Szkło nad blatem kuchennym coraz częściej zastępuje standardowe rozwiązania, takie jak pokrycie ściany płytkami ceramicznymi czy odporną na działanie ciepła i wilgoci farbą. Lacobel z powodzeniem zastępuje tego typu materiały, a oprócz funkcji praktycznej, pełni także rolę dekoracyjną. Do wyboru mamy tafle przezroczyste lub nieprzejrzyste, barwione, szkło z nadrukami graficznymi albo przykrywające wzorzystą tapetę.

Szkło na ścianie: jaki rodzaj szkła wybrać?

Szkło nad blatem kuchennym powinno być hartowane lub bezpieczne (laminowane folią). Tego typu szkło jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz różnice temperatur, co jest niezmiernie istotnym czynnikiem, zwłaszcza, jeśli zabezpieczamy ścianę przy kuchence czy płycie grzewczej. Ponadto tafla ze szkła hartowanego nie rozbija się na kawałki o ostrych krawędziach, natomiast szkło bezpieczne nie rozpada się w ogóle – po rozbiciu trzyma ono się na folii. Dzięki temu aranżacja ściany w kuchni z użyciem tego typu szkła jest doskonałym rozwiązaniem dla mieszkań z dziećmi lub zwierzętami.

Szkło nad blatem kuchennym: montaż szkła na ścianie

Szkło na ścianie można zamontować na szynach (jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, możesz kupić gotowy zestaw składający się ze szklanych paneli oraz elementów montażowych – listew i klipsów). Dolną szynę przykleja się klejem montażowym do blatu, a górną mocuje na klipsach przywierconych do ściany kołkami. Tafle wsuwa się w szyny. To rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, kiedy masz wolny dostęp do końca szyn chociaż z jednego boku zabudowy.

Alternatywą jest montaż tafli na śruby. Przy tej opcji należy zlecić wykonanie odpowiedniej liczby otworów pasujących do wymiarów elementów montażowych od razu przy zakupie szkła. Otwory najczęściej robi się w narożnikach tafli, a śruby zasłania metalowymi nakładkami. Jeśli planujesz umieścić pod szybami oświetlenie, szkło nad blatem kuchennym warto zamontować na dystansach, ponieważ sprawiają one, że tafla jest odsunięta od ściany. Pamiętaj jednak, że wówczas nie uszczelnisz przerw między taflami oraz między szkłem a blatem. Ponadto szkło zamontowane w ten sposób jest łatwiej uszkodzić, koniecznie wybierz więc szyby hartowane, bezpieczne lub nawet szkło zbrojone. Szklaną taflę można również przykleić bezpośrednio do ściany, przy użyciu specjalnego bezbarwnego kleju.

Szkło na ścianie w kuchni: warto pamiętać

Przy zamawianiu tafli szkła należy od razu zlecić wycięcie w niej otworów pod gniazdka elektryczne lub ścienną baterię zlewozmywakową. Nie można również zapomnieć o oszlifowaniu krawędzi. Szyby najlepiej mocować już po montażu zabudowy kuchennej. Wtedy łatwiej jest dokładnie wymierzyć odpowiednią wielkość tafli. Tafle powinno się montować zmatowioną stroną do ściany, inaczej trudniej będzie utrzymać je w czystości. Styki szyb ze ścianą warto uszczelnić akrylem lub silikonem, by nie dostawał się pod nie brud.