Zapraszamy na Wawa Design Festiwal 2017. To już 5. edycja!

2017-08-31 15:44

Zapraszamy na 5. już edycję WAWA DESIGN FESTIWAL. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 9-17 września 2017, pod hasłem  UWODZENI oraz w bliskości z Wisłą. Tradycyjnie w Soho Factory i w nowo powstałym Centrum Kreatywności.

WAWA DESIGN FESTIWAL jest wydarzeniem, które podkreśla wartość dobrego wzornictwa, łączy doświadczonych twórców i pasje miłośników dobrego stylu, a także ma ambicję promować stołecznych projektantów.  W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem UWODZENI, a ważnym punktem odniesienia będzie rzeka Wisła. Miejscami ekspozycji wystaw i spotkań z twórcami dobrego designu są: tradycyjnie od 5 lat Soho Factory (Warszawa, ul. Mińska 25) i nowo powstałe Centrum Kreatywności (Warszawa, ul. Targowa 56).

WAWA DESIGN FESTIWAL : Inicjatywa Warta Wisły

W tym roku część wystaw, prezentacji, wykładów i warsztatów posłuży pokazaniu projektowania związanego z wodą, w tym też konkretnie z RZEKĄ. Twórcy skupią się przede wszystkim na projektach dotyczących funkcjonowania społeczeństwa nad rzeką. To też nie przypadek, że festiwal rozpocznie się 9 września, w dniu Święta Rzeki Wisły – mówi Iwona Kowalczyk, dyrektor Wawa Design Festiwal. Wykorzystanie potencjału rzeki w budowaniu przestrzeni społecznie ważnych i użytecznych jest wspólną intencją Warszawy i Poznania, dlatego organizatorzy Wawa Design Festiwal oraz Poznań Design Festiwal postawili przed sobą wyzwanie poszukiwania oryginalnych i funkcjonalnych rozwiązań projektowych dla największych polskich rzek: Wisły i Warty. Projekty w Warszawie łączy hasło UWODZENI, a poznańskie wystawy hasło URZECZENI. Na Wawa Design Festiwal zagoszczą dwie wystawy z Poznania: "Urzeczeni" oraz "Temat Rzeka".

Wawa design festiwal 2017
Autor: materiały prasowe

Co nas czeka podczas WAWA DESIGN FESTIWAL 2017?

Podczas 5 edycji WAWA DESIGN FESTIWAL będzie można obejrzeć kilka wystaw i wziąć udział w otwartych warsztatach oraz wykładach:
WYSTAWY:
•    Uwodzeni wiosłem i dłutem
Główną wystawą będzie organizowana przez Miasto Szkutnia interaktywna wystawa „Uwodzeni wiosłem i dłutem”. Od początku Festiwalu, podczas otwartych warsztatów w Soho Factory będzie można śledzić i wziąć udział w budowie drewnianej łodzi, prowadzonych przez mistrzów stolarstwa.
9 - 10 września (sobota - niedziela) godz. 11-19
11 - 15 września (poniedziałek - piątek) godz. 17-19
16 -17 września (sobota - niedziela) godz. 11-19
Zapraszamy wszystkich od 7 roku życia, bez względu na umiejętności.


Wawa design festiwal 2017
Autor: materiały prasowe Wawa Design Festiwal

•    Projekt Warszawiak
Cykliczna wystawa prezentowana co roku na Wawa Design Festiwal. To przegląd prac młodych projektantów mieszkających i tworzących w Warszawie. Zaprezentowane zostaną prace twórców, którzy w Warszawie mają swoje stałe lub tymczasowe pracownie, dla których Warszawa stała się miejscem tworzenia i inspiracją. W tym roku swoje prace zgłosiło ponad 40 projektantów. Finalnie na wystawie zobaczymy 18 projektów. Kurator: Iwona Kowalczyk / historyk sztuki, miłośniczka designu, organizatorka Wawa Design Festiwal.

Wawa design festiwal 2017
Autor: materiały prasowe Wawa Design Festiwal

•     Ładne dobrane poszukiwane
Każdy z nas ich używa. Każdy z nas kiedyś je widział. Od ponad 100 lat szklane wyroby z Huty „Ząbkowice” zachwycają swoim designem oraz funkcjonalnością. Czas, abyśmy poznali
technologię, koncept i historię, by z jeszcze większą satysfakcją poszukiwać ikon polskiego designu. Wazony - bo o nich mowa - to najczęściej wykorzystywany przedmiot w naszych domach, za którym stoi potęga wzornictwa. Od lat 60. XX wieku szczególnie prześwietlone przez zespół Projektantów z ośrodka wzorcującego przy Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej. Wyprodukowane, sprzedawane, używane, a nawet eksportowane. Wazony. Ładne w formie, dobre w designie, poszukiwane przez nas. Zapraszamy Was na wystawę, na której zaprezentujemy i opowiemy o kilkudziesięciu szklanych wazonach zaprojektowanych przez twórców polskiego wzornictwa szkła prasowanego: Erykę Trzewik-Drost, Jana Sylwestra Drosta, Ludwika Fiedorowicza, Bogdana Kupczyka i Ryszarda Serwickiego. Kurator i autor wystawy: Weronika Sołtysiak historyk sztuki, badaczka i kolekcjonerka polskiego szkła. Aranżacja wystawy: Julian Klienrok
•    Zanurzenie
Wystawa studentów i pedagogów Katedry Szkła Wydziału Ceramiki i Szkła
Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Tworzące niniejszą prezentację pod nazwą Zanurzenie prototypy projektów studenckich to powstałe w ostatnim czasie zarówno prace kursowe, dyplomowe licencjackie i magisterskie w I i II Pracowni Szkła Użytkowego. Ich dobór pozwala ukazać spektrum technik szklarskich, w jakich "zanurzać" mogą się studenci wrocławskiej Katedry Szkła, natomiast poziom tego zanurzenia pozostaje do oceny widzom. Wystawę uzupełniają prace pedagogów katedry, którzy siłą rzeczy pozostają w stałym zanurzeniu w pracy z materią, która tak bardzo emanuje właściwością, pozostającą także cechą wody, jaką jest transparentność. Kuratorzy: Aleksandra Kujawska - Doktorantka w pracowni Szkła Użytkowego prof. Beaty Mak -Soboty, Katedry Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu Justyna Żak – Justyna Żak Projekty.
•    U źródła
Poidełko miejskie to element małej architektury dający łatwy dostęp do wody pitnej w przestrzeni publicznej. Rozwiązanie sprzyja idei zrównoważonego rozwoju miast dostępnych dla wszystkich użytkowników oraz ogranicza konsumpcję wody w butelkach jednorazowych.
•    niedoRZECZNIE
Zestaw użytkowy “SyrenySen” inspirowany legendą o Warszawskiej Syrence. Na wystawie zostaną także zaprezentowane dwa zestawy użytkowe: wazony i patery “Storm” i wazony “Vistula”.

Wawa design festiwal 2017
Autor: materiały prasowe Wawa Design Festiwal

WARSZTATY:
•      Jak sprzedać swój projekt
Warsztaty mają na celu podniesienie umiejętności projektantów w zakresie prezentacji, negocjacji, podstaw sprzedaży, marketingu oraz etykiety w biznesie. Zaproponowany zakres tematyczny jest ważnym obszarem kompetencji projektantów, a ich rozwijanie może                    w dużym stopniu wpłynąć na efektywność funkcjonowania w warunkach rynkowych. Uczestnicy zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli od razu wprowadzić w życie. Praktyczne przykłady wraz z dogłębną analizą potrzeb pozwolą na zastosowanie nowych umiejętności bezpośrednio w pracy. Szkolenie będzie prowadzone metodą interaktywną, przy założeniu, iż 70% czasu poświęcone jest na ćwiczenia praktyczne, a nie więcej niż 30% stanowi teoria. Prowadzący: Renata Paczkowska - absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (kierunek Socjologia), Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (kierunek Public Relations) oraz Szkoły Trenerek i Trenerów Heuresis w Krakowie.
9-10 września / Centrum Kreatywności Targowa
•    Projektowanie w technologii bim i wizualizacja projektu
Organizatorem warsztatów jest Koło Naukowe Digital Construction - Warsaw University of Technology Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Uczestnicy nauczą się, jak stworzyć model budynku w oprogramowaniu Allplan, a następnie powiązać go ze sceną w oprogramowaniu Lumion i jak stworzyć bogatą w detale i efekty wizualne wizualizację oraz film.
Zapisy na warsztaty oraz wszystkie informacje*:
http://bimplatform.pl/pl/rejestracja-na-warsztaty/
*Przy zapisie na warsztaty należy pobrać próbną wersję oprogramowania. Na warsztaty należy przyjść z własnym laptopem. Ilość miejsc ograniczona. WSTĘP WOLNY
•    Renowacja mebli
Warsztaty z renowacji mebli z Bibalo Design. Pokażemy, jak domowym sposobem odnowić drewniany mebel i przywrócić mu dawną świetność. Warsztaty będą prowadzone na przykładzie drewnianego krzesła.
•    Twórz kreatywnie – warsztaty dla dzieci
Warsztaty mające na celu zapoznanie dzieci z różnymi technikami artystycznymi, kreatywne projektowanie i tworzenie prac za pomocą lekkich ogólnodostępnych materiałów. Każdy z uczestników, używając swojej wyobraźni, wykona własną pracę samodzielnie, z pomocą prowadzącego lub z rodzicami. Warsztaty mają charakter zajęć terapeutycznych, pobudzających kreatywność, integrujących poprzez zabawę.
Warsztaty dla dzieci: 4-12 lat (zapraszamy z rodzicami). WSTĘP WOLNY
•    Kwestie prawne w twórczości projektanckiej - wykład
Tomasz Rychlicki, rzecznik patentowy po raz kolejny gości na Wawa Design Festiwal
Wykład dotyczący kwestii prawnych w zakresie twórczości projektanckiej oraz sposobach uzyskiwania praw do wzorów przemysłowych, znaków towarowych oraz kwestiach ochrony wynikających z prawa autorskiego.
16 września, 16:00, Centrum Kreatywności Warszawa, ul. Targowa 56. WSTĘP WOLNY.

Wawa design festiwal 2017
Autor: materiały prasowe Wawa Design Festiwal

Czym jest Wawa Design Festiwal?

Wawa Design Festiwal powstał w 2013 r. z inicjatywy Iwony Kowalczyk oraz Kseni Kaniewskiej. U źródeł pomysłu na nowe, cykliczne wydarzenie w stolicy leżała potrzeba skupienia środowiska twórców, producentów i promotorów designu wokół idei kreatywnego projektowania i edukowania w zakresie wzornictwa przemysłowego. Organizatorzy z jednej strony chcą uświadamiać twórcom i przedsiębiorcom korzyści, jakie przynosi ich współpraca, a z drugiej strony pragną w interesujący i angażujący sposób pokazywać szerokiej publiczności, czym jest dobry design. Impreza od początku jest także ważnym forum do prezentacji projektów stworzonych przez stołecznych twórców i przeznaczonych dla Warszawy.
W 2016 r. Wawa Design Festiwal odwiedziło ponad 12 tys. osób. Partnerem organizacyjnym od początku jest stołeczne centrum artystyczne Soho Factory oraz Miasto Stołeczne Warszawa. Patronat Honorowy nad imprezą obejmuje Prezydent m.st. Warszawy, Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Narodowe Centrum Kultury.