Pudrowy róż - do jakich wnętrz pasuje pastelowy róż? Z czym go łączyć?

2021-10-26 11:57

Chłodny, delikatny, lekko „przykurzony” – taki jest pudrowy róż, zwany czasem dusty pink. Świetnie prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych, a do klasycznych wprowadza mnóstwo świeżości. Jak zatem operować pastelowym różem w aranżacjach i z czym go łączyć? Przeczytaj nasz poradnik.

Spis treści

  1. Pudrowy róż – co to za kolor?
  2. Z czym łączyć pastelowy róż?
  3. Do jakich wnętrz pasuje róż pudrowy?
  4. Róż pudrowy i nie tylko - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Kolory ścian to często pierwsza rzecz, o której myślimy, planując aranżację mieszkania. W pierwszej chwili wszystko wydaje się proste, ale czy na pewno? Już wizyta w sklepie z farbami uświadamia nam, ile różnych odcieni jednego koloru mamy do wyboru. A dlaczego warto postawić na pudrowy róż? Przede wszystkim kolor ten daje ciekawe możliwości łączenia z innymi barwami. Wszystko oczywiście zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Pudrowy róż – co to za kolor?

Kolor różowy ma wiele odcieni: od rozbielonych pasteli po mocne, nasycone warianty, takie jak malina i magenta. Pudrowy róż, zgodnie z nazwą, ma w sobie coś z rozbielania. To barwa delikatna, raczej chłodna, z efektem „przykurzenia” (stąd zresztą angielskie określenie „dusty pink”). Pudrowemu różowi blisko też do odcienia łososiowego i wracającego do łask Rose Quartz – również chłodnego i delikatnego.

Aranżując wnętrze pastelowym różem w odcieniu pudrowym, nie ryzykujemy tego, że końcowy efekt będzie przesłodzony. Wspomniany kolor wyjątkowo dobrze sprawdza się we wnętrzach w stylu nowoczesnym i skandynawskim. A tym, jak można się domyślać, daleko do romantycznej słodyczy!

Z czym łączyć pastelowy róż?

Aby w pełni wykorzystać walory pudrowego różu, trzeba wiedzieć, z jakimi barwami tworzy najciekawsze kompozycje. Mamy kilka podpowiedzi!

Pudrowy róż plus czerń – duet elegancki i dynamiczny. Kolor czarny wprowadza szykowną nutę, a róż osłabia jego moc. W efekcie jest lekko i przyjemnie. Możliwości szaro-różowych połączeń jest sporo. Mogą to być np. czarne meble i dodatki umieszczone na różowym tle. Inna opcja? Różowa tapeta w czarne groszki, która świetnie sprawdzi się też w pokoju nastolatki. Jeśli czerń wydaje nam się za mocna, możemy ją zamienić na antracyt, czyli najciemniejszy odcień szarości.

Pudrowy róż plus pastele – to z kolei sposób na lekką, świeżą, nowoczesną aranżację, ale daleką od minimalistycznego chłodu. Pastelowe odcienie różu wspaniale komponują się z kolorem miętowym, rozbielonym błękitem i jasną szarością.

Pudrowy róż i bordo, fuksja, burgund – trzy wspomniane odcienie bardzo mocno zaznaczają swoją obecność we wnętrzach. Stąd też warto zrównoważyć ich siłę – i tu wkracza delikatny, lekki optycznie pudrowy róż.

Pudrowy róż i granat – jedno z najmodniejszych połączeń w ostatnich sezonach. Choć obydwa kolory bardzo się od siebie różnią, tworzą szykowne duety, które dodają charakteru wnętrzom nowoczesnym, skandynawskim, ale też klasycznym.

Warto wiedzieć: z pudrowym różem dobrze łączą się uniwersalne barwy, które często traktujemy jako bazę aranżacji. Chodzi o biel, szarość, beż oraz naturalne odcienie drewna.

Do jakich wnętrz pasuje róż pudrowy?

Pudrowy róż pasuje właściwie do każdego stylu wnętrzarskiego, choć najczęściej wykorzystywany jest w aranżacjach nowoczesnych. Mniejsze lub większe ilości różu ożywiają wystrój z dominującą bielą i szarością. Sporo pudrowego różu pojawia się w też w aranżacjach w stylu skandynawskim. Są to jednak zazwyczaj oszczędne porcje tego koloru i w postaci dodatków: poduszek, pledów, dywanów, zasłon, ceramiki i grafik ściennych. Warto jednak iść o krok dalej i przynajmniej jedną ze ścian przemalować na pudrowy róż. Wtedy skandynawski wystrój zyska więcej świeżości i energii.

Pudrowy róż ciekawie prezentuje się również we wnętrzach w stylu boho i orientalnym. Dlaczego? Ponieważ doskonale równoważy feerię barw w dodatkach i dekoracjach, typową dla obydwu konwencji.

Z pastelowym różem można też eksperymentować w aranżacjach glamour. Ponieważ pudrowy róż świetnie wypada w duecie z bielą, szarością czy czernią, ciekawie wzbogaci eleganckie wnętrza utrzymane dotychczas w konwencji black & white. A ponieważ jest lekki optycznie, nie przytłoczy wystroju.

Róż pudrowy i nie tylko - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Jaką farbą pomalować ściany w pokoju? Farba do salonu