Nowoczesne, modne i efektowne biokominki to ratunek dla osób, które marzą o romantycznym palenisku w swoim domu, ale sytuacja architektoniczna bądź lokalowa (blok) do tej pory im to uniemożliwiała. Jakie wady i zalety posiadają nowoczesne biokominki? Czy są bezpieczne dla nas i dla środowiska? Prześledź z nami kluczowe cechy biokominków na biopaliwo!
Co to są biokominki?
Najprościej mówiąc, biokominki to nowoczesne wcielenie kominka, w którym paliwem jest tzw. biopaliwo, na bazie alkoholu etylowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków nie emituje zapachu ani dymu, a po wypaleniu biopaliwa nie zostaje popiół. Dzięki ekologiczności takich rozwiązań kominki zyskały przedrostek bio-. Nowoczesne biokominki przyjmują bardzo intrygujące, niekiedy futurystyczne formy. Stanowią więc ciekawy pomysł na klimatyczną i zdrową dekorację wnętrza. Największą popularnością cieszy się biokominek w salonie. Można też go ustawić w sypialni czy kuchni.
Warto wiedzieć: Kominek na biopaliwo nieco podnosi temperaturę otoczenia, a także poprawia wilgotność powietrza. Ponadto nadaje się również do aromaterapii. To urządzenie bezpieczne, a dzięki specjalnej konstrukcji mamy pewność, że bioetanol, czyli paliwo, się nie rozleje.
Zobacz też:
Projekt sypialni z łazienką - obicia na ścianach i biokominek >>>
Biokominki w mieszkaniu: dodatkowe ogrzewanie i dekoracje wnętrza >>>
Biokominek, kominek czy koza - co kupić i jak zamontować? >>>
Zobacz, jakie biokominki polecamy:
Kominki nowoczesne: zalety biokominków
Biokominki mają mnóstwo zalet. Jakie warto wymienić w pierwszej kolejności?
- Dzięki biokominkom każdy może mieć kominek! Ograniczenia typu brak ciągu kominowego czy jego zła lokalizacja dla ustawienia kominka nie stanowią już problemu – biokominek można umieścić w dowolnym miejscu, zamontować we wnęce albo postawić na stoliku kawowym. Wszystko zależy oczywiście od formy biokominka - czy jest ścienny do zabudowy, czy wolnostojący.
- Nowoczesny biokominek zawsze przykuwa wzrok i jest niebanalną dekoracją wnętrza. Choć pasuje przede wszystkim do aranżacji w stylu nowoczesnym, można go śmiało wprowadzić także do wystroju klasycznego czy eklektycznego.
- Dzięki biokominkom możemy atrakcyjnie "przeszklić" fragment ściany i decydować, czy w danej chwili wypełnić ją płomieniem, czy nie - znakomity pomysł np. do popularnych obecnie sypialni połączonych z łazienką.
- Mobilny charakter biokominka sprawia, że możemy nim „meblować” przestrzeń salonu, sypialni czy łazienki wedle uznania.
- Biokominki sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i na tarasie, balkonie czy patio.
- Biopaliwo do biokominków, z uwagi na bezdymne i bezwonne spalanie, jest przyjazne dla środowiska.
- Mobilny biokominek możemy w każdej chwili schować, np. po okresie zimowym, bądź korzystać z niego wyłącznie w wybranych momentach, np. jako kominek dogrzewający w chłodniejsze, letnie noce na tarasie.