W zrób to sam podpowiadamy jak odnowić drzwi w bloku. Stare drzwi naprawdę mogą stać się atrakcyjne i ładne. Z każdych drzwi możemy stworzyć drzwi o indywidualnym charakterze bez konieczności ich wymiany. Często, żeby odnowić drzwi wewnętrzne czy zewnętrzne nie trzeba nawet dużego nakładu pracy czy kosztów, wystarczy dobry pomysł i staranne wykonanie, ale przede wszystkim musimy przeanalizować czy planowane zmiany są spójne z wystrojem wnętrza. Jeśli zabieracie się za odnawianie drzwi, nie zapominajcie o futrynie - ona także musi przejść metamorfozę! Zobacz jak odnowić drzwi pokojowe, jak odnowić drzwi pomalowane farbą olejną, jak odnowić podrapane drzwi, jak odnowić drzwi z płyty, jak odnowić stare drzwi drewniane. Wszystkie nasze 7 sposobów możesz do takich drzwi zastosować.

Zobacz też: jak wymienić wkładkę zamka w drzwiach >>>

O ile w swoim mieszkaniu nie jesteśmy niczym związani, to chcąc zmienić wygląd drzwi wejściowych upewnijmy się, czy jest to możliwe - większość budynków, szczególnie nowych, ma ujednolicony wygląd klatek schodowych. Pozostaje nam wtedy jedynie możliwość ingerencji na wewnętrznej powierzchni drzwi (od strony mieszkania). Oto nasze propozycje w zrób to sam na odnowienie drzwi.

Jak odnowić drzwi: 1 sposób przemalowanie drzwi na nietypowy kolor

Jednym z najprostszych i najtańszych sposób na odnowienie drzwi jest ich przemalowanie. W zrób to sam namawiamy was do wybrania ciekawych kolorów. Drzwi malujemy odpowiednią do ich nawierzchni farbą. Stare skrzydła drzwi należy wcześniej przygotować uzupełniając ubytki szpachlówkami, przeszlifowując coraz drobniejszym papierem ściernym i oczyszczając z pozostałości. Nowsze, czyli drzwi w lepszym stanie, wystarczy porządnie umyć i odtłuścić. Należy oczywiście przed malowaniem drzwi zdemontować okucia. Przed położeniem farby dobrze jest jeszcze zaimpregnować drewno.

Jaki odnowić drzwi w bloku: malowanie. Efekt zależy od doboru koloru. Ciekawie wyglądają stare ozdobne drewniane drzwi w zdecydowanych barwach: mocnej czerwieni, chabrze, żółci; bądź odwrotnie - starannie dobranych pastelach np. pudrowym różu, mięcie czy szarości. Współczesnym modelom drzwi kolor też doda "pazura" i drzwi łatwo mogą stać głównym akcentem we wnętrzu. Nie musimy malować ich na błysk, równie interesująco mogą wyglądać satyny i maty.

Jak odnowić drzwi: 2 sposób pomalowanie drzwi farbą tablicową

Ten pomysł na odnowienie drzwi w zrób to sam dobrze zastępuje gotowe drogie drzwi z taką powłoką. Pomalowane przez nas farbą tablicową drzwi równie dobrze będą służyć dzieciom do rysowania i pisania, jak i nam do codziennych notatek. Pomalować możemy całe skrzydło drzwi bądź zaplanować pokrycie wybranych pól czy obszaru. Pamiętajmy, że drzwi pomalowane farbą tablicową nie muszą być czarne! Dostępne są już farby tego rodzaju w różnych kolorach.

Jak odnowić drzwi w bloku: 3 sposób oklejenie drzwi tapetą

To również ciekawy sposób w zrób to sam na odnowienie starych drzwi. Drzwi przygotowujemy jak do malowania. Tapetę należy wybrać zmywalną i bardzo odporną na rozdarcia. Wzór tapety do obklejenia drzwi zależy od naszej inwencji, ale musi być bardzo uzasadniony wystrojem wnętrza, inaczej będzie sprawiał wrażenie przypadkowości. Wybrany deseń może np. powtarzać się na jednej ze ścian, przesuwnych skrzydłach szafy lub korespondować z podobnym motywem na dywanie czy lampie. Mogą to być motywy kwiatowe, geometryczne, imitujące stal, skórę, komiksowe, z efektem 3D itp. Jeśli zastanawiasz się jak odnowić podrapane drzwi ten sposób warto wykorzystać.

Jak odnowić drzwi: 4 sposób oklejenie drzwi indywidualną grafiką

Zastanawiasz się jak odnowić drzwi? Jeśli marzymy o naszym zdjęciu czy własnoręcznym rysunku na drzwiach, można zlecić wykonanie wydruku na folii samoprzylepnej i zalaminowanie go dla zwiększenia mechanicznej odporności. Taką zabezpieczoną grafikę łatwiej jest nakleić niż sam wydruk. Decydując się na tę opcję odnowienia drzwi pamiętajmy o odpowiednio wysokiej rozdzielczości pliku przekazywanego do druku.

Jak odnowić drzwi: 5 sposób oklejenie/obicie drzwi innym materiałem

To również ciekawy pomysł na renowację drzwi. Stare drzwi możemy obić innym materiałem. Jaki wybrać materiał i jak to zrobić? O ile pasuje to do wystroju całego mieszkania możemy odmienić drzwi oklejając je czy obijając np. blachą ocynkowaną, dibondem, mozaiką z odpadów kolorowej plexi, cienką okładziną korkową, lustrem, materiałem, zdjęciami, gazetami (należy je potem polakierować lub zafoliować dla większej trwałości)... Listę ogranicza wyłącznie nasza pomysłowość. Oprócz tradycyjnych klejów do mocowania, do takie renowacji drzwi w bloku możemy użyć dwustronnie klejących folii z roli. Musimy zadbać o staranne wykończenie krawędzi i boków skrzydła drzwi.

Jak odnowić drzwi z szybami w bloku: 6 sposób dekoracja lub wymiana przeszkleń w drzwiach

W zrób to sam podpowiadamy także jako odnowić drzwi z szybami. Gładkie przeszklenia możemy dekorować ciętą grafiką z folii samoprzylepnych według własnego projektu. Dostępne są różne kolory i faktury łącznie z kolorami metalicznymi, przejrzystymi typu witraż czy na przykład imitującymi szkło szronione. Jest to metoda pozwalająca na łatwy i szybki powrót do stanu pierwotnego bez uszkodzeń.
Jeśli mamy stare drzwi i chcemy pozbyć się przeszkleń, ale nie wymieniać całych drzwi to ciekawy efekt daje wstawienie obustronnie lustra, szczególnie w drzwiach z licznymi małymi szybkami - mimo pozbawienia doświetlenia, powstałe odbicia sprawiają, że pomieszczenie wydaje się jasne i przestronne. Interesująco wygląda także wstawiona postarzana blacha.

Jak odnowić drzwi: 7 sposób zmiana detalu drzwi

Zastanawiając się jak odnowić drzwi do pokoju, czasami wystarczy zmienić detal i zestawić go np. na zasadzie kontrastu. Przykładowo nowoczesne minimalistyczne białe pełne drzwi zaskoczą nas jeśli zmienimy im klamkę na historyczną, bardzo bogato rzeźbioną. Starym drewnianym drzwiom w kamienicy możemy odwrotnie zafundować szyld i klamkę w neonowym kolorze. Także sam wizjer, tzw. „judasza”, możemy wymienić na designerski model albo samemu przerobić go na dzieło sztuki wkomponowując w nietypową, współczesną grafikę z folii - napis bądź rysunek. Już sam antywłamaniowy łańcuch o oczkach okręconych kolorowymi włóczkami może dodać humoru naszemu mieszkaniu. Wyrazem indywidualności mogą stać się również tabliczki i numery na drzwiach - zadziałać powinny nietypowym materiałem, kolorem, formatem bądź liternictwem.