Regały na książki: meble do salonu dla miłośników książek

Wybór regału na książki to ważna decyzja dla każdego urządzającego salon bibliofila. Czy wybierając meble do salonu kupić oddzielną bibliotekę, a może lepiej same półki na książki? Wybraliśmy salony, w których są regały na książki. Obejrzyjcie galerię zdjęć - inspiracje na regały na książki w pokoju i przeczytajcie, jak je wybrać!

regały na książki meble do salonu
regał na książki
Regał na książki
regał na książki
regał na książki

Regały na książki powinny być funkcjonalne i estetyczne. Masz niewielkie mieszkanie i szukasz rozwiązań, by optycznie je powiększyć? Wybierz regał na książki lub meblościankę, której fronty (choćby w części) są w podobnym odcieniu co ściana za nim. To sprawi, że fragment mebla wtopi się w tło. Jeśli regał na książki ma służyć też do przechowywania dokumentów, gazet warto wybrać taki, który część półek ma zamykaną. Sprawdzony patent na meble do salonu, które muszą sporo pomieścić, a mimo to wyglądać lekko? Jasny kolor. Dodatkowo półki na książki mogą być tak rozmieszczone, by wolne przestrzenie między nimi dodawały konstrukcji głębi. Jasne fronty potrafią zmienić pojemną bibliotekę na książki w mebel wielofunkcyjny; w zamkniętych szafkach można ukryć mniej efektowne przedmioty. Obawiasz się, że regał na książki na całą ścianę będzie wyglądał zbyt masywnie? Zaprojektuj go tak, by nabrał lekkości. Można np. stworzyć wnękę z lustrem, albo też wnętrze niektórych półek pomalować lub przesłonić kolorowymi drzwiczkami. I jeszcze jeden dobry pomysł: gdy mebel sięga sufitu, który nie jest równy, zdecyduj się na precyzyjnie dopasowaną listwę, która to zniweluje.

Zobacz też: Salon - inspiracje

Biblioteczka w pokoju dziennym

Poznaj kolejne pomysły!

Regały na książki robione na wymiar

Meble do salonu robione na wymiar - regały i półki - umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Są niezastąpione w przypadku skosów, wnęk, a także wtedy, gdy zależy nam na meblu w salonie o nietypowej głębokości. Jak zrobić regały na książki na wymiar? Projekt zabudowy do salonu na wymiar może zrobić firma, która będzie montowała meble. Ale to ty najlepiej wiesz, czego potrzebujesz: ile masz książek i dekoracji, jakiej są wielkości. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu regału na książki robionego na wymiar.

Regał na książki na zamówienie - dokładny plan

Zastanów się nad przeznaczeniem mebla. Rozrysuj liczbę i głębokość szuflad, drzwiczek, ale przede wszystkim zdecyduj, w jakiej odległości od siebie będą zamocowane półki (zaplanuj wyższe niż tradycyjne, jeśli np. kolekcjonujesz albumy o sztuce). Nie masz szczególnych preferencji? Wybierz standardową odległość 30 cm - pozwala swobodnie ułożyć książki w formacie A4.

Regał na książki na zamówienie - grubość półek. Uwzględnij ją w planowaniu regału na ksiązki – standardowa to ok. 3 cm (przy wymiarach półki 25x50–70 cm). Jeśli na którejś z półek mają stać np. segregatory o wysokości 32 cm, do obliczeń dodaj 3 cm i dodatkowe 3–4 cm, by wygodnie je wyjmować. Zaufaj fachowcom, jeśli doradzają grubsze półki, niż zakładałaś. Cienkie wyglądają subtelniej, ale wyginają się pod ciężarem książek, gdy są zbyt długie.

Półki na książki w salonie

Zajrzyj do naszej galerii inspiracji!

NIE PRZEGAP

 Regał na książki

Choć niemal całą ścianę w salonie zajmują identycznych rozmiarów kubiki, „układanka” nie wygląda monotonnie. Wrażenie różnorodności uzyskano dzięki nieregularnemu rozmieszczeniu poszczególnych elementów i przeplataniu otwartych półek z zamkniętymi.

Regał na książki na zamówienie - pomiar

Zostaw go profesjonalistom, zwłaszcza gdy ściany są nierówne.

Regał na książki na zamówienie - warto wiedzieć. Każda zabudowa na wymiar w salonie wygląda lżej, gdy półki z książkami przeplatają się z tymi, które eksponują bibeloty. Dzięki temu nawet pokaźna bryła mebla w salonie nie przytłoczy pomieszczenia.

Zdjęcia domowych bibliotek

Zachęcamy do oglądania!

Biały regał
camera

Regał na książki: praktyczny i piękny mebel w salonie

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Sebastian Oleksik, Daniel Rumiancew, Konrad Kalbarczyk, Michał Przeździk, Marcin Czechowicz, Sylwester Rejmer, materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY