Blaty kuchenne z płyty laminowanej i MDF

 Do wyboru, do koloru. Blaty kuchenne z płyty laminowanej i MDF

Fot. Piotr Mastalerz

Popularne i tanie są blaty z płyty wiórowej pokrytej laminatem HPL. W zależności od stylu laminowania i wykończenia krawędzi pasują zarówno do kuchni nowoczesnych, jak i rustykalnych. Również blaty z MDF znajdują zastosowanie w kuchni. Szczególnie spodobają się tym, którzy planują nietypowy kształt blatu. Płyty MDF można dowolnie formować, zaokrąglać i ozdobnie frezować ich brzegi...

Blaty z płyty wiórowej pokrytej laminatem HPL, czyli kilkunastoma warstwami tworzyw sztucznych wzmocnionych i zaimpregnowanych żywicami syntetycznymi są bardzo popularne.
Zewnętrzna warstwa laminatu może imitować kamień, metal lub drewno. Wzorów laminatów może być bardzo dużo – większość firm oferuje ich nawet kilkadziesiąt. Styl laminowanym blatom mogą nadawać również krawędzie. Proste blaty laminowane pasują do kuchni nowoczesnych, wyprofilowane z ozdobnymi frezami – do kuchni w stylu retro i rustykalnych.

Do wyboru, do koloru. Blaty kuchenne z płyty laminowanej i MDF

Blat laminowany z brzegami wykończonymi listwą imitującą drewno klejone warstwowo nabiera naturalnego wyglądu.

Do wyboru, do koloru. Blaty kuchenne z płyty laminowanej i MDF

Płyta laminowana naśladująca szlachetny granit sprawdzi się nawet w najbardziej ekskluzywnej kuchni. Krawędzie wykończono dopasowaną do frontów szafek drewnopodobną listwą.

Podobne właściwości ma płyta MDF, czyli płyta pilśniowa formowana na sucho – materiał bardzo popularny w kuchni, szczególnie na fronty szafek. Blaty wykonane z MDF nie są jednak tak bogate wzorniczo. Ich zaletą w porównaniu z płytą laminowaną jest możliwość formowania dowolnych kształtów, zaokrąglania i ozdobnego frezowania brzegów.

Zalety i wady blatów laminowanych i blatów MDF

Zalety:

  • blaty lamionowane i z płyty MDF są odporne na tłuste opary, zaplamienia substancjami używanymi w gospodarstwie domowym, wysoką temperaturę, ścieranie;
  • blaty laminowane łatwo się czyści, są odporne na działanie chemikaliów występujących w środkach czyszczących;
  • kolory nie blakną pod wpływem promieni słonecznych;
  • blaty laminowane i z płyty mdf są łatwe do przycięcia – można to zrobić nawet bez pomocy fachowca;
  • blaty laminowane i z mdf są najtańsze spośród wszystkich materiałów wykończeniowych do kuchni na blat.

Wady:

  • pod wpływem pary wodnej mogą zmatowieć;
  • łatwo je zarysować – lepiej więc bezpośrednio na blacie nie kroić nożem ani nie rozbijać kotletów;
  • płyta laminowana ma wykończoną jedną lub dwie krawędzie. Krawędzie blatów przycinanych są nieodporne na wodę, dlatego należy je zabezpieczyć listwą metalową lub akrylową, a w miejscu wycięcia na zlew – silikonem.
Ocena: 0
Tekst: Anna Wojciechowska Zdjęcia: Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY