Meble do pokoju: regały, półki, meble gotowe i na wymiar

2011-09-09 13:15

Meble modułowe, meble na wymiar, półki i regały - trudno wyobrazić sobie bez nich salon. Dzisiaj meble do pokoju są lekkie, projektowane zgodnie z najnowszymi trendami. W niczym nie przypominają dawnych, masywnych meblościanek. Na dodatek większość mebli złożona jest z części, które łatwo ustawić tak, by całość idealnie dopasować do wnętrza. Kiedy sprawdzą się meble gotowe, a kiedy meble na wymiar? Jakie wybrać półki i regały do pokoju. Poradnik.

Wielofunkcyjne meble do pokoju pozwalają mądrze i elegancko zaplanować ustawienie sprzętu RTV, bibelotów, książek i płyt. Proste, nowoczesne meble pomogą urządzić salon. Meble modułowe, półki, ażurowe regały doskonale nadają się do małych mieszkań, bo o wielkości zestawu decydujemy sami. Meble modułowe mają też tę zaletę, że nie sposób się nimi znudzić. Gdy bowiem opatrzy nam się jedno ustawienie, w mig otrzymamy nowe. W małych pokojach niezastąpiony będzie regał ze szklanymi panelami. Gdy je podświetlimy (mocując za nimi np. pasek oświetleniowy z diod LED), stworzymy nie tylko nastrojowy klimat, ale też sprawimy, że pokój będzie wyglądał na większy. Meble o lekkiej konstrukcji, ażurowe służą do przechowywania, ale za ich pomocą wydzielimy też fragmenty mieszkania o różnym przeznaczeniu.

Meble pokojowe: meble na wymiar - o czym musisz wiedzieć

Regały i półki robione na wymiar pozwolą doskonale wykorzystać przestrzeń w pokoju. Są niezastąpione w przypadku skosów, wnęk, a także wtedy, gdy zależy nam na meblach o nietypowej głębokości. Przemyślany projekt mebli na wymiar: może go zrobić firma, która będzie montowała meble. Ale to ty najlepiej wiesz, czego potrzebujesz: ile masz książek i dekoracji, jakiej są wielkości. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu mebli na wymiar.

1. Zastanów się nad przeznaczeniem mebla. Rozrysuj liczbę i głębokość szuflad, drzwiczek, ale przede wszystkim zdecyduj, w jakiej odległości od siebie będą zamocowane półki (zaplanuj wyższe niż tradycyjne, jeśli np. kolekcjonujesz albumy o sztuce). Nie masz szczególnych preferencji? Wybierz standardową odległość 30 cm; pozwala swobodnie ułożyć książki w formacie A4.

2. Grubość półek. Uwzględnij ją w planowaniu – standardowa to ok. 3 cm (przy wymiarach półki 25x50-70 cm). Jeśli na którejś z półek mają stać np. segregatory o wysokości 32 cm, do obliczeń dodaj 3 cm i dodatkowe 3-4 cm, by wygodnie je wyjmować. Zaufaj fachowcom, jeśli doradzają grubsze półki, niż zakładałaś. Cienkie wyglądają subtelniej, ale wyginają się pod ciężarem książek, gdy są zbyt długie.

3. Pomiar. Zostaw go profesjonalistom, zwłaszcza gdy ściany są nierówne.

4. Warto wiedzieć. Każda zabudowa wygląda lżej, gdy półki z książkami przeplatają się z tymi, które eksponują bibeloty. Dzięki temu nawet pokaźna bryła mebla nie przytłoczy pomieszczenia.

Meble do pokoju: półki

Półki na książki, bibieloty, płyty mogą mieć różne kształty i kolory. Wieszanie ich w pokoju przypomina zabawę klockami. Można je układać w regularne wzory lub tworzyć niepowtarzalne kombinacje, dostosowane do potrzeb wnętrza.

Jak powiesić półki, by mocowania były niewidoczne?Obydwie metody dotyczą mebli, półek z MDF-u i drewnianych.

1. Zawieszkę czyli tzw. ucho, na którym zwykle wiesza się półki i szafki (np. kuchenne), przymocowujemy na równi z meblem. W miejscu, w którym zaczepiony jest wkręt, frezujemy gniazdo.

2. Potrzebne będą tzw. niewidoczne podpórki półki (rys. poniżej); kupisz je w Castoramie, Obi, Leroy Merlin. Mocujemy je do ściany za pomocą śrub z kołkami rozporowymi. Wiercimy otwory w półce i nabijamy ją na podpórki gumowym młotkiem.

Montaż półki
Autor: archiwum

 

Więcej na temat mebli do pokoju, praktycznych szaf i regałów - przeczytasz w październikowym numerze M jak mieszkania, str. 52