Remont przedpokoju warto dobrze zaplanować, aby uniknąć dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów oraz nieładnego efektu wizualnego. Pamiętajmy, aby remontując przedpokój uzwględnić funkcjonalność tego pomieszczenia. Zaczynając remont przedpokoju, określ swoje potrzeby. Zrób listę wyposażenia, które chciałabyś zmieścić w przedpokoju. Planujesz chować tu wszystkie okrycia wierzchnie czy tylko sezonowe? Ile miejsca potrzebujesz na buty? Czy będzie w nim posłanie dla psa? Jeżeli masz mało miejsca, postaraj się z czegoś zrezygnować, bo nie ma nic gorszego niż zagracone wejście do domu. Zadbajmy, aby w przedpokoju znalazło się miejsce na powieszenie ubrań, schowanie butów - a jeśli mamy miejsce - wygodne siedzisko i ładny stolik. Robiąc remont przedpokoju, zadbaj o materiały - zwłaszcza na ścianach i podłodze. Korytarz to część mieszkania najbardziej narażona jest na zabrudzenia.
Remont przedpokoju: kolejność prac
Planując remont przedpokoju najpierw zmierz dokładnie pomieszczenie. Dzięki temu dowiesz się m.in., jaką maksymalną głębokość może mieć szafka na buty lub jak duże płytki wybrać, by pasowały rozmiarem do szerokości podłogi w przedpokoju (bez konieczności ich przycinania). Spójrz z innej perspektywy na swój przedpokój. Może podczas remontu wystarczy przesunąć o 40 cm otwór drzwiowy, by w przedpokoju zmieściła się głębsza szafa albo regał na książki… Ustal cele, jakie chcesz osiągnać remontując przedpokoju. Zastanów się, co powinno się znaleźć w twoim przedpokoju. Do czego przedpokój ma ci służyć? Chcesz w nim przechowywać tylko sezonowe ubrania i buty, bo bardziej zależy ci na wygodnym siedzisku, lustrze, komodzie z lampką?
Sprawdź: jak zrobić siedzisko - porada architekta >>>
A może wolisz trzymać w przedpokoju odzież całoroczną, walizki, artykuły gospodarcze? W drugim przypadku niezbędna będzie pojemna szafa w przedpokoju, warto też rozważyć zabudowę wnęk. Remont i planowany zakres prac dostosuj do warunków swoejgo przedpokoju. Staraj się nie zagracić przedpokoju. Pamiętaj, że nie możesz się przez niego przeciskać. Potrzebujesz w przedpokoju ok. 100 cm na swobodne przejście. Jeśli przedpokój jest mały, ciasny, wybierz meble i akcesoria typu 3 w 1, np. siedzisko ze schowkiem na buty oraz wieszakiem na kurtki. Wybierz dobrą jakość materiałów wykończeniowych podczas odnawiania przedpokoju. W przedpokoju łatwo o zniszczenia. Naniesiony z zewnątrz piasek może porysować podłogę, a rower lub wózek dziecięcy – ubrudzić czy nawet uszkodzić ścianę. Kupując farbę i materiał na posadzkę w przedpokoju, zwróć uwagę, czy nadają się do holu. Powinny być odporne na zniszczenia, wilgoć i niekłopotliwe w pielęgnacji. Postaw sprawę jasno. Remont przedpokoju to dobra okazja do rozplanowania nowego oświetlenia, np. wpuszczenia lampek w podwieszany sufit, czy montażu kinkietu przy lustrze.
Sprawdź też: gniazdka i wyłączniki - planujemy instalację elektryczną w mieszkaniu >>>
Remont przedpokoju warto zacząć od rozmieszczenia punktów świetlnych i kontaktów. W dobrze urządzonym przedpokoju kable lamp stojących ukryte są za szafkami, a przewody zasilające kinkiety – w ścianach. A co z osprzętem? W większym przedpokoju sprawdzą się włączniki schodowe (polecane do montażu np. na początku i końcu korytarza). W ciemnym – podświetlane.
Remont przedpokoju: pomysł na ściany
Ściany w przedpokoju brudzą się bardzo szybko, zatem musimy zadbać o to, by faktura ścian była łatwa do utrzymaniu czystości. Dobrym rozwiązaniem do przedpokoju są tapety. Specjaliści polecają tapety lateksowe. Są dwu-, trzykrotnie grubsze niż zwykłe, ponadto łatwo się je kładzie, bo dodatek lateksu zabezpiecza przed rozciąganiem podczas klejenia. Lateksową tapetę można też zabezpieczyć laminowaniem.
Zobacz też: Malowanie boazerii, czyli jak odnowić boazerię >>>
W zależności od tego, jaki zamierzasz osiągnąć efekt, możesz zdecydować się na tynk do zrobienia ciekawej faktury ściennej. Postaw na silikonowy lub silikatowy, jeśli chcesz, by był zmywalny i nie płowiał. Z kolei tynki akrylowe charakteryzuje duża wytrzymałość na uderzenia.
Klinkier lub cegła. Ma wytrzymałość większą niż jakikolwiek tynk. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, plamy, ścieranie. Imitujące kamień płytki można wbrew pozorom szybko położyć (sprzedawane bywają w kaflach o dużych wymiarach, np. 33×50 cm). Większość płytek można pokryć specjalnym preparatem do impregnacji.