Poddasze to niezwykłe miejsce do mieszkania: tu jest najwięcej światła, najlepsze widoki i zaciszna prywatność. Lokum pod skosami wybierają osoby kreatywne, lubiące nietypowe rozwiązania. Tylko jakie meble wybierać, żeby w pełni wykorzystać daną przestrzeń, podkreślić zalety i ukryć jej wady?

Mieszkanie na poddaszu: najlepsze będą meble na zamówienie

Możliwość funkcjonalnego zagospodarowania skosów zależy od wysokości ścianki kolankowej, stopnia nachylenia połaci dachu oraz jego rodzaju. Najłatwiej zagospodarować przestrzeń pod dachem dwuspadowym, dość stromym. Przy ścianie szczytowej możesz postawić szafę wykonaną na wymiar (są specjalne systemy drzwi i profili przeznaczone do poddaszy, mają je wszystkie firmy produkujące drzwi przesuwne). To praktyczne rozwiązanie, lecz należy pamiętać, że im bliżej ścianki kolankowej, tym mniejsza wysokość szafy, a tym samym – trudniejszy dostęp do półek. Możesz tu trzymać ubrania lub naczynia. W tym miejscu sprawdzi się regał, składający się z modułów mocowanych schodkowo, na książki, przedmioty dekoracyjne, sprzęt muzyczny i płyty. Zabudową przy ścianie kolankowej może być ciąg szafek różnego przeznaczenia: na rzeczy wiszące (krótkie), z półkami lub szufladami.

Dobra rada:

•    Wykorzystaj światło padające z okna dachowego. Postaw pod nim biurko lub blat do pracy. Nawet jeśli wypadnie prawie na środku pomieszczenia.
•    Dobrym wypełnieniem niskich skosów mogą być kontenery na kółkach. Warto je zastosować szczególnie w pokojach dziecięcych jako schowki na zabawki.

Czytaj też: Mieszkanie na poddaszu: szczyt marzeń

Mieszkanie na poddaszu: wysokość ściany kolankowej ma znaczenie

Od jej wysokości zależy wykorzystanie przestrzeni. Im wyższa, tym łatwiej zagospodarować poddasze, ale za to niekorzystnie wpływa na bryłę budynku.

•    Do 70 cm – nisko, tylko na schowki, do których rzadko sięgasz.
•    Do 80-100 cm – pod skosem zmieści się łóżko, biurko, wanna lub sedes w łazience.
•    Do 140-150 cm – przy tej wysokości ścianki w odległości 50 cm od niej można swobodnie chodzić. Taką przestrzeń najłatwiej zagospodarować.

Zobacz też: Sypialnia na poddaszu: aranżacja wnętrza pod skosami