Oto zestaw książek, z którego każdy z was wybierze prezent pod choinkę dla bliskiej osoby – wybraliśmy pozycje książkowe dla miłośników gotowania i podróży, dla dzieci i młodzieży, fanów fantastyki, biografii i literatury historycznej, a także dla tych, którzy po prostu lubią dobrą książkę. Dla wielu osób książka to najlepszy prezent!

Pomysł na prezent: książki dla miłośników gotowania i podróży

Kuchnia fit Konrada Gacy to zestaw przepisów na codzienne posiłki – zarówno śniadania, jak i obiady oraz kolacje, wszystkie w stylu fit. Dowiesz się z niej też, jak przygotować smaczny i zdrowy deser, a nawet samemu upiec różnego rodzaju pieczywo. Gotuj sprytnie jak Jamie (Jamie Oliver) nauczy cię przyrządzać smaczne, pożywne i niedrogie posiłki. Autor proponuje bogactwo smaków i kolorów, potrawy wprawiające w dobry nastrój i dające prawdziwą przyjemność z jedzenia. Każde z dań ma korzystną cenę i jest tańsze niż przeciętna porcja na wynos. Jadłonomia to debiutancka książka jednej z najpopularniejszych polskich blogerek kulinarnych – Marty Dymek. Autorka skomponowała ponad 100 przepisów na wegańskie śniadania, obiady i kolacje z bulw, korzeni i liści. Książka będzie dobrym prezentem dla wszystkich jaroszy i tych, którzy do tej pory nie wyobrażali sobie bezmięsnego obiadu. Idealnym prezentem świątecznym dla miłośników podróży jest natomiast najnowsza książka Marka Wałkuskiego – Ameryka po kaWałku – w której wyjaśnia on, co spodobało mu się w Ameryce i dlaczego polubił ten kraj. Wałkuski pisze o fundamentalnych cechach Amerykanów, takich jak optymizm, altruizm czy tolerancja, przede wszystkim jednak opowiada o amerykańskiej codzienności.

Pomysł na prezent: książki dla dzieci i młodzieży

Labirynt Lukrecji, czyli debiutancka książka Agnieszki Chylińskiej, to pięknie ilustrowana opowieść o Lukrecji i jej rodzicach mieszkających w starej kamienicy. O jesiennej szarudze i wiosennym ociepleniu, o tajemniczych kopertach pojawiających się tylko we śnie i tęsknocie za szczęściem. Obowiązkową pozycją dla fanów twórczości Małgorzaty Musierowicz jest najnowszy tom kultowej już Jeżycjady – Wnuczka do orzechów. Już sam tytuł zwiastuje, że jak zwykle będzie bardzo interesująco i zabawnie. I nie obejdzie się bez wszechobecnych perypetii! W śnieżną noc to trzy połączone ze sobą opowiadania na czas Gwiazdki, napisane przez gwiazdy literatury młodzieżowej, z kultowym Johnem Greenem na czele.

Pomysł na prezent: książki dla fanów biografii i literatury historycznej

Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk to książka, która spodoba się zarówno miłośnikom literatury historycznej, jak i osobom, które po prostu lubią dobrą prozę. To nie tylko powieść o przeszłości, o realiach Polski w XVIII wieku. Można czytać ją również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy. Książkę Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga (Dariusz Kortko, Judyta Watoła) polecamy jako dobry pomysł na prezent pod choinkę tym, których zachwycił niedawny film Łukasza Palkowskiego Bogowie oraz tym, którzy pragną dowiedzieć się więcej o tym genialnym lekarzu.

Pomysł na prezent: thriller, ambitna proza polska i zagraniczna

Tęsknię za tobą Harlana Cobena opowiada o detektyw nowojorskiej policji, Kat Donovan, której dziwnym zbiegiem okoliczności nadarza się okazja, żeby wyjaśnić i zamknąć dawne sprawy. Obie dotyczą najważniejszych mężczyzn w jej życiu – byłego narzeczonego, który porzucił ją dawno temu, i ojca, zamordowanego przed kilkunastu laty policjanta. Ślepnąc od świateł jest najnowszą powieścią świetnego polskiego pisarza młodego pokolenia – Jakuba Żulczyka. To zagadkowa, dynamiczna miejska odyseja, pełna zaskakujących zwrotów akcji i splotów wydarzeń, skłaniająca do zastanowienia, co znaczą w dzisiejszych czasach podstawowe wartości: miłość, przyjaźń czy wierność. A może raczej… ile kosztują? Obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników twórczości mistrza Mario Vargasa Llosy jest Dyskretny bohater, czyli żar lejący się z nieba, barwne krajobrazy Peru i najdziwniejsze historie, w które czytelnik zaplątuje się od pierwszych stron powieści… Wspomnienia brudnego anioła (Henning Mankell) to historia Szwedki, która zostaje właścicielką największego domu publicznego w stolicy Mozambiku na przełomie XIX i XX wieku. Mankell sięga do dokumentów sprzed stu lat, by opowiedzieć historię tajemniczej nordyckiej piękności.

Pomysł na prezent: fantastyka i specjalna pozycja dla szukających kreatywności

Idealnym prezentem gwiazdkowym dla fanów fantastyki oraz miłośników sagi „Pieśń Lodu i Ognia” będzie Świat lodu i ognia (George R. R. Martin), czyli bogato ilustrowana historia Westeros, opowieść o starożytnych cywilizacjach i tajemniczych krainach leżących na sąsiednich kontynentach, o ludach, dynastiach i legendarnych bohaterach. Natomiast Zniszcz ten dziennik to książka inna niż wszystkie, które dotąd widzieliście. To dziennik, który pozwala przekształcić destrukcję w kreację, uruchomić wyobraźnię i wyrazić swoje emocje. Wykorzystując pomysłowo, lecz osobliwie zilustrowane szablony, uznana artystka Keri Smith zachęca do dokonywania aktów destrukcji i eksperymentów w dzienniku, aby rozbudzić prawdziwy proces tworzenia. Taki prezent pod choinkę na pewno zrobi wrażenie.