Nowoczesna łazienka: gładko i z fakturą

2016-11-23 13:00

Nowoczesna łazienka jest urządzona wygodnie i efektownie. W aranżacji postawiono na kontrastowe zestawienia. Ciepły odcień drewna odcina się od chłodnej stali. Tafla szkła „uspokaja” płytki 3D. Turkus wyróżnia się na tle bieli i grafitu płytek.

Spis treści

  1. Nowoczesna łazienka: projekt
  2. Pralka w małej łazience: gdzie ją postawić?
  3. Nowoczesna łazienka: kolory i faktura
  4. Nowoczesna łazienka: kosztorys
  5. Galerie zdjęć: pomysły na aranżacje szarej łazienki

Wykańczanie nowego mieszkania właściciele zaczęli od łazienki. Od początku chcieli, żeby była jasna, nowoczesna, miała prysznic i wannę. Projektantki z pracowni Kołodziej & Szmyt przekuły plany w działania. - Właściciele przyszli do nas, gdy mieszkanie dopiero powstawało. Dzięki temu mogliśmy zgłosić zmiany u dewelopera, wykonać instalacje w wyznaczonych przez nas miejscach. Na etapie wykańczania łazienki nie były potrzebne dodatkowe prace hydrauliczne i elektryczne. Zaoszczędziliśmy wiele czasu – tłumaczą Ula Szmyt i Ola Kołodziej.

Nowoczesna łazienka: projekt

Łazienka ma powierzchnię 4,7 m2. Lewą część pomieszczenia zajęła toaleta z szafką powyżej. Na wprost drzwi łazienki znalazł się ciąg zabudowy z umywalką i pralką. Prawą stronę wypełnia wanna ze szklanym parawanem, za którym mieści się prysznic z deszczownią i natryskiem.

Sprawdź też: galerie zdjęć łazienki >>>

Tuż obok umywalki, w szafce stojącej (z płyty laminowanej), mieści się pralka. Aby się do niej dostać, wystarczy nacisnąć drzwiczki. O wizualny (i faktyczny) porządek w łazience dba również bateria podtynkowa do sterowania natryskiem i deszczownią. Im mniej wystających elementów w armaturze czy meblach - tym mniej sprzątania.

Pralka w małej łazience: gdzie ją postawić?

Co zrobić, by pralka nie rzucała się w oczy i nie kolidowała z innymi sprzętami? Jeśli wzdłuż ściany mamy wolnych minimum 120 cm, dobrym rozwiązaniem jest wspólna zabudowa meblowa pralki z umywalką. Wystarczy zastosować umywalkę wpuszczaną w dłuższy blat, pod którym znajdzie się też miejsce na szafki, szuflady, pralkę. Tę ostatnią warto przysłonić frontem (nie będzie zdradzać swojej obecności). Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie ma swoje wymogi. Pierwszym warunkiem jest wykonanie zabudowy o odpowiedniej głębokości (za pralką musi zmieścić się podłączenie hydrauliczne, a z przodu drzwiczki meblowe). Istotna jest też wysokość blatu umywalkowego. Ustalając ją, należy uwględnić „wzrost” pralki, grubość blatu i „luz” potrzebny na swobodne wsunięcie sprzętu. Najczęściej blat mocuje się 90 cm od podłogi lub nieco wyżej. Warto zweryfikować, czy jest to dla nas optymalna wysokość.

Nowoczesna łazienka: kolory i faktura

Kolorystyka nowoczesnej łazienki nawiązuje do barw w mieszkaniu. Sporo w niej bieli, szarości, naturalnego dębu. Przeciwieństwa się przyciągają. Ciepłe wizualnie drewno odcina się od chłodnej stali. Tafla szkła „uspokaja” płytki 3D. Turkus wyróżnia się na tle bieli i grafitu. - Dla ożywienia aranżacji łazienki wprowadziłyśmy turkus, jeden z ulubionych kolorów gospodarzy. Użyłyśmy go na szafce łazienkowej z lakierowanego MDF-u, tuż nad toaletą – dodaje Ula. W nowoczesnej łazience jest sporo kontrastów, które dobrze się uzupełniają. Pomarańczowa bateria umywalkowa za każdym razem robi wrażenie na gościach. Ożywia wystrój nowoczesnej łazienki, dodaje jej „pazura” - mówią właściciele. Ciekawy efekt w aranżacji łazienki dało też zestawienie płytek gładkich z trójwymiarowymi. - Wnoszą do wnętrza nowoczesność, dynamikę, energię. Tak potrzebną podczas zaspanych poranków. Grafitowe płytki zostały ułożone nad wanną pionowo. Taki zabieg sprawia, że optycznie podnoszą sufit, dodają ścianie głębi, co powiększa przestrzeń łazienki. W ich towarzystwie białe ściany oraz sanitariaty sprawiają wrażenie jeszcze bielszych. Dzięki dużemu lustru naprzeciwko drzwi łazienka wydaje się być większa niż w rzeczywistości.

Nowoczesna łazienka: kosztorys

  • blat i meble na zamówienie, Artur Najda - 4200 zł
  • płytki ścienne, podłogowe Zonda, Paradyż - 1790 zł
  • umywalka Nova Pro, Koło - 308 zł
  • bateria umywalkowa Study Colors, Tres - 700 zł
  • miska WC Style, Koło - 900 zł
  • stelaż WC Rapid 4w1, Grohe - 799 zł
  • wanna Modo, Koło - 750 zł
  • parawan nawannowy na zamówienie, Royalglass - 1400 zł
  • lustro na zamówienie, Royalglass - 400 zł
  • bateria prysznicowo-wannowa, Paffoni, Kludi, Tres - 1700 zł
  • kinkiet, Maxlight - 302 zł
  • lampy sufitowe Ostana, IKEA - 312 zł

Razem koszt aranżacji łazienki - 13 561 zł

Galerie zdjęć: pomysły na aranżacje szarej łazienki