Kolor miętowy - z czym łączyć miętowy i czy to dobry wybór na kolor ścian?

2021-04-19 9:29

Kolor miętowy jest niezwykle świeżą i dodającą energii barwą, kojarzoną z wiosną i latem. Miętowy kolor ścian może nam towarzyszyć przez cały rok we wnętrzu, stwarzając ciekawe i nietypowe kompozycje z innymi barwami. Warto odważyć się i zaaranżować miętowy we własnych czterech kątach, jeśli wspomnienia ciepłych, letnich dni chcemy zatrzymać na dłużej.

Spis treści

  1. Miętowy kolor ścian i dodatków
  2. Z czym łączyć miętowy: dobre zestawienia kolorów
  3. Ściany w kolorze miętowym: mocne zestawienia kolorów
  4. Jak wyeksponować miętowy kolor ścian?
  5. Kolor miętowy: do wyboru, do koloru!
  6. Aranżacje z kolorem miętowym - zobacz ZDJĘCIA

Kolor miętowy bardzo ciekawie wygląda we wnętrzu. Podpowiadamy, z czym łączyć miętowy i jak umiejętnie zastosować w aranżacji miętowy kolor ścian.

Odcień koloru miętowego może być pastelowy lub nieco mocniejszy. Powinien odzwierciedlać mieszankę bieli, błękitu, morskiego i delikatnego seledynowego. Proporcje użytych pigmentów decydują o ostatecznym odcieniu tej barwy, dlatego kolor miętowy trudno jest dokładnie zdefiniować.

Miętowy kolor ścian i dodatków

Niekiedy nie wiemy, jak wykorzystać potencjał koloru miętowego w naszym wnętrzu, a jego słaba popularność w domowym zaciszu powoduje obawę, czy aby na pewno efekt końcowy nas zadowoli. W rzeczywistości nie ma się czego bać. Miętowy kolor pasuje do wielu kompozycji barwnych i odnajdzie się w każdym wnętrzu w dodatkach lub na ścianach - wedle uznania w sypialni, pokoju dziecięcym, w biurze, łazience oraz oczywiście w salonie i w kuchni.

Z czym łączyć miętowy: dobre zestawienia kolorów

Barwa miętowa może działać na nas kojąco oraz odprężająco, jak i dodawać więcej energii w zależności od tego, z czym połączymy miętowy, czyli jakie inne kolory ścian oraz dodatki zaplanujemy. Miętowy, jak każdy inny kolor, możemy łączyć i zestawiać z barwami neutralnymi:

  • z czystą bielą,
  • „złamanymi bielami”,
  • śmietanowym,
  • waniliowym,
  • kremami i beżami.

Kompozycje koloru miętowego z szarościami i cappuccino wymagają lepszego przyjrzenia się takiemu rozwiązaniu w kontekście konkretnego wnętrza, ze względu na metraż pomieszczenia, jego doświetlenie, proporcje barw, kolory mebli i podłogi itp. Taką samą zasadę należy przyjąć przy łączeniu miętowego z mocnymi, ciemniejszymi barwami. Zestawienia miętowego z kolorami neutralnymi są dla nas najbezpieczniejsze, dlatego mogą stać się dla nas podstawą w aranżacji - punktem zaczepienia, od którego zaczniemy urządzanie wnętrza.

Ściany w kolorze miętowym: mocne zestawienia kolorów

Niezwykle godne uwagi są kompozycje mięty z mocnymi, żywymi, owocowymi barwami i pastelami. To właśnie w nich tkwi poczucie energii, chęci życia i radości, to one mogą nas skutecznie motywować i inspirować do działania na co dzień. Metodą prób i błędów możemy wplatać do miętowej aranżacji w mniejszej ilości energetyczne kolory, np. pasem wzorzystej tapety w innej, żywej kolorystyce, innym kolorem farby na fragmencie ściany, meblem wypoczynkowym lub elementami dekoracji. Doskonale nadają się do tego odcienie różu (delikatny, perłowy róż, pudrowy róż, amarantowy, wrzosowy), odcienie żółtego (cytrynowy, piaskowy, morelowy, musztardowy), pomarańczowego (oranż, mandarynka, brzoskwinia), koralowego, lawendowego, szafirowego czy szmaragdowego. Bez przeszkód, zarówno na ścianie, jak i w dodatkach, możemy brać pod uwagę akcent złota, miedzi i/lub srebra, które swoją połyskującą, mieniącą się powierzchnią dodadzą smaku wnętrzu albo nutki glamour.

Miętowy jest doskonałym kolorem do niebanalnych metamorfoz wnętrz. Umiejętnie zaaranżowane miętowe ściany spełnią nasze najśmielsze oczekiwania, dodadzą wnętrzu lekkości i świeżości oraz zatrzymają lato na dłużej.

..  Kolor miętowy we wnętrzach – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Jak wyeksponować miętowy kolor ścian?

Miętowy kolor ścian eksponować można na dużych płaszczyznach lub na fragmentach ścian. Powtarzając go w dodatkach, dopełnimy wystrój całego wnętrza. Jeśli wybierzemy jasny odcień kolor miętowego, dla wyrazistego efektu można go skontrastować z mocniejszym kolorem ścian, np. szarym, odcieniem brązu czy tapetą we wzory. Miętowy kolor ścian jest idealny do kuchni, salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Pasuje zarówno do wnętrz stylowych (wtedy można go też łączyć ze złotem), jak i nowoczesnych - ciekawe połączenie stworzy też z czernią.

..  Miętowa kuchnia – nowoczesna aranżacja w jasnych kolorach >>>

Kolor miętowy jest obecnie niezwykle, modny i to nie tylko w świecie mody, ale również w temacie aranżacji wnętrz. Mięta ożywia wnętrza, wprowadzając do nich poczucie lekkości i świeżości, a jednocześnie prezentuje się bardzo elegancko. Jej główną zaletą jest uniwersalność, która sprawia, że jest to jeden z najchętniej wybieranych kolorów ścian i dodatków dekoracyjnych. Pasuje także do minimalistycznej bieli, klasycznych beżów, surowej szarości, a także do naturalnych odcieni drewna.

Kolor miętowy: do wyboru, do koloru!

Kolory ścian oscylujące wokół różnych odcieni mięty to strzał w dziesiątkę dla osób pragnących stworzyć aranżację wnętrza, która przywodzić będzie na myśl atmosferę letnich miesięcy. Mięta to kolor świeżości i energii. Ale skojarzenia z latem nie są jedynymi powiązaniami z kolorem miętowym. Równie dobrze sprawdza się on w surowych, minimalistycznych mieszkaniach miłośników pory zimowej – jest lekki i świeży, a jednocześnie elegancki. Wszystko to sprawia, że miętowy jest kolorem nadającym się do każdego wnętrza – do sypialni, pokoju dziecięcego i łazienki, a także salonu i kuchni. Mięta sprawdza się zarówno jako dominujący w aranżacji kolor (na ścianach, materiałach obiciowych i meblach), jak i w postaci wyrazistego dodatku (na pojedynczych sprzętach, poduszkach, wazonach i innego rodzaju dodatkach dekoracyjnych). Koloru miętowego używamy swobodnie, zgodnie z naszym gustem i preferencjami, a mimo to mamy gwarancję, że wnętrza z tym kolorem nie będą monotonne!

Aranżacje z kolorem miętowym - zobacz ZDJĘCIA

Kolor miętowy ma uniwersalne zastosowanie. W pastelowych odcieniach pozwala się wyciszyć, a w bardziej nasyconych dodaje wnętrzu energii. Którą wersję wybierasz?

Moda na białe ściany w aranżacji wnętrz

Z jakiego filmu znasz te domy?

Pytanie 1 z 6
W tym domu mieszkali bohaterowie
Wielkie kłamstewka
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany