Dobre oświetlenie w przedpokoju to bardzo ważny element aranżacji. Przedpokój w bloku najczęściej nie ma dostępu do światła dziennego, dlatego zadbajmy o punkty świetlne, które doświetlą to wnętrze. Lampy w przedpokoju nie muszą ograniczać się jedynie do pełnienia funkcji oświetlania pomieszczenia czy też funkcji ozdobnej – za pomocą światła możemy znacznie poprawić proporcje wnętrza. Ponadto, jeśli posiadasz wyjątkowo oryginalny wieszak czy designerską szafkę na buty, odpowiednio rozmieszczone lampy podkreślą te efektowne elementy wystroju przedpokoju. W galerii zdjęć prezentujemy kilka pomysłów na oświetlenie - przedpokój inspiracje.

Oświetlenie w przedpokoju: świetlne sztuczki

Wąskiemu i długiemu korytarzowi można nadać rytm, dzieląc go na odcinki przy pomocy światła - wystarczy rozmieścić lampy na suficie w przedpokoju lub ścianach w powtarzalnych odległościach. Alternatywą jest przekucie wad takiego przedpokoju w zaletę i podkreślenie jego kształtu odpowiednio dobraną lampą, na przykład długą lampą podsufitową. Długość przedpokoju nie tylko przestanie przeszkadzać - może nawet okazać się atrakcyjna! Dobrze oświetlone wnętrze przedpokoju wyda ci się wyższe, gdy skierujesz światło punktowe (z kinkietów lub reflektorów) na sufit. Jeśli twojego przedpokoju dotyczy odwrotny problem, za wysokie wnętrze obniżyć można kierując światło z lamp na podłogę.

Lampy w małym przedpokoju

Gdy masz wyjątkowo ciasny i mały przedpokój , oprócz oświetlenia ogólnego (lampy sufitowe), warto zdecydować się też na oświetlenie niszowe - lampy umieszczone w niszach zrobionych w ścianach lub ściankach z płyt gipsowo-kartonowych. W takim wypadku jako źródło światła w przedpokoju polecamy lampy LED – są one energooszczędne i nie nagrzewają się. Dobrym wyjściem są również oprawy montowane bezpośrednio w ścianie. Nie zajmują miejsca, a zainstalowane w rogu przedpokoju (najlepiej nisko przy podłodze) dodatkowo powiększają go optycznie i wprowadzają tajemniczą atmosferę. Trikiem powiększającym optycznie przestrzeń przedpokoju jest również zamontowanie dużego lustra. Im większa tafla, tym lepiej.