie sofy na taras musi mieć długość sięgająca do ziemi - aby można było ją przykręcić do nóżek siedziska z tyłu – 6 śrubek na 100 cm, po 2 na każdą poprzeczną deskę oparcia i nóżki.

6. Gotową sofę z palet możemy wykończyć dodając materac i poduszki - pokryte materiałem przeznaczonym do użytku zewnętrznego.

Beżowe, we wzory
camera

Relaks w ogrodzie: poduszki i siedziska

Autor: Dekoria

LISTA ZAKUPÓW

Pokój młodzieżowy: łóżko z palet
camera

Meble z palet: inspiracyjny przegląd wnętrz z europaletami

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY