Ekologiczne środki czystości: praktyczne porady i przepisy na domowe środki czystości!

 Ekologiczne środki czystości

Fot. Thinkstockphotos.com

Ekologiczne środki czystości cieszą się co raz większą popularnością. Zapomniane nieco sposoby naszych babć na czystą i schludną kuchnię czy łazienkę, nawet w dzisiejszych czasach nie tracą na aktualności. Odkryj nasze praktyczne porady i przepisy na ekologiczne środki czystości do samodzielnego wykonania w domu! Zaoszczędź na kupnych produktach i w naturalny sposób zadbaj o swój dom!

Nie tylko z uwagi na co raz bardziej żrące substancje obecne w popularnych, gotowych środkach czyszczących, ale także na domowy budżet, ekologiczne preparaty czyszczące przeżywają swój wielki powrót. Prowadząc oszczędne gospodarstwo domowe wcale nie musimy rezygnować z dbania o czysty i higieniczny dom. Zapomniane nieco sposoby naszych babć na czystą i schludną kuchnię, nawet w dzisiejszych czasach nie tracą na aktualności. Odkryj nasze praktyczne porady i przepisy na ekologiczne środki czystości do samodzielnego wykonania w domu!

Niwelator zapachów z lodówki

Pośród głównych składowych ekologicznych środków czyszczących, przygotowywanych domowymi sposobami, zdecydowany prym wiedzie soda oczyszczona. Jej wielofunkcyjność to wręcz pełen wachlarz możliwości. Soda oczyszczona to doskonała składowa środków odświeżających, neutralizujących nieprzyjemne bądź intensywne zapachy oraz ograniczających rozwój bakterii. Niezastąpiona jest więc wszędzie tam, gdzie higiena i porządek są na pierwszym miejscu. Do czego wykorzystać możemy sodę oczyszczoną? Jedną z najpopularniejszych funkcji ponad-kulinarnego zastosowania sody oczyszczonej, jest niwelator zapachów z lodówki. Wystarczy wsypać niewielką ilość sody oczyszczonej do bawełnianego lub lnianego woreczka (alternatywnie do czystej skarpetki, z której np. wyrosło nasze dziecko) i umieścić go na tyłach lodówki. Nieprzyjemne zapachy znikną w mgnieniu oka.

Czyściciel brudnego piekarnika

Zapieczony brud na szybie piekarnika to częsta zmora pań domu. Sposobem na wygodne i nie męczące czyszczenie szyby piekarnika z osadów tłuszczu, będzie niezastąpiona w kuchni soda oczyszczona. Wystarczy otworzyć drzwiczki piekarnika, posypać szybę sodą oczyszczoną, zwilżyć wodą (np. za pomocą spryskiwacza do kwiatów) i pozostawić w tym stanie na noc. Rano wystarczy juz tylko wyszorować szczotką namoczoną powierzchnię szyby i spłukać ciepłą wodą. Drzwiczki piekarnika będą zachwycająco czyste!

Ekologiczne pranie w łupinach orzechów

Naturalne orzechy piorące znane są – wbrew pozorom – od wieków. W rejonach Nepalu i Indii są szalenie popularne jako naturalny i tani środek piorący. Skąd piorące właściwości orzechów? Do rozpoczęcia przygody z ekologicznym praniem wystarczą nam same łupiny orzechów. Łupiny orzechów zawierają naturalne mydło - saponinę, która po styczności z ciepłą wodą wytwarza pianę piorącą. Saponina charakteryzuje się działaniem bakterio i grzybobójczym, nie uczula oraz jest całkowicie biologicznie rozkładalna. Do jednego prania wystarczy nam 6-9 połówek łupin orzecha. Wystarczy wrzucić je do bawelnianej skarpetki i szczelnie zawiązać. Skarpetkę z orzechami wrzucamy do bębna pralki z praniem. Orzechy doskonale odświeżają pranie, nie radzą sobie jednak z uporczywymi plamami. Dodatkowym plusem łupin piorących jest ich wydajność – raz użyte orzechy (o ile pierzemy w temperaturze do 60ºC) możemy wykorzystać ponownie.

Jeszcze bielsze firanki i zasłony prysznicowe

Pranie firan wymaga nieco więcej zabiegów niż regularne pranie ubrań. Aby białe firanki nabrały jeszcze bardziej zdecydowanej bieli, do regularnego proszku do prania wystarczy dodać pół szklanki sody oczyszczonej. Dzięki sodzie zwiększymy równowagę pH podczas prania, a to z kolei sprawi, że prane firany będą czystsze, świeższe i... bardziej białe. Soda oczyszczona potrafi również znakomicie wyczyścić pożółkłe od nalotu z mydła i piany zasłony prysznicowe. Wystarczy posypać sodą winylową zasłonę prysznicową, odczekać kilka minut a następnie energicznie wyszorować powierzchnię zasłony szczotką do paznokci. Na koniec całość wystarczy spłukać ciepłą wodą i powiesić do wyschnięcia. Zasłona prysznicowa jak nowa!

Usuwanie śladów po kredkach i flamastrach

Chcąc usunąć ze ścian ślady po kredkach, wystarczy nanieść na zabrudzenie sodę oczyszczoną rozpuszczoną w ciepłej wodzie. Za pomocą gąbki nanosimy sodę na zabrudzony fragment ściany i przez kilka sekund intensywnie wcieramy. Następnie wycieramy ścianę do sucha bawełnianą, czystą szmatką. Ściana będzie snów czysta i świeża. Jeśli na powierzchni mebli bądź podłogi znajdują się ślady po flamastrach lub markerze, możemy je usunąć za pomocą... pasty do zębów. Wystarczy nanieść pastę na ślad po mazaku i po odczekaniu kilku minut energicznie wyszorować szczoteczką do paznokci. Po nieestetycznych bazgrołach nie pozostanie nawet smuga.

Usuwanie rys na drewnianej podłodze i meblach

Chcąc zniwelować bądź wręcz usunąć delikatne rysy na drewnianej podłodze (spowodowane np. suwaniem mebli) lub powierzchni blatów mebli (np. na szafce RTV), wystarczy wetrzeć w rysę grubą warstwę sody oczyszczonej, najlepiej za pomocą gąbki. Delikatnie, okrężnymi ruchami, wcieramy sodę w powierzchnię podłogi bądź mebla, a następnie wycieramy całość do sucha bawełnianą szmatką. Niwelacja drobnych rys widoczna jest od razu.

Płyn do czyszczenia żaluzji

Żaluzje w oknach są niezwykle wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla pomieszczeń o ekspozycji południowej. Czyste i zadbane żaluzje przydają uroku wnętrzu, ale już dbanie o ich regularne czyszczenie nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Aby wygodnie, szybko i skutecznie wyczyścić żaluzje, nie potrzebujemy wcale drogich środków ani specjalistycznych szczotek. Do wyczyszczenia okiennych żaluzji wystarczy przygotować mieszaninę octu i wody (proporcjonalnie) oraz... czystą bawełnianą skarpetkę. Bawełniana skarpetka doskonale zaabsorbuje mieszaninę octu i wody, a nałożona na dłoń ułatwi jej rozprowadzanie na poszczególnych listwach żaluzji. Dzięki ekologicznemu preparatowi z domowej spiżarki i zwykłej skarpecie niezwykle szybko, dokładnie i efektownie uda nam się oczyścić okienne żaluzje.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY