Jaka wanna do łazienki. Poznaj parametry wanien

Łazienka to osobiste miejsce w domu. Wybierając wanny, czyli wyposażenie łazienki możemy puścić wodze fantazji. Ułatwiają nam to producenci wanien, oferując setki modeli - ładnych i funkcjonalnych. Radzimy, na co zwrócić uwagę, wybierając wanny. Jaka wanna spełni nasze oczekiwania.

Nowoczesna łazienka z wolnostojącą wanną
Wanna i prysznic w stylu angielskim
Wanna narożna w łazience w stylu kobiecym
Dwuosobowa wolnostojąca wanna w sypialni z łazienką
Aranżacja łazienki z wanną wolnostojącą

Mimo stale rosnącej popularności kabin natryskowych wanna wciąż pozostaje głównym elementem wyposażenia łazienki.

Wyposażenie łazienki: wanny akrylowe

Najpopularniejszym materiałem, z którego obecnie produkuje się wanny, jest akryl. Ten wysokiej jakości jest bardzo twardy, odporny na zarysowania oraz niszczące działanie środków chemicznych używanych w gospodarstwie domowym. Ma dobrą izolacyjność termiczną, dzięki której woda w wannie długo jest ciepła, i akustyczną, która zapobiega dudnieniu podczas napuszczania wody i wchodzenia do wanny. Powierzchnia wanny akrylowej jest gładka, przyjemna i ciepła w dotyku. Łatwo ją utrzymać w czystości, nie powstają na niej zacieki ani ślady rdzy.

Sprawdź także: samodzielny montaż wanny instrukcja

Producenci oferują modele wanien w wersji antybakteryjnej - ze specjalną powłoką lub środkiem antybakteryjnym dodawanym w procesie produkcji do płyt akrylowych. Na powierzchni takiej wanny bakterie rozwijają się wolniej, łatwiej więc zachować higienę, a efekt mycia wanny jest trwalszy.

Wanna żeliwna i stalowa znowu na topie

Wanna żeliwna emaliowana jest bardzo trwała. Takie wanny nie tracą właściwości mimo upływu czasu. Można powiedzieć, że kupuje się je na całe życie. Ich konstrukcja nie ulega zniekształceniu, są odporne na uderzenia. Wanny żeliwne mają dużą bezwładność cieplną, dzięki czemu utrzymuje się w nich stała temperatura wody. Niestety, są bardzo ciężkie, toteż ich transport i montaż są kłopotliwe.
Dobra stalowa wanna to na pewno taka, którą wytłoczono z jednego arkusza blachy. Unika się w ten sposób łączeń (spawów) – miejsc, w których z czasem może się pojawić ognisko korozji. Stal wanny jest z reguły pokryta warstwą emalii. Im cieńsza warstwa, tym trwalsza staje się powłoka (cienka warstwa zachowuje większą elastyczność, a więc jest mniej podatna na odbicie). Z grubością stali jest odwrotnie – im grubsza, tym lepiej, bo stal nadaje wannie stabilność.

O kształtach, wymiarach wanien i kolorach wanien

Wanny prostokątne. Mają klasyczną formę albo tak wyprofilowane wnętrze, aby wygodnie było w nich siedzieć lub leżeć podczas kąpieli. Takie wanny mogą mieć miejsca na łokcie i głowę, wgłębienia na mydło, gąbkę czy żel do kąpieli.
Najmniejsze wanny prostokątne mają już od 100 cm długości i 70 cm szerokości, największe – odpowiednio 195 cm i 120 cm. Najpopularniejsze modele są zwykle w kilku wymiarach ze skokiem co 10 cm.

Sprawdź także: Pomysły na obudowę wanny


Wanny narożne mogą być symetryczne – o bokach tej samej długości lub asymetryczne – z jednym bokiem krótszym i drugim dłuższym. Niektóre mają siedzisko i/lub oparcia na łokcie.Asymetryczne są oferowane w dwóch wersjach – prawej i lewej, zależnie od usytuowania krótszego boku wanny odpowiednio z prawej lub lewej strony. Komfort kąpieli w wannie asymetrycznej jest nie mniejszy niż w prostokątnej o porównywalnych wymiarach, ale wanna zajmuje mniej miejsca w łazience.
Najmniejsze wanny narożne mają wymiary 120 x 120 cm – symetryczne – lub 140 x 75 cm – asymetryczne. Największe – odpowiednio 175 x 175 cm i 160 x 100 cm.
Wanny okrągłe (owalne) i nieregularne. Do łask wracają wanny wolno stojące – w stylu retro lub klasycznie proste. Zwykle mają kształt koła lub elipsy. Wanny okrągłe i owalne mogą być również narożne lub przyścienne. Są też wanny pięcio-, sześcio- i ośmiokątne, w kształcie łzy i w innych nieregularnych kształtach. Doskonale prezentują się w bardzo dużych łazienkach. Wanny o nietypowych kształtach zwykle są bardzo duże, mają długość 180-200 cm i szerokość 80-100 cm.
Choć najpopularniejsze są wanny białe, wszystkie rodzaje wanien mogą mieć także inny kolor. Do wyboru jest zwykle kilkanaście kolorów w wykończeniu błyszczącym i kilka – w matowym. Ostatnio bardzo modny jest srebrny.

Ważny parametr – pojemność wanny

Pojemność wanny zależy nie tylko od jej wielkości, ale i kształtu. Im większa pojemność wanny, tym więcej wody i czasu potrzeba do jej napełniania. Najmniejsze wanny mają pojemność już od 75 litrów. W największych zmieści się ponad 400 litrów wody. Każdorazowa kąpiel w tak dużej wannie będzie się wiązała z bardzo dużym zużyciem wody i produkcją ścieków. Zwróćmy na to uwagę, wybierając wannę, nie tylko wtedy gdy rozliczamy się ze zużycia wody według wskazań wodomierza, ale również wtedy, gdy ciepła woda użytkowa w naszym domu jest przygotowywana w przepływowym podgrzewaczu albo mamy szambo.

Wybierając wannę do łazienki i decydując, jak będzie duża, pamiętajmy również o zachowaniu odpowiednich odległości między nią a innymi urządzeniami sanitarnymi.

Wideo: wybieramy wanny - poradnik eksperta

Wybieramy wannę: radzimy co wziąć pod uwagę podczas kupowania wanny. Podpowiadamy jak dopasować wannę do własnej łazienki. Podstawowe elementy ważne przy wyborze wanny to: kształt i wielkość wanny, oraz sposób jej montażu. Sprawdź, co jeszcze warto brać pod uwagę kupując wannę. Posłuchaj naszego eksperta.

Ocena: 0
Tekst: Agata Kosiarska Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Krzysztof Zasuwik, Bernard Białorucki, Marcin Czechowicz, Mariusz Purta, materiały prasowe, Łukasz Zandecki

POLECANE ARTYKUŁY