Meble z palet w zrób to sam. Stolik z europalety: jak zrobić - opis i cena

 meble z palet

W zrób to sam opisujemy jak zrobić widoczny na zdjęciu stolik z palet: instrukcja i cena.

Fot. Marcin Czechowicz

W zrób to sam pomysł na meble z palet, które stały się popularne. Z palet można zrobić naprawdę fajne meble. Pokazujemy jak zrobić stolik z palet - instrukcja krok po kroku oraz cena. Pomysłowe meble z palet: jak zrobić, cena.

Meble z palet podbijają wnętrza. Dlaczego? Po pierwsze meble z palet są tanie, wyglądają efektownie i można z nich zrobić przeróżne sprzęty. W zrób to sam pokazujemy jak wykorzystać europalety do zrobienia mebli. Meble z palet to najczęściej stoliki kawowe, podesty łóżek, siedziska, wieszaki, regały. Europalety dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. My w zrób to sam opisujemy krok po kroku jak zrobić stolik z palet.

Zrób to sam: meble z palet cena

By obniżyć koszt mebli z palet, poszukajmy europalet w skupach, hurtowniach albo w marketach budowlanych i zaproponujmy, że je odkupimy. Możemy je także znaleźć na aukcjach internetowych. Europalety kosztują w granicach 20-50 zł.

Sprawdź też:

jak zrobić łóżko z palet - instrukcja i zdjęcia >>>

 

jak zrobić drzwi przesuwne z palet za 200 zł >>>

Nasz pomysl w zrób to sam to stolik z palet. Oprócz palet, musi doliczyć ceny kolejnych elementów, ale ten koszt jest już niewielki: kółka w zależności od rozmiaru i rodzaju (z hamulcem czy bez) to rząd 17-35 zł za sztukę, impregnat do drewna kosztuje 10-25 zł/litr, wkręty ok. 1 zł, tak samo podkładki, a papier ścierny - 1-2 zł za krążek/arkusz. Średni koszt niezbędnych materiałów do zbudowania stolika z palet powinien zamknąć się w kwocie 120-150 zł. Reszta zależna jest od zaplanowanego wykończenia mebli z palet.

Zrób to sam: stolik z europalet materiały

W zrób to sam udowadniamy, że stolik z europalety jest bardzo efektownym meblem we wnętrzu, a jednocześnie prostym do wykonania. Oprócz europalety będziemy potrzebowali:

  • 4 kółka obrotowe (dobrze by minimum 2 miały hamulec – pomogą ustabilizować mebel)
  • 16 wkrętów i podkładek pod wkręty
  • narzędzia (wkrętarka, papier ścierny do drewna grubo- i drobnoziarnisty albo szlifierka, młotek, pędzel do malowania)
  • impregnat do drewna
  • oraz w zależności od planowanego wykończenia: lakier, bejca lub farba w wybranym kolorze.

Wszystkie te rzeczy są dostępne w markecie budowlanym.

Zrób to sam: stolik z palet – instrukcja krok po kroku

Meble z palet: jak zrobić stolik. Zaczynamy od oczyszczenia palety z zabrudzeń, wyrównania nierówności i usunięcia drzazg grubym papierem ściernym lub szlifierką, jeśli ją posiadamy. Następnie impregnujemy drewno. Jest to szczególnie istotne jeśli chcemy, by stolik z palet stał również na zewnątrz (balkon, taras) i był odporny na wilgoć. Następnie kolej na wykończenie mebli z palet - pomysłów na nie jest wiele – drewno europalety możemy np. jedynie polakierować dla pozostawienia naturalnego charakteru materiału albo zabejcować, aby nadać mu kolor. Dobrze także sprawdzi się malowanie farbą olejną. Kiedy wybrana warstwa wykończeniowa przeschnie przykręcamy do palety kółka meblowe. Ważne, by nie zaczynać od przykręcania pojedynczego koła, a najpierw ustawić w planowanych miejscach wszystkie cztery symetrycznie, żeby sprawdzić czy któreś nie trafia na gwóźdź – europalety są nimi w narożnikach zbijane, a przykręcając kółka musimy je ominąć. Jeżeli stolik z pojedynczej palety z kołami ma dla nas za niską wysokość możemy dołożyć jeszcze jedną paletę, przygotowaną oraz zabezpieczoną w ten sam sposób jak pierwsza i skręcić je ze sobą.

Ostatnim elementem jest wybór wykończenia wierzchu powstałego mebla z palety - na stolik dobrze jest położyć jako blat dużą taflę szkła, która zapewni trwałą, gładką i łatwo zmywalną płaszczyznę, a nie przesłoni przemysłowego charakteru mebla.

 meble z palet

Galerie zdjęć: pomysły na meble z palet

Ocena: 0
Tekst: Kaja Kowacz, architekt Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY