Lustro jest nieodzownym składnikiem każdej łazienki. Ma te same prawa co umywalka, wanna czy muszla wc. Pytanie tylko jakie lustro w łazience jest nam potrzebne i jakie nam się podoba. Czy jest to łazienka dla całej rodziny, czy jest to tylko gościnne wc? Wybór luster do łazienki jest ogromny. Dlatego musimy określić jaką rolę będzie pełniło lustro w naszej łazience. Czy będzie to tylko rola praktyczna – lustro nad umywalką, w którym będzie widoczna górna połowa sylwetki, czy oprócz względów praktycznych lustro ma sprawić, że nasza łazienka będzie się wydawała dwa razy większa niż jest w rzeczywistości?

Lustro w łazience: względy czysto praktyczne

Najważniejszą funkcją lustra w łazience jest zapewnienie możliwości dokładnego przejrzenia się. Lustro powinno być umieszczone na takiej wysokości i mieć taki rozmiar, by wszyscy z niego korzystający mogli swobodnie się w nim przejrzeć. Pamiętajmy też o właściwym oświetleniu lustra w łazience, by można było przed nim dokładnie się ogolić lub wykonać makijaż. Możemy wkleić lustro w płytki, zrobione na podany wymiar, lub zawiesić gotowe lustro w ramie. Wklejenie lustra w łazience jest jednak wygodniejsze, gdyż gwarantuje nam potrzebny wymiar, zwłaszcza przy dużych różnicach wzrostu poszczególnych domowników. By takie lustro było również dekoracyjne wystarczy, że zadbamy o fazowane brzegi. Lustro wklejane również dobrze się sprawdzi w łazience z umywalką pod skosem – lustro zamówione u szklarza dokładnie wypełni nam przestrzeń pod skosem, który stanie się mniej widoczny i unikniemy skośnego docinania płytek. Pamiętajmy też, że wklejając duże lustro na ścianę mamy możliwość zamontowania pod nim specjalnej maty grzewczej, która zapobiegnie parowaniu lustra podczas kąpieli.

Lustro w łazience: pomysł na „dwa w jednym”

Jeśli nasza łazienka jest nieduża i każde miejsce jest na wagę złota zastosujmy rozwiązanie „dwa w jednym” czyli płaską szafkę z lustrem na niewielkie kosmetyki czy lekarstwa. Szafkę możemy zamówić u stolarza – wtedy idealnie będzie pasowała do naszych potrzeb, rozmiaru umywalki i łazienki. Innym pomysłem na  „dwa w jednym”  jest lustro w łazience zamontowane na całej ścianie za umywalką. Wtedy nie dość, że każdy swobodnie przejrzy się w takim lustrze, to łazienka będzie wydawała się dwa razy większa. Pamiętajmy też, że lustro nie zawsze musi być przytwierdzone na stałe do ściany. Jeśli do stylu łazienki pasuje lustro stojące, to postawmy takie lustro w ruchomej ramie na specjalnie zrobionej półce nad umywalką. Taki niecodzienny sposób umieszczenia lustra na pewno spotka się z uznaniem gości. Część do przeglądania się można wydzielić wtedy naklejoną ozdobną ramą lub montując w lustrze oświetlenie jak w garderobie.