Fototapety wróciły do łask. Tym razem są mocnym narzędziem projektantów w dekoracji ścian. Dają dużo możliwości twórczych i są tanim, szybkim i oryginalnym sposobem na efektowną ścianę. Pierwszy boom na fototapety jako dekoracje ścian zaczął się 30 lat temu i skończył się totalną klapą. Jeszcze dziś zbieramy tego żniwo. Przeciętny człowiek próbujący sensownie urządzić swoje M, nieświadomy mocy dzisiejszych materiałów i nowoczesnych technologii, na hasło fototapeta reaguje gęsią skórką. I nic dziwnego. Jakość materiałów, na których robiono kiedyś wydruki i delikatnie mówiąc mało finezyjne motywy, zrobiły swoje.

Fototapety: jak stosować?

Dzisiejsze fototapety jako dekoracja ścian nie mają nic wspólnego z widoczkiem lasu na błyszczącym papierze, który przytłacza wnętrze całą swoją mocą. Teraz fototapeta podkreśla architekturę wnętrza, a nawet rekompensuje pewne braki. Taka dekoracja ścian z fototapetą dodaje głębi, dynamiki, optycznie powiększa to co małe lub wręcz przeciwnie. Motyw jaki może znaleźć się na ścianie zależy tylko i wyłącznie od naszej inwencji. Format fototapety determinują standardy szerokości rolek, a materiał dostosowujemy do potrzeb funkcjonalnych i możliwości finansowych. Tak naprawdę nie chodzi o fototapetę, ale co i w jaki sposób na niej przemycimy. Możemy otworzyć drzwi na Nowy York, zatopić się w panoramie miasta dzieciństwa lub zachwycać się swoim pięknem w dużym formacie. Wybór fototapety do dekoracji ścian zależy od nas.

Dlaczego warto przełamać niechęć do fototapet?

Po pierwsze, fototapeta może optycznie dodać przestrzeni małemu wnętrzu. Przy takiej misji do dekoracji ścian potrzebny jest wzór o charakterze przestrzennym: panoramicznym lub perspektywicznym. Musimy widzieć głębię. To może być fototapeta: panoram miasta, widok na wąską klimatyczną uliczkę, widok bramy, motyw arkadowy lub krajobraz.

Po drugie, fototapety można zastosować w każdym pomieszczeniu. Fototapeta jako dekoracja ścian może zastąpić płytki nad blatem w kuchni (tapety laminowane, zmywalne i odporne na wilgoć). Fototapeta może stać się też ozdobą niewielkiej łazienki, elementem relaksującym w sypialni (motywy roślinne) może również wprowadzić zgiełk wielkiego miasta do salonu. Można naciągnąć ja na blejtram, okleić nieciekawy mebel lub ukryć pod nią drzwi.

I po trzecie, fototapeta jest bardzo praktyczna, łatwa w utrzymaniu i w aplikacji. Papier, na którym robi się wydruk jest wzmocniony i odpowiednio zabezpieczony. Mamy też do dyspozycji tapety winylowe. Fototapety kładziemy tak jak klasyczne tapety na klej, lub wybieramy opcję samoprzylepną. Dla mało cierpliwych dostępna jest usługa z montażem. Przecieramy taką powierzchnię szmatką zwilżoną wodą z delikatnym płynem.

Fototapety: o czym trzeba pamiętać?

Pamiętajmy, że oprócz gotowych wzorów fototapet możemy zrobić wydruk na zamówienie. Zdjęcie możemy zrobić sami. Fototapeta nie musi, a nawet nie powinna zajmować całej powierzchni. Wystarczy podkreślenie fragmentu ściany lub wypełnienie wnęki - taka dekoracja jest ciekawa i nie zdominuje wnętrza. Z postaciami należy postępować ostrożnie ponieważ są przeskalowane i wnętrze może nabrać abstrakcyjnego wymiaru. Przy czym można taki zabieg świadomie wykorzystać. Posunę się do stwierdzenia, że ludzi możemy podzielić na tych, którzy lubią fototapety i na ich zdecydowanych przeciwników. Tych drugich pewnie nie przekonam, ale zawsze warto spróbować.