Projekt salonu powinien uwzględniać potrzeby domowników, ale także specyfikę wnętrza i sąsiednich pomieszczeń. Oto kilka rad jak urządzić pokój dzienny.

1. Projekt salonu: powierzchnia

Jest zależna od wielkości domu, lecz przyjmuje się, że salon nie powinien być mniejszy niż mniej więcej 25 m2 (w większych domach 30-35 m2) – łatwiej jest wtedy wydzielić w nim strefy funkcjonalne. Należy jednak pamiętać, żeby metraż pokoju dziennego ustalić w relacji do innych pomieszczeń, tak aby w projekcie salonu nie było pomiędzy nimi dużych dysproporcji.

2. Projekt salonu: wysokość

Im salon większy, tym powinien być wyższy. Dobrze, jeśli projekt salonu ma choćby fragment przechodzący przez dwie kondygnacje, antresolę, różnicę poziomów w podłodze. To dodaje mu prestiżu i optycznie metrów.

3. Projekt salonu: kształt

Jeżeli salon jest mały, to lepiej, aby miał kształt zwarty (prostokąt zbliżony do kwadratu, kwadrat). Większy salon może mieć plan rozbudowany (na przykład w literę L) lub łamany. Ważne, aby dały się w nim wydzielić czytelnie strefy funkcjonalne, a komunikacja biegła pomiędzy nimi, a nie poprzez nie.

4. Projekt salonu: wejście

Powinno być dobrze widoczne już od przedsionka i mieć swoją rangę. Jego usytuowanie często wpływa na możliwość podziału funkcjonalnego salonu. Ważny jest stosunek pełnych ścian do drzwi, okien, drzwi balkonowych i innych otwarć. Ich układ determinuje komunikację w salonie, możliwość prawidłowej aranżacji przestrzeni, podziału na strefy funkcjonalne, ustawienia mebli, znalezienia dobrego miejsca na telewizor czy sprzęt grający, a także możliwość podziwiania ogrodu.

6. Pokój dzienny: relacje z innymi pomieszczeniami

Pokój dzienny powinien być dostępny, a więc znajdować się w centrum domu. Trzeba jednak pamiętać, by komunikacja wewnątrz salonu oraz wyjścia z niego nie przechodziły w poprzek stref funkcjonalnych. Niedobrze, jeśli salon staje się węzłem komunikacyjnym i przechodzi się przez niego na przykład do części sypialnej czy do kuchni. Ważne jest też, w jaki sposób salon łączy się z holem i jaki widok otwiera się przed wchodzącymi. Najlepiej, gdy są one położone na jednej osi wraz z wyjściem na taras. Jadalnia powinna być pomiędzy strefą wypoczynkową a kuchnią. Stanowi wtedy naturalny bufor. W pobliżu salonu należy umieścić łazienkę dla gości, ale drzwi do niej nie mogą być widoczne.