Urządzamy » Łazienka » Łazienka aranżacje » MAŁA ŁAZIENKA: Jak TANIO i wygodnie urządzić małą łazienkę ARANŻACJA MAŁEJ ŁAZIENKI: JAK WYREMONTOWAĆ, ODNOWIĆ MAŁĄ ŁAZIENKĘ, ŻEBY BYŁA WYGODNA I ŁADNA?

MAŁA ŁAZIENKA: Jak TANIO i wygodnie urządzić małą łazienkę

Mała łazienka
Mała łazienka nie musi być problemem przy aranżacji wnętrz. Co warto wiedzieć, zastanawiając się jak urządzić małą łazienkę? Jakie wybrać wyposażenie łazienki? Jak w niewielkiej łazience rozmieścić umywalkę, sedes i prysznic?  Mała łazienka wymaga dobrego projektu. Zobacz nasze porady, jak zaplanować i urządzić małą łazienkę.
Przeczytaj też

Jeśli mieszkamy w bloku często problemem jest mała łazienka. Jak urządzić małą łazienkę, by była funkcjonalna i ładna? Jakie wybrać wyposażenie łazienki? Jeśli mieszkamy w domu oprócz wspólnej rodzinnej łazienki, umieszczonej zazwyczaj blisko sypialni, potrzebne jest WC w pobliżu wejścia lub w części dziennej.

Więcej: GALERIE zdjęć łazienek >>>

Ale jeszcze lepiej, jeśli będzie to mała łazienka, w której zmieści się również prysznic, półka na przybory toaletowe i miejsce na odłożenie ubrań w czasie kąpieli. Mała łazienka może być dla gości.

W jakim miejscu mała łazienka?

Mała łazienka jesli mieszkamy w domu na parterze w strefie dziennej nie tylko zastąpi WC, ale także rozwiąże problem porannych kolejek w dużej rodzinie, a w razie potrzeby będzie łazienką gościnną. Łazienka usytuowana blisko wejścia będzie wygodna w ciągu dnia: można tam wziąć szybki prysznic po powrocie z pracy czy po koszeniu trawnika. Gdy rodzinna łazienka jest zbyt mała, aby oprócz wanny zmieścić tam prysznic można zlokalizować małą łazienkę w strefie nocnej domu - przy gościnnej sypialni albo przy pokojach dzieci.

Mała łazienka: prysznic z kabiną czy bez?

Jakie wyposażenie łazienki? W małej łazience prysznic umieszczamy w rogu pomieszczenia, a jeśli łazienka jest wąska albo ma wnękę - między dwiema ścianami. Prysznic z kratką odpływową w podłodze. Program minimum to wolne miejsce o wymiarach 70 x 70 cm, natrysk zawieszony na ścianie i kratka odpływowa w podłodze z odpowiednim spadkiem. Na czas kąpieli osłaniamy to miejsce zasłonką.

Mała łazienka i brodzik bez kabiny. Najmniejszy nawet brodzik (kwadratowy 70 x 70 cm) z zasłonką nie ogranicza tak swobody ruchów podczas kąpieli, jak tej samej wielkości zamykana kabina. Ponadto odległości sedesu i umywalki od brodzika mogą być mniejsze niż od kabiny. Standardowa głębokość brodzika to 15-16 cm, ale są też głębsze (21-28 cm), niektóre mają wyprofilowane miejsce do siedzenia.

Mała łazienka i kabina prysznicowa. Jest droższa i wymaga więcej miejsca niż brodzik bez kabiny. Jeśli zamiast kwadratowej wybierzemy popularną ostatnio kabinę pięciokątną albo półokrągłą, zaoszczędzimy trochę miejsca, ale nie wszystkie takie kabiny są wygodne. Te ze ściętym narożnikiem (pięciokątne) albo z lekko zaokrągloną krawędzią mają więcej miejsca w środku niż kabiny w kształcie wycinka koła. Mała łazienka zmusza do kompromisów, ale nie mogą się one odbywać kosztem wygody. Przed kupieniem małej kabiny powinno się sprawdzić, czy po zamknięciu drzwi ma się wystarczającą swobodę ruchów.

Jak urządzić małą łazienkę: sedes stojący czy podwieszany?

Mała łazienka i wiszące miski ustępowe. Mocowane są na stelażach ukrytych w ścianie, dzięki czemu instalacje i zbiornik na wodę są niewidoczne. Są coraz częściej wybierane, bo łatwiej utrzymać w czystości podłogę. Jeśli nie zabudujemy ścianki instalacyjnej do samego sufitu, nad stelażem powstaje półka. Najmniejsze miski ustępowe mają od 46 cm długości. Planując sedes wiszący w małej łazience, należy jednak pamiętać, że do długości miski trzeba dodać szerokość stelaża (od 12 cm) i płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudowujemy – razem 15-20 cm. Stelaże instalacyjne dostosowujemy do rodzaju ściany. Inne są do ścian murowanych, na tyle wytrzymałych, by przenieść obciążenie miski ustępowej i osoby z niej korzystającej, a inne do lekkich ścian działowych.

Mała łazienka i kompakt stojący (standardowy) - to miska ustępowa stanowiąca całość ze zbiornikiem wody. Zwykle ma około 67-70 cm długości i 35-37 cm szerokości. Na rynku pojawiły się ostatnio kompakty projektowane specjalnie do małych pomieszczeń. Mają one odpływ pionowy, dzięki czemu mogą być przysunięte bliżej ściany. Takie kompakty mają już od 60 cm długości. Można też wybrać rozwiązania mieszane: kompakt wiszący albo  miskę ustępową stojącą ze spłuczką chowaną w ścianie.

Jak urządzić małą łazienkę: umywalka byle nie za mała!

Umywalka w małej łazience służy nie tylko do mycia rąk, ale również do innych czynności związanych z codzienną toaletą - na przykład golenia. Dlatego nie powinna być za mała. Minimalna szerokość umywalki w łazience to 45-50 cm, a głębokość 40 cm. Na rynku są umywalki narożne - taka umywalka pozwoli na maksymalne wykorzystanie rogu pomieszczenia, ale korzystając z niej, patrzeć będziemy w kąt, umywalki narożna to często bardzo dobre rozwiązanie do małej łazienki. Lepszym rozwiązaniem są umywalki narożne asymetryczne. Stojąc przy takiej, zwracamy się bardziej w kierunku ściany niż kąta. Do umywalki lepiej wybrać baterię naścienną niż sztorcową, choć najlepszym rozwiązaniem jest bateria z wyciąganą wylewką. Wygodniej jest wtedy umyć tam głowę czy napełnić wodą wiadro.

Stylista radzi
 • Urządzenia sanitarne, a także baterie naścienne powinny być instalowane na odpowiedniej wysokości:
  • umywalka – 85 cm nad podłogą,
  • bateria umywalkowa naścienna – 25-35 cm nad umywalką,
  • rączka prysznicowa – 180 cm nad podłogą.
 • Należy również uwzględnić takie elementy architektoniczne jak okna i drzwi. Według przepisów drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz i nie powinny być węższe niż 80 cm w świetle ościeżnicy. Do okna powinien być swobodny dostęp. Nie powinna go więc zasłaniać kabina prysznicowa. Na ścianie nad umywalką powinno być tyle wolnego miejsca, aby można było na niej zawiesić lustro.

Mała łazienka: brak miejsca na bidet?

Funkcję bidetu w małej łazience może pełnić kompakt ze specjalną deską z wmontowaną armaturą
bidetową. Jeśli sedes jest blisko umywalki, funkcję bidetu pozwoli mu pełnić również rączka prysznicowa, zamontowana przy baterii umywalkowej.

Jak powiększyć optycznie małą łazienkę?

Wnętrza małych, zamkniętych pomieszczeń oglądamy tylko z bliska. Dlatego większą uwagę powinniśmy zwrócić na detale. Lustro, luksfery, przezroczyste i półprzezroczyste materiały powiększą optycznie małe pomieszczenie. W małych łazienkach lepiej nie stosować dużych kafli, układać dużych wzorów ani używać materiałów o wyraźnych fakturach. Kolory powinny być jasne.
Na wprost wejścia najlepiej umieścić umywalkę z lustrem. Wchodząc wprost na kabinę prysznicową, odnosimy wrażenie, że pomieszczenie jest ciasne.

Mała łazienka i instalacje

Instalacje wodno-kanalizacyjne. Jeśli budujesz nowy dom, powinieneś wybrać rodzaj urządzeń sanitarnych i zaplanować, jak mają być rozmieszczone w łazience, jeszcze zanim zostaną wykonane instalacje. Jeśli instalacje już istnieją, nie powinny mimo to decydować o sposobie rozmieszczenia urządzeń, ale:

 • podejście do miski ustępowej nie może być oddalone od pionu więcej niż 1 m i jeśli to możliwe, powinno być osobne,
 • urządzenia sanitarne, zwłaszcza brodzik, nie powinny być zbyt oddalone od pionu, po to aby poziomych przewodów kanalizacyjnych (które muszą być ułożone ze spadkiem minimum 2%) nie trzeba było prowadzić w stropie.

Wentylacja. Łazienki muszą mieć dobrą wentylację, zależnie od kubatury:

 • jeśli jest mniejsza niż 6,5 m3 – mechaniczną,
 • jeśli większa – wystarczy wentylacja grawitacyjna.

Działanie wentylacji grawitacyjnej można wspomóc, instalując mały wentylator łazienkowy.

Zobacz również

jak dla mnie, to urządzenie takich problematycznych wnętrz warto powierzyć specjaliście... kiedy postanowiliśmy się przeprowadzić z kamienicy w centrum miasta do domu na przedmieściach, od razu wiedziałam, że sami nie podołamy z tak dużą i zróżnicowaną pod wieloma względami powierzchnią - łazienki, kuchnia, garderoba, gabinet. zależało nam, żeby wszystko było stylowe. zatrudniliśmy więc dekoratora, który jednocześnie był architektem, więc pomagał i doradzał także w kwestiach wykończeniowych i materiałowych. i wyszło naprawdę świetnie i nawet nie tak drogo ;) dzięki znajomościom pani Rossowskiej udało nam się sporo przyoszczędzić na niektórych szczegółach. a moje łazienka wygląda bardzo podobnie jak ta na zdjęciu tuta http://rossowska.com/portfolio/lazienka-kamienna/

oceń:

lubię

100%

nie lubię

0%

świetne projekty, do galerii zdjęć małych łazienek dorzucam jeszcze jedną ciekawą aranżacje: http://www.blog.iszafy.pl/2012/12/szafka-w-lazience/

oceń:

lubię

100%

nie lubię

0%

ja stawiam na dodatki-np.super designerskie krzesło, ja kupiłam takie w myin.pl

oceń:

lubię

1%

nie lubię

99%

z tą szafą to ciekawy pomysł, najlepiej do sufitu, a fronty z lustra, to powiększy wizualnie wnętrze łazienki i do tego stanie się pojemna mimo że będzie dość płytka

oceń:

lubię

1%

nie lubię

99%

Bardzo ładna i elegancka aranżacja. Co do samych pomysłów jak dobrze i funkcjonalnie zagospodarować małą łazienkę, to myślę, że przynajmniej ich zdecydowaną większość wcielę w życie :) Myślę, że w takiej małej łazience doskonale sprawdziłyby się płytki, które ostatnio mi wpadły w oko z kolekcji Alabistrino Flore Glazury Królewskiej

oceń:

lubię

1%

nie lubię

99%

Aranżacja faktycznie bardzo ciekawa i nowoczesna. Takie lubie. Poobna widziałem chyba w salonie glazury królewskiej. Warto pomysleć o takim designie i remoncie.

oceń:

lubię

1%

nie lubię

99%

Przeczytaj też:
KOLORY ŁAZIENKI: 10 projektów łazienki w ciemnym wydaniu
KOLORY ŁAZIENKI: 10 projektów łazienki w ciemnym wydaniu

Znudziła ci się klasyczna łazienka utrzymana w bieli lub écru? Zobacz inne ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Boazeria w nowym wydaniu - czyli deski znów są na topie
Chociaż dla wielu boazeria jest symbolem minionej epoki, deski na ścianie wcale nie muszą kojarzyć ...
Nowoczesna aranżacja małego mieszkania w wielkiej płycie!
Wyjątkowo ciekawa aranżacja małego mieszkania w bloku z wielkiej płyty, z latach 70 - tych. ...
SZKŁO NA ŚCIANIE nad blatem w kuchni: wady, zalety - opinie
Szkło na ścianie w kuchni: to warto wiedzieć! Jeśli uważasz, że płytki są za nudne ...
Jaki kolor ścian i dodatków do aranżacji salonu z czarną sofą?
Jaki kolor ścian i dodatków powinnam wybrać do salonu z czarną kanapą i białym stołem? Myślałam o turkusowych zasłonach. Poduszkach w...
Aleksandra Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14565 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...