Płyta indukcyjna: bezpieczeństwo na najwyższym poziomie
Elektroniczne rozpoznawanie naczyń – moc grzania jest dopasowywana do wielkości naczynia, pozostała powierzchnia pola grzewczego nie wytwarza ciepła, co pozwala zaoszczędzić energię i chroni przed poparzeniem czy przypaleniem.
Wskaźnik ciepła resztkowego – ostrzega przed przypadkowym dotknięciem gorącego pola i oparzeniem się.
2-stopniowy wskaźnik opadania ciepła – pozwala uzyskać informację o temperaturze pola grzewczego. Duże H oznacza, że pole jest na tyle ciepłe, że można na nim dogotować potrawę lub utrzymać ją w cieple. Małe H sygnalizuje wciąż wysoką temperaturę pola, ale za małą do przygotowania posiłku.
Blokada panelu sterowania – zabezpiecza przed przypadkowym uruchomieniem płyty grzewczej (np. przez dzieci).
Automatyczne wyłączanie, wyłącznik bezpieczeństwa – pole samo się wyłącza np. po godzinie nagrzewania, minucie bez naczynia czy po wykipieniu potrawy.
Jakie garnki do płyty indukcyjnej?
Kupując płytę indukcyjną, pamiętajmy, że musimy mieć garnki z odpowiednim dnem przeznaczone do płyt indukcyjnych. Najważniejszą zaletą płyty indukcyjnej jest przede wszystkim optymalne wykorzystanie energii elektrycznej – ponad 90% tej pobieranej z sieci jest zamieniane na ciepło w garnku. Sama płyta się nie nagrzewa, umieszczona pod nią cewka indukcyjna wytwarza pole magnetyczne pomiędzy nią a stojącym na niej garnkiem. By ten się rozgrzał, musi być w całości (a przynajmniej jego dno) z materiału ferromagnetycznego (żelaza, stali i niektórych specjalnych stopów metali) i mieć płaskie dno. Dlatego nie wszystkie garnki i naczynia dobrze współpracują z kuchniami indukcyjnymi. Co gorsza, nawet te do nich przeznaczone nie zawsze osiągają dostatecznie wysoką temperaturę (miłośnicy chrupiących naleśników mogą być zawiedzeni). A zatem jeśli zdecydujemy się na płytę indukcyjną, najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić wyborowi... garnków.
Poza mniejszym poborem energii (o mniej więcej 30%) zaletą płyt indukcyjnych jest krótszy niż w przypadku ceramicznych czas podgrzewania posiłków. Na rynku jest też coś dla miłośników kuchni azjatyckiej – wok indukcyjny, na którym można szybko przyrządzić dowolną potrawę. Tradycyjne żeliwne woki były zagłębione w kuchni węglowej, te współczesne mogą być wpuszczane w blat kuchenny tak jak płyta indukcyjna. Taki wok może być być wyposażony w minutnik, wskaźnik ciepła oraz funkcję automatycznego wyłączenia.
Nowoczesna kuchnia - inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ