Regały na książki powinny być funkcjonalne i estetyczne. Masz niewielkie mieszkanie i szukasz rozwiązań, by optycznie je powiększyć? Wybierz regał na książki lub meblościankę, której fronty (choćby w części) są w podobnym odcieniu co ściana za nim. To sprawi, że fragment mebla wtopi się w tło. Jeśli regał na książki ma służyć też do przechowywania dokumentów, gazet warto wybrać taki, który część półek ma zamykaną. Sprawdzony patent na meble do salonu, które muszą sporo pomieścić, a mimo to wyglądać lekko? Jasny kolor. Dodatkowo półki na książki mogą być tak rozmieszczone, by wolne przestrzenie między nimi dodawały konstrukcji głębi. Jasne fronty potrafią zmienić pojemną bibliotekę na książki w mebel wielofunkcyjny; w zamkniętych szafkach można ukryć mniej efektowne przedmioty. Obawiasz się, że regał na książki na całą ścianę będzie wyglądał zbyt masywnie? Zaprojektuj go tak, by nabrał lekkości. Można np. stworzyć wnękę z lustrem, albo też wnętrze niektórych półek pomalować lub przesłonić kolorowymi drzwiczkami. I jeszcze jeden dobry pomysł: gdy mebel sięga sufitu, który nie jest równy, zdecyduj się na precyzyjnie dopasowaną listwę, która to zniweluje.

Meble do salonu: regały na książki robione na wymiar

Meble do salonu robione na wymiar - regały i półki - umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Są niezastąpione w przypadku skosów, wnęk, a także wtedy, gdy zależy nam na meblu w salonie o nietypowej głębokości. Jak zrobić regał na książki na wymiar? Projekt zabudowy do salonu na wymiar może zrobić firma, która będzie montowała meble. Ale to ty najlepiej wiesz, czego potrzebujesz: ile masz książek i dekoracji, jakiej są wielkości. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu regału na książki robionego na wymiar.

Regał na książki na zamówienie - dokładny plan. Zastanów się nad przeznaczeniem mebla. Rozrysuj liczbę i głębokość szuflad, drzwiczek, ale przede wszystkim zdecyduj, w jakiej odległości od siebie będą zamocowane półki (zaplanuj wyższe niż tradycyjne, jeśli np. kolekcjonujesz albumy o sztuce). Nie masz szczególnych preferencji? Wybierz standardową odległość 30 cm; pozwala swobodnie ułożyć książki w formacie A4.

Regał na książki na zamówienie - grubość półek. Uwzględnij ją w planowaniu regału na ksiązki – standardowa to ok. 3 cm (przy wymiarach półki 25x50–70 cm). Jeśli na którejś z półek mają stać np. segregatory o wysokości 32 cm, do obliczeń dodaj 3 cm i dodatkowe 3–4 cm, by wygodnie je wyjmować. Zaufaj fachowcom, jeśli doradzają grubsze półki, niż zakładałaś. Cienkie wyglądają subtelniej, ale wyginają się pod ciężarem książek, gdy są zbyt długie.

Regał na książki na zamówienie - pomiar. Zostaw go profesjonalistom, zwłaszcza gdy ściany są nierówne.

Regał na książki na zamówienie - warto wiedzieć. Każda zabudowa na wymiar w salonie wygląda lżej, gdy półki z książkami przeplatają się z tymi, które eksponują bibeloty. Dzięki temu nawet pokaźna bryła mebla w salonie nie przytłoczy pomieszczenia.