Co to jest łóżko kontynentalne?

Łóżko kontynentalne stało się synonimem wygody, komfortu, luksusowego, dobrego snu. Jego historia nie jest jednak zaskakująco długa i wiąże się z przemysłową produkcją sprężyn. Choć sprężyny miały swoje zastosowanie od wieków, sprężyna tapicerska została wynaleziona dopiero w 1826 roku w Anglii. W 1871 roku sprężyny zastosowano do stworzenia pierwszego materaca sprężynowego. Pod koniec XIX wieku zostały zamknięte w drewnianej ramie – skrzyni, która stała się pierwszą podstawą (boxspring) łóżka kontynentalnego; w latach 90. skrzynie z formatkami sprężynowymi weszły do masowej produkcji.

Łóżko kontynentalne: boxspring to podstawa

Łóżko kontynentalne składa się z trzech warstw. Najniżej położoną (znajdującą się na podłodze – bezpośrednio lub na nogach) jest podstawa, czyli boxspring.

Boxspring to skrzynia ze sprężynami bonellowymi. Sprężyny bonell (formatka sprężynowa bonell) różnią się od sprężyn kieszeniowych (pracujących indywidualnie) pod względem układu i połączenia sprężyn. Łączone szeregowo sprężyny bonell działają i współpracują powierzchniowo. Oznacza to, że pod wpływem siły nacisku wywieranej przez ciało ugina się ich większa powierzchnia. Konstrukcja skrzyni boxspring ze sprężynami bonell może być drewniana lub wykonana z płyty. Bardzo często jest ona obłożona pianką poliuretanową i tapicerowana. Jej standardowa wysokość to 30-35 cm, choć zdarzają się również niższe skrzynie – wysokości na przykład 25 cm. Obok podstawowej funkcji skrzyni – przenoszenia obciążeń – boxspring ma za zadanie podwyższyć łóżko, co jest szczególnie istotne dla osób starszych (im wyższe łóżko, tym łatwiej z niego wstać). Dodatkowo obecność nóg meblowych zapewnia dystans pomiędzy skrzynią a podłogą, który gwarantuje wentylację łóżka także od spodu.

..  Łóżko wodne – czy warto kupić? Zalety, wady, użytkowanie >>>

Łóżko kontynentalne – materac ma znaczenie

Kolejną (środkową) warstwą łóżka kontynentalnego jest materac. Jego wypełnienie stanowią – w przeciwieństwie do dolnej skrzyni – sprężyny kieszeniowe (nazywane również formatkami kieszonkowymi). Posiadają mniejsze sprężyny niż bonell, dodatkowo każda ze sprężyn ma oddzielną torebkę (kieszonkę) uszytą z tkaniny – włókniny. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednie dopasowanie do kształtu ciała; dodatkowo różne rodzaje sprężyn podpierają inne strefy ciała użytkownika.

Wierzchnią warstwą łóżka kontynentalnego jest cienki materac nawierzchniowy (zazwyczaj grubości 5 do 10 cm) o nazwie „toper” lub „top materac”. Stanowi on ochronę materaca środkowego przed kurzem i roztoczami. Dwuosobowe łóżko kontynentalne w rzeczywistości tworzą dwie osobne skrzynie boxspring oraz dwa osobne materace środkowe. Takie rozwiązanie umożliwia rozsunięcie łóżek na boki, sprzątnięcie i zestawienie, mniejsze gabaryty są również łatwiejsze w transporcie. Dopiero wierzchni materac – toper – scala elementy w jedno łóżko i niweluje szczelinę między dwoma materacami.

..  Czyszczenie materaca. Jak wyczyścić materac? >>>

Łóżko kontynentalne z pojemnikiem i szufladami

Łóżka kontynentalne mają przeważnie tapicerowaną jednakową tkaniną: skrzynię i boki środkowego materaca; natomiast wierzchni toper jest ścielony osobnym prześcieradłem z gumką. Na rynku dostępne są również łóżka kontynentalne z pojemnikiem lub szufladami, które umożliwiają chowane pościeli, koców, poduszek czy narzut. W tym przypadku odbywa się to jednak kosztem skrzyni stanowiącej podstawę wypełnioną sprężynami bonellowymi. W wielu modelach zostaje ona całkowicie wyeliminowana; nie mamy zatem do czynienia z oryginalnym łóżkiem kontynentalnym, którego wszystkie warstwy przekrojowe stanowią bazę do komfortowego snu.

..  Jak ustawić łóżko w sypialni? >>>