Sofa i jej historia

Określenia sofa i kanapa używane są dziś zamiennie, choć znawcy twierdzą, że sofa ma pełne podłokietniki, a kanapa – poręcze. Początkowo był to mebel pałacowy, później pojawił się w salonach zamożnego mieszczaństwa. W Anglii XVIII-wieczne kanapy przypominały zestawione ze sobą trzy krzesła z wyściełanymi siedziskami. Miały osiem nóg połączonych krzyżakiem. Później także oparcie zyskało tapicerowaną poduszkę. To był już naprawdę wygodny mebel odpowiadający potrzebie luksusu warstw uprzywilejowanych, ale do kanapy, jaką znamy dzisiaj, było mu jeszcze daleko. Poduszki wypełniano włosiem lub trawą morską, a pokrycia były z kosztownych tkanin: jedwabi, gobelinów, aksamitów i haftów. Faliste lub proste linie oparć współgrały z modnym aktualnie stylem wnętrza. Nóżki kabriolowe (Ludwik XV) lub fletowe (Ludwik XVI), elementy drewniane złocone lub malowane na jasne kolory, zawsze z dekoracją snycerską. W większym stopniu niż inne meble sofy stanowiły niezbędną dekorację eleganckiego salonu.

..  Styl klasyczny we wnętrzach – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Sofy w różnych wcieleniach

Rozkwit i poszukiwanie nowych form przyniosła epoka wiktoriańska. To wtedy powstała słynna tête-à-tête, sofa dla dwóch osób szepczących sobie do ucha czułe słówka, ploteczki czy poufne informacje. XIX-wieczne salony zdobiły sofy okrągła born, głęboko pikowana, z oparciem w kształcie ściętego stożka oraz boudeuse (czyt. „budez”), na której siedziało się plecami do siebie. Ciągle były modne otomany, czyli canapé corbeille z elegancko zaokrąglonymi i wygiętymi bokami oraz confident, wyposażone na końcach w narożne fotele. Pierwszą całkowicie tapicerowaną kanapą była pikowana chesterfield, w której po raz pierwszy użyto sprężyn. Do dziś to jedna z najpopularniejszych form. Do każdej z kanap stawiano komplet foteli w tym samym stylu i obiciu, pod oknami zaś – miękkie ławeczki. Teraz uznalibyśmy to za nudę. Szukamy harmonii w różnorodności. Jednak pragnienie wygody oraz luksusu pozostało niezmienne. Ma być miękko i przytulnie, no i oczywiście – elegancko.

Kanapa do małego pokoju

Kanapa zajmuje w salonie sporo miejsca i najbardziej rzuca się w oczy. Jeśli pokój nie jest zbyt duży, wybierz mebel niewysoki, o prostej formie i raczej neutralny w kolorze. Cienkie nóżki dodadzą mu lekkości. Zaszalej za to z kolorowymi poduszkami.

..  Jak urządzić mały pokój bez błędów? Poradnik >>>

A może ławka zamiast sofy?

Najładniejsze są stare ławeczki: ogrodowe albo wiejskie ławy z oparciem, które kiedyś służyły do spania. Zawsze miały skrzynię, do której chowało się pościel. Poszukaj czegoś podobnego na targach staroci. Wyczyść i pomaluj, dobierz poduszki na siedzisko i oparcie. Możesz też z szacunkiem zachować stare powłoki farby, to będzie szykowne – prawdziwe shabby chic. Taką ławeczkę można postawić w kuchni, pokoju lub przedpokoju.

..  Ławka do przedpokoju – jaką wybrać? >>>