Sufit zajmuje taką samą powierzchnię jak podłoga, której zazwyczaj poświęcamy o wiele więcej uwagi przy urządzaniu mieszkania. Tymczasem aranżacja sufitu to sprawa, której także warto dokładnie się przyjrzeć – może ona stać się cichym bohaterem naszego wnętrza!

Sprawdź też: sufit podwieszany >>>

Efektowna aranżacja sufitu: belki i sztukaterie

Pomysłów na urozmaicenie sufitu jest wiele. Niektóre są czysto dekoracyjne, inne spełniają nieco bardziej praktyczną rolę – to triki wizualne poprawiające wygląd wnętrza. Jednym z pomysłów na efektowną aranżację sufitu jest belkowanie. W niskim pomieszczeniu drewniane elementy najlepiej jest pomalować na biało lub na inny jasny kolor. Czasem wystarczy jedynie przestrzeć je transparentną jasną farbą, by dodać im lekkości. W wysokim wnętrzu możemy pozwolić sobie na zostawienie drewnianego wykończenia stropu – nie będzie ono przytłaczało pomieszczenia. Na belkach mogą też pojawić się dekoracje malowane za pomocą szablonów, na przykład podkreślające rustykalny charakter wystroju. Kolejnym wariantem są sztukaterie. Jeśli twoje sufity zdobione są autentycznymi starymi sztukateriami, chuchaj na nie i dmuchaj – to wyjątkowa, a zarazem pasująca do każdego stylu aranżacji dekoracja. W nowym mieszkaniu warto przykleić sztukaterie styropianowe lub poliuretanowe w formie gzymsów, listew, rozety lub kasetonu. Za pomocą listew i gzymsów możemy również poprawić propocje pomieszczenia. Listwy przyklejone poniżej sufitu, odcinające mocny kolor, obniżają optycznie wnętrze, z kolei szeroki, biały gzyms zachodzący na sufit działa podwyższająco. Kasetony maskują nierówności sufitu, a także izolują termicznie i akustycznie.

Efektowna aranżacja sufitu: farba i tapeta

W niskim wnętrzu możesz również zadziałać farbą – kolorem z sufitu namaluj na ścianach (tuż przy nim) kilkucentymetrowy pas. W ten sposób pomieszczenie wyda się wyższe, pod warunkiem, że reszta ścian nie będzie bardzo ciemna (zbyt mocny kontrast zadziała w odwrotny sposób). W wysokim pomieszczeniu zastosuj na suficie odcień ciemniejszy niż na ścianach – ten zabieg optycznie obniży pomieszczenie. Warto także wziąć pod uwagę walory dekoracyjne tapety, która może pokrywać cały sufit albo jego część, na przykład przestrzenie między belkami. Ciekawie może wyglądać także prosta lub romboidalna kratka z listew styropianowych czy poliuretanowych pomalowana farbą emulsyjną.