Łazienkę można wykleić fototapetą – gotową lub na zamówienie. Podoba ci się łazienka z fototapetą? Radzimy, jak przykleić fototapetę w łazience, by była trwała i estetyczna. Fototapeta do łazienki musi być wodoodporna i dobrze przyklejona, trzyma się przez lata, pod warunkiem że zostanie prawidłowo zamontowana. Fototapeta w kabinie prysznicowej - to możliwe.

Jeśli chcemy wykleić wnękę prysznica to bezpiecznie będzie jeśli w tak newralgicznym miejscu fototapetę położą specjaliści. Jak zrobić fototapetę do łazienki - radzą ekspertki z pracowni Forma Alternatywna.

Jak przykleić fototapetę w łazience: przygotowanie ściany

Pierwszym krokiem jest przygotowanie ściany. Ściana łazienki, którą chcemy ozdobić fototapetą musi być gładka – stosowanie tapety lub fototapety po to, by przykryć chropowatą i nierówna ścianę, to pomysł, który się nie sprawdzi. Dodatkowo powierzchnię ściany przed przyklejeniem fototapety należy zagruntować, np. unigruntem Atlas.

Jak przykleić fototapetę w łazience: materiały

Do przyklejenia fototapety w łazience np. we wnęce prysznicowej należy użyć specjalnego kleju do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności (specjaliści odradzają kleje marketowe), specjalnego papieru i laminatu, który zabezpieczymy fototapetę, musi być nie tylko wodoodporny (zmywalny wodą i lekkimi detergentami), ale i wodoszczelny (UWAGA! 99% laminatów na polskim rynku nie spełnia tego kryterium). Po około 48 godzinach fototapetę należy zaimpregnować silikonem i dopiero po kolejnych 24 godzinach można wziac prysznic.

Wymiary zdjęcia

Jak zrobić fototapetę? Jeśli robimy fototapetę z własnego zdjęcia, pamiętajmy że zdjęcie do druku musi być duże – rozmiar 7–8 Mpx, rozdzielczość minimum 300 dpi. Maksymalna szerokość wydruku to 150 cm. Nie można łączyć formatów, można natomiast pomiędzy nimi nakleić np. mozaikę, dzięki czemu szerokość fototapety zwiększa się do 300 cm. Wysokość – nawet do 15 metrów!