MAŁA ŁAZIENKA: Jak TANIO i wygodnie urządzić małą łazienkę

Mała łazienka nie musi być problemem przy aranżacji wnętrz. Co warto wiedzieć, zastanawiając się jak urządzić małą łazienkę? Jakie wybrać wyposażenie łazienki? Jak w niewielkiej łazience rozmieścić umywalkę, sedes i prysznic?  Mała łazienka wymaga dobrego projektu. Zobacz nasze porady, jak zaplanować i urządzić małą łazienkę.

Mała łazienka
Mała łazienka
Mała łazienka
Mała łazienka
Mała łazienka

Jeśli mieszkamy w bloku często problemem jest mała łazienka. Jak urządzić małą łazienkę, by była funkcjonalna i ładna? Jakie wybrać wyposażenie łazienki? Jeśli mieszkamy w domu oprócz wspólnej rodzinnej łazienki, umieszczonej zazwyczaj blisko sypialni, potrzebne jest WC w pobliżu wejścia lub w części dziennej.

Sprawdź też: GALERIE zdjęć łazienek >>>

Ale jeszcze lepiej, jeśli będzie to mała łazienka, w której zmieści się również prysznic, półka na przybory toaletowe i miejsce na odłożenie ubrań w czasie kąpieli. Mała łazienka może być dla gości.

W jakim miejscu mała łazienka?

Mała łazienka jeśli mieszkamy w domu na parterze w strefie dziennej nie tylko zastąpi WC, ale także rozwiąże problem porannych kolejek w dużej rodzinie, a w razie potrzeby będzie łazienką gościnną. Łazienka usytuowana blisko wejścia będzie wygodna w ciągu dnia: można tam wziąć szybki prysznic po powrocie z pracy czy po koszeniu trawnika.

Sprawdź też: łazienka w bloku o pow. 3 m2 - jak ją urządzono >>>

Gdy rodzinna łazienka jest zbyt mała, aby oprócz wanny zmieścić tam prysznic można zlokalizować małą łazienkę w strefie nocnej domu - przy gościnnej sypialni albo przy pokojach dzieci.

Mała łazienka: prysznic z kabiną czy bez?

Jakie wyposażenie łazienki? W małej łazience prysznic umieszczamy w rogu pomieszczenia, a jeśli łazienka jest wąska albo ma wnękę - między dwiema ścianami. Prysznic z kratką odpływową w podłodze. Program minimum to wolne miejsce o wymiarach 70 x 70 cm, natrysk zawieszony na ścianie i kratka odpływowa w podłodze z odpowiednim spadkiem. Na czas kąpieli osłaniamy to miejsce zasłonką.

Mała łazienka i brodzik bez kabiny. Najmniejszy nawet brodzik (kwadratowy 70 x 70 cm) z zasłonką nie ogranicza tak swobody ruchów podczas kąpieli, jak tej samej wielkości zamykana kabina. Ponadto odległości sedesu i umywalki od brodzika mogą być mniejsze niż od kabiny. Standardowa głębokość brodzika to 15-16 cm, ale są też głębsze (21-28 cm), niektóre mają wyprofilowane miejsce do siedzenia.

Mała łazienka i kabina prysznicowa. Kabina prysznicowa jest droższa i wymaga więcej miejsca niż brodzik bez kabiny. Jeśli zamiast kwadratowej wybierzemy popularną ostatnio kabinę pięciokątną albo półokrągłą, zaoszczędzimy trochę miejsca, ale nie wszystkie takie kabiny są wygodne. Te ze ściętym narożnikiem (pięciokątne) albo z lekko zaokrągloną krawędzią mają więcej miejsca w środku niż kabiny w kształcie wycinka koła. Mała łazienka zmusza do kompromisów, ale nie mogą się one odbywać kosztem wygody. Przed kupieniem małej kabiny powinno się sprawdzić, czy po zamknięciu drzwi ma się wystarczającą swobodę ruchów.

Jak urządzić małą łazienkę: sedes stojący czy podwieszany?

Mała łazienka i wiszące miski ustępowe. Mocowane są na stelażach ukrytych w ścianie, dzięki czemu instalacje i zbiornik na wodę są niewidoczne. Są coraz częściej wybierane, bo łatwiej utrzymać w czystości podłogę. Jeśli nie zabudujemy ścianki instalacyjnej do samego sufitu, nad stelażem powstaje półka. Najmniejsze miski ustępowe mają od 46 cm długości. Planując sedes wiszący w małej łazience, należy jednak pamiętać, że do długości miski trzeba dodać szerokość stelaża (od 12 cm) i płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudowujemy – razem 15-20 cm. Stelaże instalacyjne dostosowujemy do rodzaju ściany. Inne są do ścian murowanych, na tyle wytrzymałych, by przenieść obciążenie miski ustępowej i osoby z niej korzystającej, a inne do lekkich ścian działowych.

Mała łazienka i kompakt stojący (standardowy) - to miska ustępowa stanowiąca całość ze zbiornikiem wody. Zwykle ma około 67-70 cm długości i 35-37 cm szerokości. Na rynku pojawiły się ostatnio kompakty projektowane specjalnie do małych pomieszczeń. Mają one odpływ pionowy, dzięki czemu mogą być przysunięte bliżej ściany. Takie kompakty mają już od 60 cm długości. Można też wybrać rozwiązania mieszane: kompakt wiszący albo  miskę ustępową stojącą ze spłuczką chowaną w ścianie.

Jak urządzić małą łazienkę: umywalka byle nie za mała!

Umywalka w małej łazience służy nie tylko do mycia rąk, ale również do innych czynności związanych z codzienną toaletą - na przykład golenia. Dlatego nie powinna być za mała. Minimalna szerokość umywalki w łazience to 45-50 cm, a głębokość 40 cm. Na rynku są umywalki narożne - taka umywalka pozwoli na maksymalne wykorzystanie rogu pomieszczenia, ale korzystając z niej, patrzeć będziemy w kąt, umywalki narożna to często bardzo dobre rozwiązanie do małej łazienki. Lepszym rozwiązaniem są umywalki narożne asymetryczne. Stojąc przy takiej, zwracamy się bardziej w kierunku ściany niż kąta. Do umywalki lepiej wybrać baterię naścienną niż sztorcową, choć najlepszym rozwiązaniem jest bateria z wyciąganą wylewką. Wygodniej jest wtedy umyć tam głowę czy napełnić wodą wiadro.

 • Urządzenia sanitarne, a także baterie naścienne powinny być instalowane na odpowiedniej wysokości:
  • umywalka – 85 cm nad podłogą,
  • bateria umywalkowa naścienna – 25-35 cm nad umywalką,
  • rączka prysznicowa – 180 cm nad podłogą.
 • Należy również uwzględnić takie elementy architektoniczne jak okna i drzwi. Według przepisów drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz i nie powinny być węższe niż 80 cm w świetle ościeżnicy. Do okna powinien być swobodny dostęp. Nie powinna go więc zasłaniać kabina prysznicowa. Na ścianie nad umywalką powinno być tyle wolnego miejsca, aby można było na niej zawiesić lustro.
Biała łazienka z drewnianą ścianą
camera

Biała łazienka z drewnianą ścianą: efektowne wnętrze

LISTA ZAKUPÓW

NIE PRZEGAP

Mała łazienka: brak miejsca na bidet?

Funkcję bidetu w małej łazience może pełnić kompakt ze specjalną deską z wmontowaną armaturą bidetową.

Sprawdź też: jaki wybrać bidet do łazienki >>>

Jeśli sedes jest blisko umywalki, funkcję bidetu pozwoli mu pełnić również rączka prysznicowa, zamontowana przy baterii umywalkowej.

Jak powiększyć optycznie małą łazienkę?

Wnętrza małych, zamkniętych pomieszczeń oglądamy tylko z bliska. Dlatego większą uwagę powinniśmy zwrócić podczas urządzania małej łazienki na detale. Lustro, luksfery, przezroczyste i półprzezroczyste materiały powiększą optycznie małe pomieszczenie. W małych łazienkach lepiej nie stosować dużych kafli, układać dużych wzorów ani używać materiałów o wyraźnych fakturach. Projektanci wnętrz radzą, by w małej łazienki kolory były jasne. Na wprost wejścia do łazienki najlepiej umieścić umywalkę z lustrem. Wchodząc wprost na kabinę prysznicową, odnosimy wrażenie, że pomieszczenie jest ciasne.

Mała łazienka i instalacje

Instalacje wodno-kanalizacyjne. Jeśli budujesz nowy dom, powinieneś wybrać rodzaj urządzeń sanitarnych i zaplanować, jak mają być rozmieszczone w łazience, jeszcze zanim zostaną wykonane instalacje. Jeśli instalacje już istnieją, nie powinny mimo to decydować o sposobie rozmieszczenia urządzeń, ale:

 • podejście do miski ustępowej nie może być oddalone od pionu więcej niż 1 m i jeśli to możliwe, powinno być osobne,
 • urządzenia sanitarne, zwłaszcza brodzik, nie powinny być zbyt oddalone od pionu, po to aby poziomych przewodów kanalizacyjnych (które muszą być ułożone ze spadkiem minimum 2%) nie trzeba było prowadzić w stropie.

Wentylacja. Łazienki muszą mieć dobrą wentylację, zależnie od kubatury:

 • jeśli jest mniejsza niż 6,5 m3 – mechaniczną,
 • jeśli większa – wystarczy wentylacja grawitacyjna.

Działanie wentylacji grawitacyjnej można wspomóc, instalując mały wentylator łazienkowy.

Łazienka z szachownicą - projekt w stylu skandynawskim
camera

Mała łazienka z szachownicą - projekt w stylu skandynawskim

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Anna Kawęczyńska , Tekst: Hanna Jankowska Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Norbert Banaszyk/DADA, Łukasz Zandecki, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY