Styl dworkowy. Jakie podłogi, ściany, sufity, okna i drzwi? Kominek czy piec?

Styl dworkowy we wnętrzarstwie ukształtował się w powiązaniu ze stylem dworkowym w architekturze. Ten ostatni był jednym z przejawów poszukiwania w pierwszej ćwierci XX wieku – jeszcze przed i krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – rodzimego, narodowego stylu budownictwa. Inspirowany tradycją XIX-wiecznego polskiego dworu, styl dworkowy w architekturze operował formami historycznymi – przede wszystkim neoklasycyzmu, ale też neorenesansu, neobaroku i neogotyku.

Styl dworkowy. Podłoga i kominek
Styl dworkowy. Ściany i podłogi
Styl dworkowy. Belkowany strop
Styl dworkowy. Kominek
Styl dworkowy. Piec kaflowy

Obiekty wznoszone w stylu dworkowym komponowano z większą lub mniejszą swobodą, w sposób raczej eklektyczny – nieraz imitujący historyczne narastanie bryły. Takie też powinny być wnętrza w stylu dworkowym, łączące w sobie antyki i starocie z różnych epok, powiązane z sobą przede wszystkim związkami z polską tradycją – nie tylko wnętrzarską. Nim jednak przystąpimy do wyposażania mieszkania czy domu w stylu dworkowym, zadbajmy o odpowiednią substancję architektoniczną – podłogę, ściany, sufit, okna i drzwi.

Sprawdź też: sufit podwieszany >>>

Wnętrze w stylu dworkowym – podłogi

Do salonu, jadalni czy gabinetu w stylu dworkowym odpowiednia będzie podłoga z szerokich sosnowych lub modrzewiowych desek. Jeśli parkiet – jak w dworach z końca XIX w. – to jednogatunkowy i z drewna rodzimego (dębowy, bukowy, jesionowy, olchowy), ponadto raczej olejowany niż lakierowany. Tzw. parkiety pałacowe we wnętrzu w stylu dworkowym będą wyglądały pretensjonalnie, panele podłogowe z kolei – zwłaszcza w zestawieniu z antycznymi meblami – tandetnie.

 >> Jak urządzić dom w stylu dworkowym? MEBLE, TKANINY, DODATKI >>

W przedpokoju czy holu, a także w łazience i kuchni w stylu dworkowym możemy położyć proste, niepołyskliwe płytki ceramiczne (jednobarwne, np. w kolorze ciemnej czerwieni, albo dwubarwne – jak biała ośmiokątna terakota z czarnymi kwadratowymi wstawkami). Doskonałym wyborem będą także płytki cementowe o dekoracyjnych, staroświeckich wzorach – takie jakie znamy z sieni stuletnich kamienic.

Nie od rzeczy w łazience lub w kuchni będzie położyć podłogę z desek, jednak zwłaszcza w łazience ze względu na ryzyko częstych zalań lepiej zdecydować się na drewno egzotyczne. W odniesieniu do łazienki warto też dobrze rozważyć sposób montażu wanny (preferowana wolno stojąca) i umywalki (a może by tak  ustawić w łazience stylizowaną umywalnię?) i z wybranym rozwiązaniem skorelować sposób wykończenia podłóg i ścian. 

Wnętrze w stylu dworkowym – ściany i sufity

Ściany domu lub mieszkania w stylu dworkowym nie powinny być zbyt gładkie. Jeśli białe, to raczej „pobielane” (w kolorze złamanej bieli) niż śnieżnobiałe. Najlepszym wyborem będą jednak bardzo delikatne, pastelowe, raczej ciepłe barwy. Na początku XXI wieku we współczesnej interpretacji stylu dworkowego pojawiła się tendencja, by ściany gabinetów czy bibliotek malować na ciemną zieleń, a salonu albo jadalni na kolor amarantowy. Nie są to jednak rozwiązania tradycyjne – w polskich dworach zawsze preferowane były farby w jasnych kolorach. Dłuższe tradycje mają natomiast w stylu dworkowym tapety, zwłaszcza wykonane z tłoczonego papieru (ale nie z połyskliwego winylu) lub z tkaniny.

Ścian we wnętrzu w stylu dworkowym nie dekorujmy obfitymi sztukateriami – te kosztowniejsze, gipsowe, byłyby tu nie na miejscu; tanie, z poliuretanu czy styropianu, wyglądać będą śmiesznie. Dość prosta, raczej grubo profilowana niż delikatnie ornamentowana faseta (gzyms biegnący po linii styku ściany i sufitu) w zupełności wystarczy, by nadać wnętrzu staroświeckiego szyku.

We wnętrzu w stylu dworkowym stosowne będą tzw. stropy belkowane, przy czym belki mogą (faktycznie lub pozornie) podpierać sufit zarówno wykładany drewnem, jak i tynkowany. Odpowiednie będą jednak i zwykłe malowane na biało sufity tynkowane, ożywione tylko wiszącym pośrodku żyrandolem.

Wnętrze w stylu dworkowym – okna i drzwi

Przykrym kontrastem dla antyków i staroci, charakterystycznych dla tego typu wnętrz, są współczesne okna z PCV czy aluminium. Mieszkańcy domów wielorodzinnych nie mają na to większego wpływu, jednak ci, którzy chcą budować dom w stylu dworkowym, powinni raczej wybrać droższe, ale bez wątpienia piękniejsze i bardziej stylowe okna drewniane o tradycyjnych, a nie nowoczesnych okuciach. Jeśli pozwolą nam na to finanse, pokuśmy się też o rzecz tak wykwintną jak wewnętrzne okiennice. Znajdziemy je w ofercie dobrych pracowni stolarskich.

Do wnętrz w stylu dworkowym w żadnym wypadku nie wprowadzajmy drzwi tłoczonych z tworzywa sztucznego tak, by udawały tradycyjne drzwi kasetonowe. Tego rodzaju wprawdzie oszczędne, ale niestety tandetne rozwiązania we wnętrzu aspirującym do elegancji po prostu się nie sprawdzą. Stawiajmy na wykonane z litego drewna i malowane na biało lub lakierowane na wybrany odcień brązu kopie jedno- i dwuskrzydłowych drzwi z pierwszej ćwierci XX wieku, jakie znaleźć można w licznie zachowanych w Polsce przedwojennych domach w stylu dworkowym.

Wnętrze w stylu dworkowym – kominki i piece

Nie sposób wyobrazić sobie mieszkania lub domu w stylu dworkowym bez kominka. Miejsce dla niego znaleźć można m.in. w salonie lub w holu. Powiązany z systemem centralnego ogrzewania stylowy kominek stanie się nie tylko ozdobą wnętrza, ale i źródłem ciepła. Pamiętajmy przy tym, aby jego oprawa nie była zbyt ozdobna. Marmury zostawmy na boku; z kamieni odpowiedniejszy będzie piaskowiec lub niepolerowany granit, choć w tradycji polskich dworków są m.in. kominki murowane z cegły klinkierowej oraz tynkowane z detalem z klinkieru.

Styl dworkowy to także kominki wykonane z prostych lub zdobionych reliefem ceramicznych kafli i oczywiście piece kaflowe. Te ostatnie wróciły do łask dzięki zmianie technologii palenia – współcześnie większość z nich ma żeliwny wkład kominkowy z szybą z hartowanego szkła, przez którą można obserwować ogień. We wnętrzu w stylu dworkowym – zwłaszcza w skromniejszym, bezpretensjonalnym wydaniu – odpowiedni będzie także piecyk typu koza. Jeśli kaloryfer, to stylowy – stojący na nóżkach i ozdobnie ornamentowany.

Ocena: 0
Tekst: Paweł Kaliński Zdjęcia: Piotr Mastalerz, Norbert Banaszyk/DADA, Jakub Pajewski, Maciej Stępiński, Michał Przeździk, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Andrzej Szandomirski, Joanna Siedlar

POLECANE ARTYKUŁY