Biurko. Urządzamy kącik komputerowy w salonie

2007-05-24 2:00

Aranżacja salonu musi być przemyślana, jeśli ma się tam także znaleźć wydzielone dla ciebie miejsce pracy. Dobór odpowiedniego biurka do salonu jest bardzo ważny. Biurko do pracy przy komputerze powinno mieć nadstawkę na monitor i półki: na klawiaturę i na obudowę komputera. Przyda ci się również wygodne krzesło obrotowe. Sprawdź jak dobrze wybrać meble biurowe w aranżacji salonu.

Biurko i salon
Autor: Marcin Czechowicz

Spis treści

  1. Kącik do pracy: jakie kupić biurko
  2. Kącik do pracy: potrzebne półki
  3. Wybieramy biurko do pokoju

Gdzie postawić biurko w salonie? Jak dobrze urządzić kącik do pracy?Aby dobrze dobrać meble biurowe do pokoju dziennego, należy zastanowic się nad całą aranżacją salonu. W salonie możesz stworzyć zaciszny kącik komputerowy. Najważniejszy będzie wybór biurka. Możesz kupić zarówno biurko drewniane, jak i biurko z płyt wiórowych, pilśniowych, paździerzowych lub MDF. Zaletą mebli drewnianych jest wytrzymałość i możliwość odnawiania. Wadą, że są drogie i ciężkie. Blat biurka z płyty wiórowej jest tani, łatwy do czyszczenia, ale nietrwały (rozwarstwia się). Nie można go odnawiać.

Kącik do pracy: jakie kupić biurko

W sklepie mierzymy biurko, żeby wiedzieć, czy w salonie zmieści się tam, gdzie chcemy. Siadamy też przy nim, by sprawdzić, czy jego wymiary są odpowiednie do naszego wzrostu. Biurko dla dorosłych powinno mieć około 72 cm wysokości. Sprawdź też półki. Ta na klawiaturę powinna być wysuwana i umieszczona pod blatem biurka. Musi mieć szerokość co najmniej 75 cm, żeby zmieściła się na niej klawiatura i mysz z podkładką.

Kącik do pracy: potrzebne półki

Nadstawka na monitor nie może być wyższa niż 10 cm, by ekran znajdował się na poziomie oczu użytkownika. Nadstawki są ruchome lub zamocowane na stałe, zazwyczaj z lewej strony biurka. Półki dolne albo boczne to miejsce na obudowę. Nowoczesne komputery mają pionową obudowę, starsze – poziomą. Kupując biurko dopasujmy je do rodzaju obudowy komputera. Niektóre biurka są przystosowane do obu wersji obudowy. Sprawdźmy też, czy półki nie są za nisko lub za daleko od środka mebla. Jeżeli tak – wkładanie dyskietek do stacji będzie niewygodne.

Wybieramy biurko do pokoju

Upewnijmy się, czy biurko ma kartę gwarancyjną, czy też za jego ewentualne wady sprzedawca będzie odpowiadał z tytułu rękojmi. Zwykle gwarancja udzielana jest na rok, nie obejmuje jednak uszkodzeń mechanicznych. Zwróćmy też uwagę przy kupowaniu biurka, na:

  • wykończenie blatu biurka – matowe biurko jest lepsze, bo nie odbija światła;
  • dokładność położenia lakieru – źle położony lakier szybko się łuszczy;
  • sprawność działania prowadnic i zawiasów w biurku – szuflady i drzwiczki bez względu na wielkość, muszą się lekko zamykać i otwierać;
  • zabezpieczenie brzegów i kantów biurka – naroża blatu powinny być zaokrąglone, jego brzegi zabezpieczone listwami;
  • sztywność konstrukcji biurka – badamy ją podnosząc biurko za róg i sprawdzając, czy nie buja się po postawieniu;
  • atesty – kleje i lakiery użyte do produkcji biurka muszą mieć świadectwo nietoksyczności

Kącik komputerowy w salonie: dopasuj krzesło obrotowe

Jeśli zależy nam na wygodnym miejscu pracy, przy aranżacji salonu oprócz biurka musimy także pomyśleć o odpowiednim krześle. Kupmy do biurka krzesło obrotowe z regulowaną wysokością siedzenia. Jego oparcie powinno być wymodelowane na kształt litery S i nachylone do siedzenia pod kątem 120 stopni – wtedy będzie prawidłowo podtrzymywać dolną część pleców. Krzesło obrotowe musi mieć regulację wysokości siedzenia – stopy powinny opierać się płasko o podłogę. Najlepsze meble biurowe to krzesła obrotowe z wyższym oparciem – można oprzeć o nie głowę, odciążając mięśnie szyi. Krzesło obrotowe do biurka, które ma wysuwane półki na klawiaturę, powinno mieć podłokietniki zamocowane na wysokości łokcia zgiętego pod kątem prostym, 3-5 cm poniżej blatu biurka. Kolor krzesła powinien współgrac z aranżacją salonu.