Antracytowy kolor na ściane to wnętrzarski trend, który – choć początkowo nieśmiało i na niewielkich płaszczyznach, wkracza co raz pewniej do naszych mieszkań. Jakie odcienie, meble i dodatki lubi odcień antracytu we wnętrzach? Z czym go łączyć i jak ocieplać, by nie uzyskać efektu „bunkru”? Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o kolorze antracytowym we wnętrzu. Przedstawiamy kolor tygodnia: ANTRACYT.

Kolory ścian: antracytowy czyli jaki?

Nazwa „antracyt” niekoniecznie daje nam pełnię wyobrażenie o kolorze, jaki reprezentuje. Kolor antracytowy swoją nazwę zaczerpnął bezpośrednio od nazwy skały organogenicznej, stanowiącej najwartościowszą odmianę węgla kamiennego. Kolor antracytowy (według kodu szesnastkowego: #364135) to zatem nic innego, jak kolor węgla - nie do końca czarny, ale już dawno nie szary. Najciemniejszy z możliwych odcień szarości – oto kwintesencja koloru antracytowego.

Kolory ścian: jakie wnętrza lubi kolor antracytowy?

Antracyt jako kolor ścian pojawił się w aranżacjach zdecydowanie nacechowanych klimatami wnętrz pofabrycznych, loftowych, ale i przesiąkniętych stylem wnętrz holenderskich, przewrotnie ocieplających i udomawiających przestrzenie publiczne i poprzemysłowe, zmieniając je w rodzinne gniazdka. Antracyt na ścianach pojawiał się pierwotnie w przestrzeniach gastronomicznych, w bezpośrednim sąsiedztwie drewna i białych płytek z fazą. Kontrast węglowej sadzy i surowego drewna to trend we wnętrzach, który z restauracji i barów doskonale zaadaptowany został w przestrzeniach prywatnych – kuchniach, łazienkach a nawet w pokojach dziennych i sypialniach. W ciekawej interpretacji kolor antracytowy został przeniesiony do przestrzeni pokoi dziecięcych, jako np. odcień farby tablicowej bądź magnetycznej, zorganizowanej na fragmencie ściany na potrzeby kreatywnej i nieograniczonej fantazji dziecięcej. Intensywny i surowy kolor antracytowy kocha surowe drewno. Doskonale więc się czuje w przestrzeni kuchennej jako np. kolor ściany nad drewnianym blatem kuchennym, jako sąsiedztwo białych kafli z fazą bądź jako ściana w jadalni z jasnym, masywnym dębowym stołem. Antracyt na dużej przestrzeni ściany doskonale odnajduje się wśród kontrastów. Zestawiony z bielą kanapy, dywanu czy rozrzuconych owczych skór wymaga już tylko ciepłych elementów (np. wspomnianych mebli z surowego, jasnego drewna). Chłodny antracyt doskonale ocieplają pastelowe elementy dekoracyjne – tekstylia, poduszki, zasłony i naczynia z przeziernego szkła. Gładka, antracytowa ściana to także dobre miejsce do ekspozycji rodzinnych zbiorów sztuki i fotografii. Złocone i posrebrzane, a także zupełnie białe ramy obrazów prezentują się na antracytowym tle bardzo elegancko. Antracyt we wnętrzu doskonale podkreśla zarówno prosty styl klasyczny, dekoracyjny glamour, jak i styl skrajnie nowoczesny. Jego uniwersalizm stanowi najlepszą rekomendację jako mocnego koloru do wnętrz.

Kolory ścian: gdzie położyć mocny kolor?

Mocny, silnie napigmentowany kolor ścian potrzebuje odpowiedniej lokalizacji we wnętrzu. Nie każda ściana bowiem w odpowiedni sposób wydobędzie walory i pełnię urody mocnego koloru we wnętrzu. Ściana w aranżacji tak mocnego koloru musi być tą najjaśniejszą we wnętrzu, a więc zlokalizowaną albo naprzeciw dużego okna, tarasu, werandy albo w bezpośrednim sąsiedztwie przeszklonych przestrzeni (np. pod kątem prostym względem okien). Usytuowanie okna i rodzaj światła, które wpadać przez nie będzie na nasz mocny kolor ściany, także nie jest bez znaczenia. Dzięki zmiennemu światłu dziennemu, wpadającemu do wnętrza o różnych porach dnia, kolor na ścianie także poddawany będzie różnym wariantom wizualnej interpretacji. Promienie słońca wpadające do wnętrza rano i przed południem, podkreślać mogą surowość i chłodne pigmenty mocnego koloru na ścianie. Przeciwnie rzecz się ma z kolorem przy ekspozycji mocnego koloru ścian od strony zachodniej – popołudniowe, ciepłe i pomarańczowe światło dnia ociepli najchłodniejszą nawet barwę i odcień koloru ściany, dając często zaskakujące efekty wpływające na inny odbiór całego wnętrza w zależności od pory dnia. W przypadku antracytu warto położyć go w bezpośrednim sąsiedztwie bardzo jasnej, pełnej światła przestrzeni, np. w bezpośrednim sąsiedztwie okien o ekspozycji południowej. Dobrze jest również utrzymać ascezę w oprawie okna przy ścianie w kolorze antracytu. Jednolicie białe, mgliste lub bawełniane, przezierne firany wpuszczą więcej białego światła do wnętrza, co przyjemnie ociepli intensywną barwę ciemnej ściany.