Jeśli chcemy w aranżacji salonu uwzględnić telewizor, przemyślmy jego właściwe rozplanowanie. Weźmy pod uwagę wielkość odbiornika, rozmieszcenie ścian salonu, a także to, czy salon jest otwarty na inne pomieszczenia. Gdzie postawić telewizor w pokoju dziennym: poradnik.

Aranżacja salonu: gdzie postawić telewizor

Wiele zależy od tego, jak ważne jest dla nas oglądanie filmów lub programów telewizyjnych i ile czasu temu poświęcamy. Dla miłośników kina domowego podstawowe znaczenie ma wysokiej jakości obraz i dźwięk. Ekran powinien więc być umieszczony w aranżaji salonu centralnie na jednej ze ścian (nie powinno się go ustawiać naprzeciwko okna). Na jego osi, w odległości nie mniejszej niż trzy przekątne ekranu, ustawiamy sofę. Pomiędzy ekranem a kanapą nie powinno być przejścia do kuchni czy na taras. Poza tym musimy się poddać rygorom rozmieszczenia głośników. Przednie muszą być rozstawione symetrycznie względem ekranu i najlepiej na wysokości uszu. Głośnik centralny – nad lub pod ekranem, basowy – gdziekolwiek (krótka fala i tak się dobrze rozejdzie po pokoju). Głośniki tylne odgrywają mniejszą rolę, więc mogą być nawet zamontowane w suficie. Rzadko udaje się zrealizować w aranżacji salonu wszystkie te warunki, chyba że zgadzamy się na to, że kino domowe jest jego podstawową funkcją. Jeśli tak nie jest, wygodniej wyprowadzić kino z salonu do innego pomieszczenia.

Dla wielu rodzin ekran telewizyjny nie jest aż tak istotny. Telewizor traktowany jest jak towarzysz. Brzęczy cały dzień, zerkamy na niego od czasu do czasu, tylko chwilami zasiadamy przy nim na dłużej. Wtedy może stać w dowolnym kącie, w nieeksponowanym miejscu w aranżacji salonu. Ważniejsze jest, by był widoczny na przykład z kuchni lub jadalni.