Jeleń we wnętrzu – od kiczu do ulubionego motywu dekoracji

Jeleń jako motyw dekoracyjny długo uważany był za symbol kiczu i tandety. Kojarzony z cukierkowymi przedstawieniami na oleodrukach, myśliwskimi trofeami i ludowymi figurkami na jakiś czas został zepchnięty w otchłanie sztuki dekoracyjnej. Jednak od kilku lat można zaobserwować ponowną fascynację jeleniem – i to w nowoczesnym wydaniu. Jak wpleść motyw jelenia do nowoczesnego mieszkania? Jakie dodatki wybrać? Podpowiadamy.

Wizerunek jelenia we wnętrzu
Wizerunek jelenia we wnętrzu
Wizerunek jelenia we wnętrzu
Wizerunek jelenia we wnętrzu
Wizerunek jelenia we wnętrzu

Motyw jelenia w dekoracji

Motyw jelenia pojawił się w kulturze i sztuce tysiące lat temu. Najpierw były to malowidła ścienne w jaskiniach, potem sztuka starożytna, sztuka chrześcijańska, sztuka dworska, myśliwska i dzieła sztuki ludowej. Folklor celtycki, nordycki i słowiański z powodzeniem wykorzystywały motyw jelenia. Nic dziwnego, jeleń to przecież symbol siły, męstwa i szlachetności.

Po długiej przerwie jeleń ponownie wkradł się w łaski projektantów i miłośników sztuki użytkowej, i nic nie zapowiada, że w najbliższym czasie się to zmieni. Moda na styl skandynawski, w dużej mierze pomogła jeleniowi zadomowić się w nowoczesnych wnętrzach.

Dekoracje ścienne z jeleniem

Jeleń w nowoczesnych wnętrzach najczęściej pojawia się na ścianach. Motywy z królem puszczy można znaleźć na plakatach, obrazach i grafikach. Wcale nie musi to być realistyczne przedstawienie jelenia, stylizowane głowy jelonków, poroża i całe sylwetki cieszą się równie dużą popularnością.

Innym sposobem, by ozdobić ścianę wizerunkiem jelenia są modne naklejki, tapety i fototapety. Skandynawskie, minimalistyczne wnętrza lubią połączenia bieli i czerni oraz geometryczne kształty, warto zwrócić na to uwagę, wybierając odpowiednią fototapetę lub naklejkę. Nowoczesnym wnętrzom mocnego akcentu i dominanty doda kolorowe, przedstawienie jelenia. Fototapeta z akwarelą jelonka sprawdzi się w jasnych, ciepłych wnętrzach, a realne fotografie jeleni mogą być estetyczną ucztą dla zmysłów.

W dawnych myśliwskich chatach i dworkach poroże wiszące na ścianie było powodem do dumy. Dziś już nie trzeba polować na jelenie, by zdobyć piękne, dekoracyjne „trofeum”. Przestrzenne, papierowe rzeźby głów jeleni to trend, który cieszy się niegasnącym zainteresowaniem miłośników zwierzęcych motywów. Nowoczesne poroża na ścianę wykonane są z różnych materiałów: drewna, metalu, plastiku, papieru i na ścianie wyglądają naprawdę imponująco.

Jeżeli nie chcemy wieszać ani poroży, ani fototapet czy grafik z jeleniem, możemy skusić się na zegar ścienny z motywem jelenia. Jest to propozycja dla tych, którzy cenią sobie nie tylko dekoracyjność, ale i funkcjonalność przedmiotów.

Na ścianie w przedpokoju również możemy wykorzystać motyw jelenia – różnego rodzaju, haczyki, wieszaki wykonane z poroża, drewna lub metalu podkreślą charakter tego pomieszczenia i na pewno zaimponują odwiedzającym nas gościom.

Meble z motywem jelenia

Dla prawdziwych miłośników jeleni powstały meble inspirowane tymi niezwykłymi zwierzętami. Regał w kształcie jelenia wykonany ze sklejki drewnianej dwie półki umieszczone ma w korpusie jelonka. Osobom, które lubią myśliwski i dworkowy klimat, na pewno przypadną do gustu meble z wyścielaną skórą. Podłokietniki i nogi zrobione zostały z prawdziwych poroży. W sklepach można również znaleźć ciekawe stoliki kawowe z nóżką z poroża – smukłe i pięknie wykonane będą ozdobą nowoczesnego, eleganckiego wnętrza.

Jeleń w kuchni. Akcesoria kuchenne z motywem jelenia

Jeleń jest motywem często wykorzystywanym w przestrzeni kuchennej. Poroże króla puszczy można wykorzystać w kuchni jako uchwyt na kubki. Motyw jelenia równie często można spotkać na kubkach i zastawie stołowej. Ciekawym elementem domowej zastawy mogą być kieliszki z nóżkami w kształcie głowy jelenia, które na pewno urozmaicą niejedno spotkanie z rodziną lub znajomymi.

Motyw jelenia jest wykorzystywany w najróżniejszych kuchennych przedmiotach. Dużą popularnością cieszą się efektowne drewniane tace z uchwytami w kształcie głów jelenia, podkładki pod kubki z motywem jelenia, drewniane łyżki, pojemniki na produkty suche czy deski do krojenia z jelonkami.

Motyw jelenia w sypialni i salonie

Dekoracje z jeleniem można odnaleźć w wielu nowoczesnych salonach i sypialniach, co potwierdza uniwersalność i popularność tego motywu. Dekoracje z jeleniem w salonie lub sypialni zazwyczaj ograniczają się do dodatków. Zaliczają się do nich na przykład piękne donice z jelonkami, świeczniki w kształcie jelenia, drewniane, metalowe i porcelanowe figurki jelonków, wazony z motywem jelenia i lustra z ramami zwieńczonymi stylizowanym porożem. Ciekawym wykorzystaniem motywu jelenia są drewniane stojaki na wino oraz podpórki do książek. Nie można również zapomnieć o poduszkach, pościeli, narzutach i pledach ozdobionych motywem jelenia.

Zainspiruj się! Modne dekoracje do Twojego domu

 

Ocena: 0
Tekst: Barbara Ruppel Zdjęcia: Wallsauce.com

POLECANE ARTYKUŁY