MALOWANIE: Jak pomalować pokój, aby go powiększyć optycznie - PORADNIK, KROK po KROKU

 jak optycznie powiekszyc pokoj

Małe wnętrza łatwo powiększysz jasnymi kolorami. Pastelowe barwy na ścianach i podłodze sprawią, że pokój wyda się przestronny i dobrze doświetlony

Fot. Jacek Krzyżanowski

Nie każde mieszkanie składa się z przestronnych pomieszczeń. Często pokoje są niewielkie, a kuchnia wąska i nieustawna. Co zrobić, aby pomieszczenia w naszym mieszkaniu stały się większe i bardziej przestronne? Czasem wystarczy odpowiednio dobrać kolory ścian.

Letnie urlopy wiele osób wykorzystuje na odświeżenie ścian i sufitów. Przy okazji malowania bądź tapetowania możemy skorygować proporcje pomieszczeń, które wydają się nam zbyt niskie, za wąskie bądź bardzo wysokie. Wystarczy dobrać odpowiednie kolory farb i zastosować kilka dekoratorskich trików.

Pokoje o małej powierzchni najprościej możemy optycznie powiększyć malując je farbami o jasnych barwach. Pastelowe kolory na suficie i ścianach spowodują, że całe pomieszczenie stanie się bardziej przestronne. To wrażenie można wzmocnić dopasowaniem koloru podłogi w zbliżonym odcieniu do koloru farby, którą pomalowaliśmy ściany.

Zwolennicy tapet do małych pomieszczeń, które optycznie chcą powiększyć, powinni wybrać tapety o drobnych wzorach.
Każde pomieszczenie można dodatkowo powiększyć przez zawieszenie na krótszej ścianie lustra.

Do skorygowania proporcji długiego i wąskiego pomieszczenia przyda się farba o ciemnym kolorze – gdy pomalujemy nią krótszą ścianę spowoduje to wrażenie zbliżenia, a pokój stanie się w naszych oczach bardziej kwadratowy niż prostokątny. Pokój dodatkowo „poszerzy” podłoga w paski i sufit pomalowany ciemną farbą.

 jak optycznie powiekszyc pokoj

Proporcje zbyt dużego pokoju zniwelujesz przyklejając tapetę w duże wzory. Podobny efekt uzyskasz malując ściany na ciemne kolory bądź w poziome pasy

Fot. Jarosław Chabros

NIE PRZEGAP

Jeśli pomieszczenie jest zbyt niskie, to znakomicie skorygują to pionowe pasy na ścianach. Innym sposobem jest pomalowanie ścian na ciemny, a sufitu na jasny kolor. Podłoga w tym wypadku też powinna być jasna. Pokój wyda się wyższy, jeśli ściana na górze będzie kończyć się pasem szerokości kilkudziesięciu centymetrów pomalowanym tą sama jasną farbą co sufit.
Rzadziej zdarza się, by pomieszczenie było dla nas zbyt duże, ale jeśli już tak się dzieje możemy pomalować je farbami w ciemnych kolorach bądź pokryć ściany tapetą w duże wzory.

Ocena: 0
Opracowanie: redakcja serwisu Zdjęcia: Jacek Krzyżanowski

POLECANE ARTYKUŁY