Nowoczesne, szalenie modne biokominki to ratunek dla osób, które marzą o romantycznym palenisku w swoim wnętrzu, ale sytuacja architektoniczna bądź lokalowa (blok) do tej pory im to uniemożliwiała. Jakie wady i zalety posiadają nowoczesne biokominki? Czy są bezpieczne dla nas i dla środowiska? Prześledź z nami kluczowe zalety i wady biokominków na biopaliwo!

Kominki nowoczesne: ZALETY biokominków

Zalet biokominków jest z pewnością wiele. Przedstawiamy jednak te najpopularniejsze. Jakie są zalety biokominków?

-    dzięki biokominkom każdy może mieć kominek! Ograniczenia typu brak ciągu kominowego czy jego zła dla ustawienia kominka lokacja we wnętrzu nie stanowią już problemu – biokominek można umieścić w dowolnym miejscu przestrzeni, bez konieczności posiadania drożnego ciągu kominowego.

-    biokominki doskonale uzupełniają charakter i wystrój każdego wnętrza: od klasycznych, przez eklektyczne po nowoczesne i awangardowe!

-    dzięki biokominkom możemy atrakcyjnie "przeszklić" fragment ściany i decydować, czy w danej chwili wypełnić ją płomieniem czy nie - znakomity pomysł dla tak modnych obecnie sypialni otwartych na łazienkę (lub odwrotnie),

-    mobilny charakter biokominka sprawia, że możemy nim „meblować” przestrzeń salonu, sypialni, łazienki w nieskończoność!

-    biokominki sprawdzają się tak znakomicie zarówno we wnętrzu, jak i na tarasie, balkonie czy patio! Wystarczy go przestawić w pożądane miejsce.

-    biopaliwo do biokominków, z uwagi na bezdymne spalanie, czyni je przyjaznym dla środowiska.

-    mobilny biokominek możemy w każdej chwili schować, np. po okresie zimowym, bądź korzystać z niego wyłącznie w wybranych momentach, np. jako kominek dogrzewający w chłodniejsze, letnie noce na tarasie, bądź jako miejscowe uzupełnienie standardowego ogrzewania domu w okresach przejściowych.

Kominki nowoczesne: WADY biokominków

Jak wszystkie rozwiązania dotyczące ogrzewania domu i mieszkań, również i biokominki posiadają nieliczne, ale zawsze – wady. Jakie są główne wady biokominków?

-    choć biopaliwo napędzające biokominki spala się bezdymowo, to wnętrze w którym stosowany jest biokominek powinno być regularnie wietrzone – w wyniku spalania biopaliwa do atmosfery uwalniana jest para wodna wraz z dwutlenkiem węgla.

-    biokominki nie mogą stanowić głównego i jedynego źródła ogrzewania domu – mają zbyt małą moc grzewczą i nie podołają równomiernemu i kompleksowemu ogrzewaniu całego domu. Przy biokominkach konieczne jest więc instalowanie ogrzewania centralnego.

-    główną wadą docieplania mieszkań za pomocą biokominka jest cena biopaliwa, która nie jest najtańszym wariantem na sezon grzewczy. Litr standardowego biopaliwa do biokominków to koszt mieszczący się w granicach od 9 do 15 zł. Przeciętne zużycie biopaliwa wynosi ok. 1,5 litra na 3 godziny użytkowania, stąd wynika iż godzina użytkowania biokominka to koszt od  5 do 8 zł.