Metamorfoza łazienki: świetna realizacja autorstwa Pani to potrafi. Domowy salon kąpielowy jest marzeniem wielu z nas - przestronna, zalana światłem i luksusowo wyposażona łazienka. Co zrobić jednak, jeśli nasza łazienka ma niecałe 3 metry kwadratowe, brak okien, a i wanna jest „niezbyt pałacowa”. Czy można zrobić z takiej łazienki ymarzony salon kąpielowy? Okazuje się, że metamorfoza zwykłej łazienki jest możliwa nawet przy stosunkowo niewielkim budżecie. Wystarczy jedynie odrobina kreatywności i nowoczesne farby renowacyjne. Nie musimy zdejmować starych płytek ze ściany, co uniemożliwia normalne korzystanie z łazienki. Głównym elementem dekoracyjnym w prezentowanej metamorfozie łazienki miała stać się czarno-biała podłoga, ozdobiona bordiurą z drobnym geometrycznym wzorem. W nowej łazience zaplanowano także stylową szafkę umywalkową, stworzoną z urokliwego, ale nadszarpniętego zębem czasu „antyku”, kupionego  w jednym z antykwariatów oraz pasujące do charakteru wnętrza dodatki.

Metamorfoza łazienki: kosztorys

Metamorfoza łazienki zajęła zaledwie weekend. Kosztorys:

  • koszty farb do płytek i ścian wyniosły 372 zł
  • koszty narzędzi do malowania - zaledwie 23 zł
  • Potrzebne urządzenia elektryczne to wiertarka z mieszadłem koszyczkowym i wkrętarka. Dodatkowe drobne koszty taśm malarskich, gąbek, kuwety, acetonu, akrylu i folii to 80 zł

Metamorfoza łazienki krok 1: podstawe prace remontowe

W pierwszej kolejności podczas remontu łazienki dekoratorki uzupełniły ubytki kafli. Następnie umyły wszystkie kafle i dokładnie je odtłuściły. Tego kroku nie wolno pominąć jeśli chcemy, aby farby renowacyjne dokładnie pokryły powierzchnię i dały zamierzony efekt. Następnym etapem czynności przygotowujących łazienkę do malowania było zagruntowanie sufitu i ścian. Na szczęście łazienka nie jest zbyt wysoka i wystarczyła do tego mała drabinka. Na sufit łazienki wybrano wielofunkcyjną farbę (firmy V33 z serii Colorissim) w kolorze „Szara mgła“. Farba ta jest idealna do malowania i renowacji ścian, sufitów, drewnianych drzwi i boazerii, kaloryferów oraz innych elementów wewnątrz pomieszczeń. Charakteryzuje się też wysoką siłą krycia. Kremowa konsystencja pozwala nałożyć grubszą i bardziej równomierną warstwę, już przy pierwszej aplikacji wałkiem – jest to naprawdę zauważalna oszczędność czasu. Jej satynowa powłoka zapewnia wysoką odporność na zaplamienia oraz na szorowanie. Okazało się, że do pomalowania ścian, wystarczy nałożyć jedną warstwę –  kryje idealnie. Dodatkowo czarna farba daje dość silny połysk, co w przypadku eleganckiego pokoju kąpielowego stanowi tylko jej atut.

Metamorfoza łazienki krok 2: malowanie płytek

Krok 2 podczas metamorfozy łazienki to malowanie płytek. Przed tym należy koniecznie usunąć z płytek stary silikon - ze względu na jego właściwości, nie można go trwale pomalować. Po pomalowaniu płytek w łazience, trzeba go z powrotem uzupełnić. Do pomalowania starych płytek w łazience wykorzystano farbę renowacyjną (V33 ) do płytek ceramicznych, białą satynową. Przed malowaniem glazury należy dokładnie zapoznać się z dołączoną instrukcją. W celu uzyskania zaplanowanej szachownicy, najpierw pomalowano całą podłogę kolorem bazowym. Po wyschnięciu koloru bazowego, delikatną taśmą wyklejono kształt ozdobnej bordiury. Taśma nie powinna zbyt mocno przywierać do podłoża, jednocześnie podczas malowania farba nie powinna wchodzić pod nią, dzięki czemu mamy możliwość precyzyjnego malowania  wzorów. Do namalowania bordiury użyta została również farba renowacyjna (V33) płytki podłogowe, w kolorze ciemny grafit. Przy malowaniu bordiury i kwadratów na „szachownicy“ powinniśmy pamiętać, że wałek z farbą kierujemy rozpoczynając od brzegów w stronę środka kafla, tak żeby farba nie była wtłaczana pod taśmę. Tylko tak unikniemy zacieków widocznych po odklejeniu taśmy. Drugą warstwę nanosimy po upływie 4 godzin. Uzupełnieniem i ozdobą podłogi miał być drobny geometryczny wzór. Farbę na szablon możemy nanieść na przykład za pomocą gąbeczki do makijażu wykonanej z lateksu. Nadmiar farby należy delikatnie odsączyć na kartonie bądź ręczniku papierowym, a następnie ruchem stemplującym nanosić na szablon. Farba schnie szybko i wykonanie wzoru nie zajmuje wiele czasu. W przypadku rozlania farby, bądź rozmazania wzoru, można bez problemu usunąć ten fragment wilgotną ściereczką, i po wyschnięciu poprawić wzór.