Przedpokój wymaga dobrego oświetlenia. Potrzebne będzie oświetlenie ogólne i miejscowe, zainstalowane na ogół przy lustrze. Górne oświetlenie w przedpokoju mogą stanowić plafony, lampy sufitowe lub lampki halogenowe wbudowane w sufit podwieszony. Jak urządzić przedpokój, który stanie się wizytówką mieszkania?

Przedpokój: lampy przy lustrze

W przedpokoju oświetlenie zamontowane przy lustrze powinno równomiernie świecić na twarz i sylwetkę, dlatego dobrze jest w przedpokoju powiesić kinkiety. Taki sam kinkiet można umieścić na ścianie przeciwległej, niezależnie od oświetlenia górnego.

Oświetlenie przedpokoju: lampy sufitowe

Lampy sufitowe wymagają zwrócenia uwagi na kształt przedpokoju. W przypadku oświetlenia takiego jak lampy zwisające ważna będzie ich długość: za długie będą przeszkadzać – zbyt krótkie źle oświetlą przedpokój. Efektowne oświetlenie to nieduże lampy sufitowe lub halogeny zestawione po kilka obok siebie. Warto pamiętać o tym, że bardzo długi przedpokój wymaga zaplanowania co najmniej dwóch, a nawet trzech lamp sufitowych.

Czasem przedpokój wymaga także dodatkowego źródła światła o małym natężeniu, świecącego do późna (np. gdy rodzice oglądają telewizję, a dziecko musi przejść do łazienki, nie zapalając mocnego światła). Za oświetlenie nadadzą się wtedy małe lampki.