Kolekcje porcelany, fajansu i ceramiki – sztuka dobrej prezentacji

Zbiory nie muszą być duże, by stały się piękną dekoracją – najważniejsze to interesująco je zaprezentować. Mogą to być piękna wiekowa porcelana, ludowe wyroby albo współczesne talerze, ale wyjątkowej urody. Eksponuj je w grupie, ustawiając na widocznym miejscu, np. półce, regale, w szafce z przeszkleniami. Ważne jest też tło, które powinno być w kontraście do naczyń albo zharmonizowane, dyskretnie podkreślające ich barwy. W pobliżu wystawy nie ustawiaj przedmiotów, które byłyby dla niej konkurencją (choćby księgozbioru) – niech to naczynia przyciągają uwagę.

Dobra rada: chcesz talerze zawiesić, a filiżanki ustawić w piramidkę? Zadbaj o cenne sztuki, używając sprawdzonych wieszaków ściennych i kloszy do osłony.

Klucz do sukcesu? Motyw przewodni

Aby twoja eksponowana kolekcja była spójna, komponuj naczynia według wybranego klucza. To może być: kolor (np. niebieski), wzór (np. cebulowy, łączka, toile de jouy), rodzaj (np. dzbanuszki, wazy), marka (np. Ćmielów, Bolesławiec, Wedgwood, Green Gate, Ib Laursen), projektant (np. W. Potacki, M. Mielnicki), a nawet okres historyczny (np. międzywojnie).