Świnka morska w domu: rasy, ile kosztuje, co je, jak długo żyje? Praktyczny poradnik

2021-05-20 10:18

Świnka morska, a właściwie kawia domowa, to urocze i popularne zwierzę hodowane w domu. Gryzoń pochodzi z Ameryki Południowej, a nazywany jest „świnką” prawdopodobnie dlatego, że wydaje charakterystyczny odgłos przypominający kwiczenie. Co je, ile żyje i ile kosztuje świnka morska? Jakie rasy świnek morskich można kupić w Polsce? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Świnka morska
Autor: pixabay.com

Spis treści:

Świnka morska, czyli kawia domowa

Świnka morska to nazwa potoczna, ale powszechnie używana. Ten słodki gryzoń tak naprawdę nazywa się kawia domowa i pochodzi z Ameryki Południowej. Już kilka tysięcy lat temu została udomowiona przez miejscowych Indian. Był to zwierzak wykorzystywany m.in. do celów kulinarnych. Faktem jest, że np. w Peru do dziś świnka morska traktowana jest jako przysmak. W Europie natomiast i w Stanach Zjednoczonych jest przede wszystkim domowym pupilem. Jej kariera w tym zakresie zaczęła się już w XVI wieku, a więc w dobie wielkich odkryć geograficznych.

Skąd wzięła się nazwa "świnka morska"?

Nie do końca jasne jest pochodzenie samej nazwy „świnka morska”. Duża w tym rola błędnego tłumaczenia na język angielski (guinea pig – świnka gwinejska), które później trafiło do innych języków. A określenie „morska” mogło nawiązywać do tego, że zwierzaki sprowadzano na statkach. Na nazewnictwo prawdopodobnie wpłynęły odgłosy świnki morskiej – dźwięki przez nią wydawane, które nieco przypominają kwiczenie. Gryzoń w ten sposób daje nam znać, że jest głodny albo zwyczajnie potrzebuje zainteresowania. Dlatego piszczący odgłos świnki morskiej nie powinien być ignorowany.

Warto wiedzieć: świnki morskie są zwierzętami towarzyskimi. Najlepiej kupić od razu dwie!

Świnki morskie różnią się wielkością, kolorem i długością sierści w zależności od rasy. Warto więc poznać kilka z nich.

Najpopularniejsze gatunki świnek morskich. Świnka morska peruwianka

Peruwianka to świnka morska długowłosa. Włosy znajdują się na całym ciele i rozkładają się na wszystkie strony (od środka, czyli charakterystycznego przedziałka, na zewnątrz). Czasem nawet trudno powiedzieć na pierwszy rzut oka, gdzie jest przód, a gdzie tył gryzonia, ponieważ włosy opadają także na oczy. Świnka morska peruwianka może mieć różne kolory sierści – od białej po brązową. Odmianą peruwianki jest np. świnka rasy boucle (inaczej alpaka) o ciekawych kręconych włosach.

Wszystko o chomiku w domu >>>

Żółw domowy – co warto wiedzieć? >>>

Świnka morska abisyńska (rozetka)

Świnka morska abisyńska i świnka morska rozetka to dwa różne określenia na tę samą rasę. A dlaczego świnka abisyńska zwana jest rozetką? Chodzi o charakterystyczne „wysepki” sierści, które układają się w kształty rozetek („zawirowań”). Zwykle na śwince morskiej jest ich około 8-10. Właściwie również od nich pochodzi określenie „abisyńska” – z angielskiego „abyss”, czyli przepaść. Możemy więc rozwiać ewentualne wątpliwości, że ten gryzoń pochodzi z Abisynii (dawna nazwa Etiopii).

Świnka morska gładkowłosa

Jak sama nazwa wskazuje, gryzoń ten wyróżnia się gładką, jednolitą i dość krótką sierścią. To najlepiej znana rasa świnki morskiej w Europie, bo przybyła do niej najwcześniej – już w XVI wieku. Ponadto jest najbardziej okazała! Świnka morska gładkowłosa nazywana jest też amerykańską lub po prostu american. Wyróżnia się dużą dbałością o swoją… czystość. Świetny zwierzak dla zabieganych właścicieli.

Świnka morska skinny

Świnka morska skinny to rasa bezwłosa, wyhodowana sztucznie w warunkach laboratoryjnych. Ma tylko odrobinę futerka w okolicy pyszczka. Dieta świnki skinny musi być wysokokaloryczna, tak by gryzoń był w stanie utrzymać właściwą temperaturę ciała. Delikatna skóra zwierzaka może się niebezpiecznie wysuszać, dlatego przynajmniej raz w tygodniu warto kąpać świnkę, a później nawilżyć jej skórę oliwką. Świnka morska rasy skinny jest energiczna i towarzyska. Szybko przywiązuje się do właściciela.

Inne rasy świnki morskiej

Ras świnek morskich jest mnóstwo i trudno byłoby omówić wszystkie. Na pewno warto zwrócić uwagę na świnkę morską teddy, która przypomina… misia pluszowego (stąd jej nazwa). Inne popularne rasy to świnka morska crested (gładkowłosa), rex (z krótkim i gładkim futerkiem) i curly (z kręconymi włosami). Miłośnicy świnek długowłosych powinni też zwrócić uwagę na rasę sheltie. W porównaniu z peruwianką świnka morska sheltie ma krótsze włosy na głowie, a dłuższe w pozostałej części ciała.

Design dla zwierząt: akcesoria i gadżety dla domowych pupili  

Co jedzą świnki morskie?

Świnki morskie są w pełni wegetariankami. Podstawą ich diety jest wysuszone sianko, które należy podawać w specjalnych paśnikach (a nie na podłożu, gdzie może się zabrudzić i zaszkodzić zwierzakowi). Świnki morskie potrzebują też sporo błonnika. Jedzą trawę, zioła (np. bazylię, macierzankę, koperek, mniszka lekarskiego, krwawnika), które możemy samodzielnie zebrać bądź kupić gotowe mieszanki w sklepie zoologicznym. W menu powinny się też pojawiać warzywa – zwłaszcza te zielone, a więc m.in. brokuły czy natka pietruszki, ale też marchewka, cykoria, dynia, papryka czy pomidory. Sprawdzają się też owoce (jabłka, melony, arbuzy, banany).

Świnki morskie nie wytwarzają witaminy C, a bardzo jej potrzebują. Musimy więc zadbać o to, by spore jej ilości znalazły się w diecie. Świnka morska powinna też od czasu do czasu pochrupać coś bardzo twardego – w ten sposób ścierają się jej siekacze, rosnące całe życie. Oczywiście w klatce dla świnki morskiej nie może też zabraknąć wody.

Czego zaś nie podawać zwierzakom? Unikajmy np. ziemniaków, cebuli, kapusty i fasoli, a także mleka, po którym świnka morska może mieć biegunkę.

Ile żyje świnka morska?

Jak na gryzonie, świnki morskie żyją dość długo, bo nawet do 10 lat. Świnka długowłosa dożywa średnio 7-8 lat, a np. skinny, czyli rasa bez sierści, do 5-6 lat. Angielska kawia seniorka Snowball, która żyła 14 lat i 10 miesięcy, trafiła do Księgi rekordów Guinnessa. Liczba lat zależy oczywiście od warunków życia, prawidłowej diety i… odpowiednich rozrywek dla zwierzaka. Inteligentne, towarzyskie oraz wesołe świnki morskie lubią, by się nimi częściej zajmować. Warto też pamiętać, że rok życia świnki morskiej odpowiada około 10 latom ludzkim. Tak więc świnka 5-6-letnia może już częściej chorować, co wiąże się z wiekiem seniora.

Świnka morska: cena. Ile kosztuje świnka morska?

Ceny świnek morskich są różne zależnie od tego, czy kupujemy je w sklepie zoologicznym, czy u hodowcy. W pierwszym przypadku będzie to zwykle ok. 40-100 zł, w drugim – nawet 200-300 zł. Sporo zależy od rasy, a u hodowców – rodowodu świnki. Oczywiście do ceny świnki morskiej należy doliczyć koszty potrzebnych akcesoriów.

Klatka dla świnki morskiej

Im większa klatka dla świnki morskiej, tym lepsza! Absolutne minimum dla jednej świnki morskiej to wymiary ok. 50 x 80 cm. Warto pamiętać, że zwierzak spędzi tam większość swojego życia, powinien mieć więc sporo miejsca do zdrowej aktywności. Świnki morskie słabo skaczą i nie umieją się wspinać, tak więc zrezygnujmy z wszelkim półek, kołowrotków i podestów. Wybierajmy klatki o idealnie gładkim podłożu (czyli bez prętów, bo świnka morska mogłaby się zranić!), na które należy wysypać ściółkę dla gryzoni bądź specjalne granulki (wszystko znajdziemy w sklepie zoologicznym). Nie najlepiej sprawdzają się trociny – są mniej chłonne, a świnki morskie oddają sporo moczu.

A gdzie postawić klatkę dla świnki morskiej? Koniecznie w miejscu spokojnym, ale w taki sposób, by świnka mogła co nieco poobserwować otoczenie. Idealny będzie ustronny kącik w salonie. Świnki morskie źle tolerują zarówno upały, jak i bardzo niskie temperatury.

Warto wiedzieć: w klatce powinny się znaleźć domek dla świnki morskiej, poidełko, paśnik na sianko (zawsze wypełniony!) oraz miseczka na jedzenie.

Akcesoria dla świnki morskiej

Oprócz podstawowego wyposażenia klatki warto wybrać akcesoria dla świnki morskiej, które dostarczą jej więcej rozrywki, radości, a przez to zdrowia. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Domek dla świnki morskiej: prywatny azyl zwierzaka. Zwykle przez pierwsze dni właśnie tam spędza najwięcej czasu.
  • Legowisko dla świnki morskiej: najlepsze miejsce na wypoczynek dla gryzonia. Można jedno umieścić w domku, a drugie oddzielnie. Legowiska dostępne są w różnych formach – np. malutkich sof, oponek albo niskich podestów.
  • Wybieg dla świnki morskiej: a więc specjalnie wydzielone miejsce dla zwierzaka. Takim „wybiegiem” może być cała podłoga, choć żeby było bezpieczniej dla świnki, lepiej je odgrodzić od reszty pomieszczenia. Duże wybiegi można też zabierać do ogrodu.
  • Hamak dla świnki morskiej: koniecznie nisko zawieszony, gdyż świnki słabo skaczą! To dodatkowa atrakcja dla zwierzaka, która może zastąpić bądź uzupełnić legowisko.
  • Zabawki dla świnki morskiej: koniecznie naziemne (a więc nie np. kołowrotki). Mogą to być mostki, tunele, nisko zawieszone huśtawki, ale też kulki, rolki czy zabawki z dzwoneczkami.

Motywy zwierzęce w aranżacji wnętrz. GALERIA ZDJĘĆ

Jak zadbać o pupila w zimie
Nasi Partnerzy polecają