Szkło nad blatem kuchennym: lacobel. Wybieramy szkło lacobel na ścianę w kuchni

2014-11-12 12:46

Lacobel, czyli szkło nad blatem kuchennym to praktyczne, a zarazem estetyczne rozwiązanie, które dopasować można właściwie do każdego projektu kuchni. Lacobel na ścianie sprawdza się zarówno w kuchniach nowoczesnych, jak i klasycznych, małych i dużych. Nie wiesz, jaki rodzaj szkła wybrać, decydując się na aranżację ściany w kuchni z użyciem lacobel? Zastanawiasz się, w jaki sposób zamontować szkło na ścianie? Sprawdź nasz poradnik, który podpowie ci, co warto wiedzieć o lacobel!

Spis treści

  1. Lacobel w kuchni
  2. Szkło na ścianie: jaki rodzaj szkła wybrać?
  3. Szkło nad blatem kuchennym: montaż szkła na ścianie
  4. Szkło na ścianie w kuchni: inspiracje
  5. Szkło na ścianie w kuchni: warto pamiętać

Szkło nad blatem kuchennym coraz częściej zastępuje standardowe rozwiązania, takie jak pokrycie ściany płytkami ceramicznymi czy odporną na działanie ciepła i wilgoci farbą. Lacobel z powodzeniem zastępuje tego typu materiały, a oprócz funkcji praktycznej, pełni także rolę dekoracyjną. Do wyboru mamy tafle przezroczyste lub nieprzejrzyste, barwione, szkło z nadrukami graficznymi albo przykrywające wzorzystą tapetę.

Lacobel w kuchni

Lacobel to szkło, które na ścianie w kuchni z powodzeniem zastąpiło tradycyjne płytki. Jest niezwykle praktyczne i nadaje kuchni niepowtarzalnego charakteru. Do wyboru mamy jednokolorowe tafle, szkło z nadrukami graficznymi i tapety, na które nakładamy szklaną taflę. Zainsirujcie się naszą galerią. Znajdziecie w niej aż 30 POMYSŁÓW na aranżacje kuchni ze szkłem w roli głównej! Szkło w kuchni jest trendy! Co prawda tradycyjne płytki nadal pojawiają się w aranżacji kuchni, ale to szklane tafle naklejone nad kuchennym blatem cieszą się coraz większą popularnością. Idealnie sprawdzają się w kuchniach urządzonych w stylu klasycznym, nowoczesnym, prowansalskim czy minimalistycznym. Wystarczy dopasować odpowiedni kolor lub wzór, aby stworzyć niepowtarzalną aranżację kuchni.

Szkło na ścianie: jaki rodzaj szkła wybrać?

Decydując się na szkło do kuchni warto zdecydować się na taflę ze szkła hartowanego. Jest ona odporna na niskie i wysokie temperatury i zdecydowanie bezpieczniejsza od klasycznego lacobelu. Szkło w kuchni jest bardzo praktycznym rozwiązaniem i łatwo utrzymać je w czystości. Wystarczy ściereczka z mikrofibry i codzienne zabrudzenia nie będą dla nas problemem.

  • Szkło hartowane na ścianę w kuchni

Szkło nad blatem kuchennym powinno być hartowane lub bezpieczne (laminowane folią). Tego typu szkło jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz różnice temperatur, co jest niezmiernie istotnym czynnikiem, zwłaszcza, jeśli zabezpieczamy ścianę przy kuchence czy płycie grzewczej. Ponadto tafla ze szkła hartowanego nie rozbija się na kawałki o ostrych krawędziach, natomiast szkło bezpieczne nie rozpada się w ogóle – po rozbiciu trzyma ono się na folii. Dzięki temu aranżacja ściany w kuchni z użyciem tego typu szkła jest doskonałym rozwiązaniem dla mieszkań z dziećmi lub zwierzętami.

Szkło nad blatem kuchennym: montaż szkła na ścianie

Szkło na ścianie można zamontować na szynach (jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, możesz kupić gotowy zestaw składający się ze szklanych paneli oraz elementów montażowych – listew i klipsów). Dolną szynę przykleja się klejem montażowym do blatu, a górną mocuje na klipsach przywierconych do ściany kołkami. Tafle wsuwa się w szyny. To rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, kiedy masz wolny dostęp do końca szyn chociaż z jednego boku zabudowy.

Alternatywą jest montaż tafli na śruby. Przy tej opcji należy zlecić wykonanie odpowiedniej liczby otworów pasujących do wymiarów elementów montażowych od razu przy zakupie szkła. Otwory najczęściej robi się w narożnikach tafli, a śruby zasłania metalowymi nakładkami. Jeśli planujesz umieścić pod szybami oświetlenie, szkło nad blatem kuchennym warto zamontować na dystansach, ponieważ sprawiają one, że tafla jest odsunięta od ściany. Pamiętaj jednak, że wówczas nie uszczelnisz przerw między taflami oraz między szkłem a blatem. Ponadto szkło zamontowane w ten sposób jest łatwiej uszkodzić, koniecznie wybierz więc szyby hartowane, bezpieczne lub nawet szkło zbrojone. Szklaną taflę można również przykleić bezpośrednio do ściany, przy użyciu specjalnego bezbarwnego kleju.

Szkło na ścianie w kuchni: inspiracje

Szkło umieszczone na ścianie w kuchni między blatem, a górnymi szafkami to jeden z najważniejszych trendów w aranżacji kuchni. Z powodzeniem zastępuje ono tradycyjne płytki i oprócz funkcji praktycznej - nie posiada fug, pełni również rolę dekoracyjną. Możemy zdecydować się na jednokolorową taflę szkła jej kolor, dopasowując ją do wnętrza. Najpopularniejsze są stonowane kolory: biel, beż i odcienie szarości. W białych kuchniach często pojawia się również czerń lub mocne kolory, które przełamują monochromatyczność pomieszczenia. Coraz częściej w aranżacji kuchni pojawia się szkło przezroczyste, które nakładamy na tapetę. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, a przy remoncie nie musimy wymieniać całego szkła, a jedynie wybrać nowy wzór tapety bądź grafiki i mamy odmienione wnętrze. Przezroczystą taflę szkła można nakleić również na ścianę z cegieł, betonu architektonicznego lub powierzchnię, na której pojawił się tynk strukturalny. Bezbarwne szkło podkreśli dekoracyjną fakturę ściany, nie zasłaniająć jej wzoru.

Szkło na ścianie w kuchni: warto pamiętać

Przy zamawianiu tafli szkła należy od razu zlecić wycięcie w niej otworów pod gniazdka elektryczne lub ścienną baterię zlewozmywakową. Nie można również zapomnieć o oszlifowaniu krawędzi. Szyby najlepiej mocować już po montażu zabudowy kuchennej. Wtedy łatwiej jest dokładnie wymierzyć odpowiednią wielkość tafli. Tafle powinno się montować zmatowioną stroną do ściany, inaczej trudniej będzie utrzymać je w czystości. Styki szyb ze ścianą warto uszczelnić akrylem lub silikonem, by nie dostawał się pod nie brud.

Najlepsze materiały na blat kuchenny
Nasi Partnerzy polecają