JAK URZĄDZIĆ SALON wygodny dla całej rodziny? SALON ZDJĘCIA

Każdy chciałby mieć wygodny salon, a członkowie rodziny mają różne preferencje i potrzeby. Jak urządzić salon? Jaka wielkość pokoju dziennego będzie optymalna? Jak połączyć salon z kuchnią, salon z tarasem i ogrodem? SALON ZDJĘCIA i porady.

Salon aranżacje
Salon aranżacje
Salon aranżacje
Salon aranżacje
Salon aranżacje

Salon jest pomieszczeniem wyjątkowym. Poradzimy Wam, jak urządić salon. Z jednej strony tutaj toczy się prywatne życie rodziny, z drugiej jest to pokój najczęściej odwiedzane przez inne osoby. Salon - dobrze urządzony - musi więc sprostać bardzo różnym, często sprzecznym potrzebom. Odpoczynek po pracy, duże rodzinne przyjęcia, spotkania z przyjaciółmi, gra na fortepianie, czytanie, szycie, gry planszowe, rozmowy przez telefon to tylko niektóre czynności, którym służy pokój dzienny. Aby służył im z powodzeniem, musi spełnić kilka warunków. Radzimy JAK URZĄDZIĆ SALON.

Jak urządzić salon: salon z kuchnią

Salon powinien byś miejscem integrującym, dobrze więc, gdy połączony jest z resztą domu. Powinien byś dostępny, czyli znajdować się raczej w centrum komunikacyjnym domu. Wejście główne do salonu powinno byś dobrze widoczne z holu i mieć swoją rangę. Bardzo ważny jest dobry pomysł na salon z kuchnią. Centralne położenie niekoniecznie musi oznaczać łączenie kuchni z pokojem. Jednoprzestrzenne wnętrza sprawdzają się w małych domach, gdzie przez łączenie funkcji zyskujemy na przestrzeni. Jeśli dom jest duży, salon może byś połączony z kuchnią na przykład przez jadalnię. Nie powinno się natomiast projektować wejścia do kuchni przez salon ani stosować połączeń, które odsłaniają kuchenne nieporządki, to skłania gospodynie do sprzątania zamiast celebrowania spotkań. Dobrze, aby blisko salonu była łazienka dla domowników i gości. Często jednak jest to rozwiązane tak, że siedząc w salonie, widzimy drzwi do toalety zwykle znajdujące się tuż przy wejściu do domu. Goście i domownicy czują się wówczas skrępowani. Unikajmy takich projektów.

Zobacz ciekawe przykłady na ładny salon - zdjęcia.

 

Salon aranżacje

Salon aranżacje

Jak urządzić salon: jaka wielkość pokoju

Wybierając projekt domu, najczęściej w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wielkość pokoju dziennego. Salon wielofunkcyjny z natury nie może być za mały. Według Standardu MURATORA, który jest wskazówką, jakie powinny być minimalne powierzchnie pomieszczeń domu, pokój dzienny powinien mieć nie mniej niż 20-26 m2. Standard określa również minimalną powierzchnię przeznaczoną na inne, powiązane z salonem funkcje: kuchni (7-9 m2) oraz jadalni (6-10 m2). Najczęściej spotykane rozwiązania to salon z miejscem na jadalnię i osobna, ale otwarta na pokój kuchnia. Niezależnie od tego, czy są to osobne pomieszczenia, czy razem tworzą jednoprzestrzenne wnętrze, powierzchnia całej strefy powinna wynosić nie mniej niż 40 m2.

Jak urządzić salon: dopasowanie pokoju do stylu życia

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę tryb życia rodziny, a określone w nim minimalne powierzchnie traktować jedynie jako punkt wyjścia do projektowania domu odpowiadającego indywidualnym potrzebom. Może zamiast salonu będziemy potrzebowali dużej rodzinnej kuchni, w której będzie toczyło się codzienne życie całej rodziny, oraz dużej gościnnej jadalni. W innej sytuacji salon może zostać sprowadzony jedynie do roli pokoju telewizyjnego lub kominkowego. Możliwości jest wiele. Przede wszystkim pamiętajmy, aby powierzchnię pokoju dziennego ustalić w relacji do innych pomieszczeń, tak aby proporcje między nimi nie były rażąco zachwiane. Błędem jest planowanie ogromnego salonu, ponieważ przyjmujemy dużo gości, i maleńkiej kuchni, w której nie będziemy w stanie przygotować przyjęcia. Pamiętajmy też, że ogromny salon może byś nieprzytulny i zamiast przyciągać, będzie odpychał.

Jak urządzić salon: jak ustawić meble w salonie

Podstawowe wyposażenie salonu to meble wypoczynkowe - kanapy, szezlongi, fotele. Jak ustawić meble? Wygodna sofa zajmuje więcej miejsca niż wersalka. Jest to często niespodzianka dla świeżo upieczonych właścicieli salonów. Fotel to ok. 90 na 100 cm w rzucie. Wymiary sof zaczynają się od 140 cm szerokości i 90 cm głębokości. Mniejsze są niewygodne. Jeśli przyjmujemy wielu gości, być może nie wystarczy sofa i dwa fotele. Dwie duże, 3-osobowe sofy ustawione pod kątem prostym do siebie i stolik do kawy zajmują około 9 m2. Wybierając fotele zamiast sof, dajemy sobie możliwość częstszych zmian w aranżacji salonu i większą swobodę w manewrowaniu wielkością poszczególnych aneksów. Często w domach występuje problem w salonie związany z kolidowaniem części wypoczynkowej z kominkiem. Jeśli kominek usytuowany jest w środku salonu, kończy się to ustawieniem kanap przodem do kominka, czyli tyłem do okna. Szukajmy takich rozwiązań, które nie powodują odcięcia się od otoczenia. Jeśli możliwe jest zaaranżowanie dwóch miejsc wypoczynkowych, przeznaczmy jedno z nich do kontemplowania przyrody. Dobrze też, aby z kącika wypoczynkowego czy jadalni nie były widoczne hol i schody na piętro. Nie każdy potrafi wypocząć, mając w polu widzenia najbardziej ruchliwe miejsce w domu. Inny problem pojawiający się przy usytuowaniu kącika wypoczynkowego to miejsce na telewizor. To właśnie przed ekranem amatorzy telewizji moszczą się wygodnie w fotelach. Starajmy się, aby między kącikiem wypoczynkowym a telewizorem nie przebiegał często uczęszczany ciąg komunikacyjny.
Jeśli w domu brak miejsca na oddzielną jadalnię, w salonie można umieścić również duży stół z wygodnymi krzesłami, do celebrowania posiłków z rodziną i przyjaciółmi. Najlepiej, jeśli będzie to stół, którego nie trzeba rozstawiać. Musi byś szeroki, tak aby pomieściły się na nim dwa rzędy talerzy i półmiski na środku. Być może, w salonie, wymienione powyżej sprzęty nie wyczerpują pełnego wyposażenia. Konieczne mogą być: kącik na kojec i zabawki dla małych dzieci, dla dziadków bujany fotel przy oknie, a może także kąt do pracy na komputerze dla całej rodziny? Ile takich kącików i aneksów pomieści nasz salon? Warto na to zwrócić uwagę, oglądając projekty domów.

Salon: blisko do ogrodu

Możliwość kontaktu z przyrodą, wrażenie przenikania się wnętrza i otoczenia jest zaletą mieszkania w domu. Nie bez powodu taras nazywany jest salonem letnim, a mocno przeszklone pomieszczenie w domu - ogrodem zimowym. Salon powinien być tak usytuowany, żeby wykorzystać możliwość kontaktu z otoczeniem, nawet jeśli ogródek jest bardzo mały. Zapewnią to duże przeszklenia, a także otwarcie widoku na największą i najładniejszą część działki. Stanie się ona wtedy elementem wystroju salonu. Wyjścia na taras i do ogrodu nie mogą być zastawione przez meble i sprzęty domowe. W salonie z więcej niż jedną ścianą zewnętrzną okna mogą wychodzić na kilka stron, co daje światło słoneczne o różnym natężeniu w różnych porach dnia, a także większe wrażenie otwarcia domu na otoczenie.

Salon aranżacje: to, co lubimy najbardziej

Salon jest przede wszystkim prywatnym miejscem życia rodziny. Tutaj słuchamy muzyki, przeglądając prasę, lub wpatrujemy się w akwarium, robiąc w myślach plany na wakacje. Dzieci grają na pianinie. Zaplanujmy miejsce na sprzęt muzyczny i kolumny, tak aby muzykę dobrze było słychać w kąciku wypoczynkowym. Pianino ustawmy w takim miejscu, aby po każdej grze nie trzeba było odstawiać krzesełka. Na akwarium musimy przewidzieć miejsce, do którego nie będą miały dostępu małe dzieci i kot. Do czytania książki niezbędny będzie wygodny fotel z oparciem podtrzymującym głowę i stolik na szklankę z herbatą. A może marzymy o szezlongu? Wyposażmy pokój w to, co nam sprawi radość, nawet jeśli czasami będzie w sprzeczności z potrzebami naszych gości.

Ocena: 0
Tekst: Joanna Wichniewicz Zdjęcia: Norbert Banaszyk/DADA, Sylwester Rejmer, Maciej Stępiński, Konrad Kalbarczyk, Łukasz Zandecki, Michał Przeździk, Mariusz Bykowski, Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY