Idealnie gdy możemy sobie pozwolić na wygospodarownie specjalnego kącika na pranie - nawet mini pralni. Jeśli jednak nasze mieszkanie jest za małe, a miejsce na pralkę znajdziemy wyłącznie w łazience, starannie to zaplanujmy, aby korzystanie z urządzenia było wygodne, a sama pralka nie zajmowała za wiele miejsca w niewielkiej łazience. Warto przemyśleć sprytne sposoby, jak ukryć pralkę w łazience. Pamiętajmy też, że poza pralką w łazience powinno się znaleźć także miejsce na kosz z rzeczami do prania oraz środki piorące.

Jak ukryć pralkę w łazience - wnęka

Jeśli mamy taką możliwość, możemy w łazience ukryć pralkę we wnęce. W przypadku pralki o standardowych wymiarach (60 cm głębokości) i tej ładowanej od góry (również 60 cm) wnęka powinna mieć minimum 70 cm głębokości, przy płytszej (45 cm) wystarczy 55 cm. 10 cm wolnej przestrzeni jest potrzebne, by pralkę można było swobodnie wsunąć i wysunąć. Zawór wody powinien się znaleźć nad urządzeniem. Można również rozważyć ustawienie pralki na podeście, ale musi on być solidny, by wytrzymał jej ciężar oraz drgania podczas prania. Pod nim może się znaleźć szuflada na brudną bieliznę. Jeśli mamy do dyspozycji wysoką wnękę, nad pralką można zamontować półki na uprane rzeczy i środki czystości lub rozwiesić drążki do suszenia prania. W przypadku pralek ładowanych od góry pierwsza półka będzie na wysokości 120 cm. Jeżeli wnęka będzie miała co najmniej 1 m szerokości, obok pralki zmieści się też kosz na brudną bieliznę, a jeśli będzie jeszcze szersza (minimum 130 cm) – można koło niej postawić suszarkę elektryczną, która ma takie same wymiary jak pralka.

Pralka w łazience ukryta za drzwiami

Pralkę można też umieścić w szafie, a większą wnękę zamknąć drzwiami. Mogą być one otwierane tradycyjnie lub łamano-przesuwne, można też zastosować drzwi żaluzjowe albo roletę meblową lub z tkaniny. Stanowią one bardzo ważny element wystroju, gdyż zasłaniają bałagan, nie psując wyglądu pomieszczenia, a mogą je nawet dekorować lub powiększyć optycznie, jeśli zastosujemy drzwi lustrzane.

Kącik do prania w łazience

Jeżeli mamy dużą łazienkę lub toaletę, warto wydzielić w niej kącik do prania. Pralkę można dyskretnie ukryć za niewielkim murkiem, ścianką instalacyjną, ścianą z luksferów lub inną przesłoną. Nad urządzeniem można wtedy zainstalować drążki do suszenia prania albo suszarkę, obok niego ustawić kosz na brudną bieliznę, a także zamontować półki na środki czystości oraz uprane ubrania. Typ i wielkość pralki można dobrać odpowiednio do powierzchni takiego kącika. Zaletą tego rozwiązania jest to, że proces prania i suszenia jest niewidoczny, a w każdym razie oddzielony od innych stref w łazience.

Pralka w łazience ukryta pod blatem

Jeśli chcemy choć częściowo ukryć pralkę w łazience, dobrym wyjściem jest ustawienie jej pod blatem, który może być przedłużeniem blatu umywalkowego. Należy pamiętać, że blat nie może spoczywać na urządzeniu, powinien być podparty z obu stron. Nad pralką i obok niej trzeba też zostawić wolną przestrzeń, by podczas prania nie naruszyła konstrukcji blatu. Pod blatem można postawić jedynie standardowe pralki ładowane z przodu o pojemności 5-6 kg, gdyż biorąc pod uwagę ich wysokość (85 cm) i grubość blatu, umywalka znajdzie się na wysokości 90 cm (to i tak o 5 cm wyżej niż standardowe 85 cm ustalone ponad sto lat temu, gdy ludzie byli niżsi). W przypadku blatu na wysokości 90 cm sprawdzi się tylko umywalka zagłębiona w nim, a nie nastawiana na blat, gdyż wtedy jej brzeg znalazłby się na wysokości ponad 1 m. Blat umywalkowo-pralkowy powinien mieć minimum 150 cm długości – 60 cm na umywalkę, 70 cm na pralkę (z uwzględnionym luzem) i około 20 cm na trzy podpory blatu. Jeżeli w łazience jest miejsce na jeszcze dłuższy blat, można pod nim zmieścić pojemnik na brudną bieliznę lub szuflady na kosmetyki. Szerokość blatu powinna wynosić minimum 60 cm – taką głębokość ma standardowa pralka. Taka szerokość pozwoli zamontować umywalkę wpuszczoną w blat. Płytsze urządzenia (o głębokości 45 cm) lepiej sprawdzą się w połączeniu z blatem toaletką, który może być płytszy. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie nad blatem lustra, które odbije przestrzeń łazienki i dyskretnie odwróci uwagę od urządzenia. Pralkę pod blatem można też zasłonić drzwiczkami podwieszanymi do blatu lub zasłonką. Urządzenie trzeba czasem wysunąć do serwisu, dlatego na podłodze nie może być żadnej listwy ani szyny, która uniemożliwiłaby odpłynięcie wody w razie awarii.
Zawór wody najlepiej umieścić pod umywalką wpuszczoną w blat, odpływ wody podłączyć do syfonu umywalkowego, a gniazdo do pralki zaplanować koło pralki pod blatem po przeciwnej stronie niż woda.