Biokominki: ZALETY i WADY nowoczesnych kominków na biopaliwo

Biokominki na biopaliwo zawojowały wnętrza w stylu nowoczesnym. Są ekologiczne i uniwersalne - można je postawić w dowolnym miejscu. Jednak biokominek to nie tylko same zalety, lecz także pewne wady. Sprawdź, co warto wiedzieć o biokominkach, czyli prostym sposobie np. na kominek w kawalerce w bloku.

Biokominek w salonie
Biokominek w salonie
Biokominek w jadalni
Biokominek w salonie
Biokominek na tarasie

Nowoczesne, modne i efektowne biokominki to ratunek dla osób, które marzą o romantycznym palenisku w swoim domu, ale sytuacja architektoniczna bądź lokalowa (blok) do tej pory im to uniemożliwiała. Jakie wady i zalety posiadają nowoczesne biokominki? Czy są bezpieczne dla nas i dla środowiska? Prześledź z nami kluczowe cechy biokominków na biopaliwo!

Co to są biokominki?

Najprościej mówiąc, biokominki to nowoczesne wcielenie kominka, w którym paliwem jest tzw. biopaliwo, na bazie alkoholu etylowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków nie emituje zapachu ani dymu, a po wypaleniu biopaliwa nie zostaje popiół. Dzięki ekologiczności takich rozwiązań kominki zyskały przedrostek bio-. Nowoczesne biokominki przyjmują bardzo intrygujące, niekiedy futurystyczne formy.

Zobacz też:

Projekt sypialni z łazienką - obicia na ścianach i biokominek >>>

Biokominki w mieszkaniu: dodatkowe ogrzewanie i dekoracje wnętrza >>>

Biokominek, kominek czy koza - co kupić i jak zamontować? >>>

Kominki nowoczesne: zalety biokominków

Biokominki mają mnóstwo zalet. Jakie warto wymienić w pierwszej kolejności?

-    Dzięki biokominkom każdy może mieć kominek! Ograniczenia typu brak ciągu kominowego czy jego zła lokalizacja dla ustawienia kominka nie stanowią już problemu – biokominek można umieścić w dowolnym miejscu, zamontować we wnęce albo postawić na stoliku kawowym. Wszystko zależy oczywiście od formy biokominka - czy jest ścienny do zabudowy, czy wolnostojący.

-    Nowoczesny biokominek zawsze przykuwa wzrok i jest niebanalną dekoracją wnętrza. Choć pasuje przede wszystkim do aranżacji w stylu nowoczesnym, można go śmiało wprowadzić także do wystroju klasycznego czy eklektycznego.

-    Dzięki biokominkom możemy atrakcyjnie "przeszklić" fragment ściany i decydować, czy w danej chwili wypełnić ją płomieniem, czy nie - znakomity pomysł np. do popularnych obecnie sypialni połączonych z łazienką.

-    Mobilny charakter biokominka sprawia, że możemy nim „meblować” przestrzeń salonu, sypialni czy łazienki wedle uznania.

-    Biokominki sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i na tarasie, balkonie czy patio.

-    Biopaliwo do biokominków, z uwagi na bezdymne i bezwonne spalanie, jest przyjazne dla środowiska.

-    mobilny biokominek możemy w każdej chwili schować, np. po okresie zimowym, bądź korzystać z niego wyłącznie w wybranych momentach, np. jako kominek dogrzewający w chłodniejsze, letnie noce na tarasie.

Jakie wady mają biokominki?

Wady biokominków są nieliczne, ale warto o nich pamiętać, zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie:

-    Choć biopaliwo zasilające biokominki spala się bezdymowo, to wnętrze, w którym używany jest biokominek, powinno być regularnie wietrzone – w wyniku spalania biopaliwa do atmosfery uwalniana jest para wodna wraz z dwutlenkiem węgla.

-    Biokominki nie mogą stanowić głównego i jedynego źródła ogrzewania domu – mają zbyt małą moc grzewczą i nie podołają równomiernemu i kompleksowemu ogrzewaniu całego domu. Przy biokominkach konieczne jest więc instalowanie ogrzewania centralnego.

-    Główną wadą biokominka jest cena biopaliwa. Litr standardowego biopaliwa do biokominków to koszt mieszczący się w granicach od 9 do 15 zł. Przeciętne zużycie biopaliwa wynosi ok. 1,5 litra na 3 godziny użytkowania, stąd wynika, że godzina użytkowania biokominka to koszt od  5 do 8 zł.

Biokominek: poradnik wideo

Zapytaliśmy eksperta jaki biokominek wybrać: poznaj rodzaje, zalety i sposób użytkownia biokominków - wideo poradnik. Biokominek nie wydziela żadnych zapachów, alkohol spala się praktycznie w 100% - nie jest potrzebny wyciąg kominowy, by cieszyć się z uroku płomieni w mieszkaniu w bloku.

Galerie zdjęć: biokominki i kominiki w aranżacjach

W galerii zdjęć prezentujemy wnętrza, w których zamontowano biokominki oraz kominki elektryczne - można je zamontować w każdym mieszkaniu, nie jest wymagane podłączenie do przewodu kominowego.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: SiT Grupa Projektowa

POLECANE ARTYKUŁY