Huśtawka do pokoju dziecka: co wybrać? Przewodnik zakupowy

2020-03-18 12:08

Dzieci w domu to wulkany energii, nad którymi ciężko zapanować. Dlatego też należy zadbać o to, by w warunkach domowych miały zapewnioną rozrywkę nawet wtedy, gdy na zewnątrz plucha lub śnieg. Warto więc zastanowić się nad huśtawką do pokoju dziecka – jak ją wybrać?

Huśtawka do pokoju dziecka
Autor: Martyna Rudnicka Huśtawki do pokoju dziecka mają różnorodne, ciekawe formy. Dzięki temu łatwo dobrać model dla malucha w każdym wieku

Spis treści

  1. Huśtawka dla rocznego dziecka i niemowlaka – co wybrać dla maluchów?
  2. Huśtawka do pokoju dziecka dla starszaków
  3. Kokony i hamaki – huśtawki dla dzieci i nie tylko

Huśtawka dla rocznego dziecka i niemowlaka – co wybrać dla maluchów?

Huśtawka dla dzieci to jedna z ulubionych zabawek, choć kojarząca się przede wszystkim z placami zabaw i przydomowymi ogrodami. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by tę atrakcyjną dla maluchów formę rozrywki wprowadzić także do mieszkań. Huśtawka do pokoju dziecięcego znajduje zastosowanie już od najmłodszych lat naszych pociech.

W przypadku niemowląt idealnie sprawdzi się bujak, czyli huśtawka dla dzieci stojąca na podłodze wyposażona w duży, wygodny fotel, na którym położymy malucha w pozycji półleżącej i dla bezpieczeństwa przypniemy pasami. Co ważne, takie domowe huśtawki dla dzieci najczęściej mają wbudowane mechanizmy, dzięki którym nie musimy ręcznie kołysać niemowlaka.

Huśtawka dla rocznego dziecka powinna natomiast wyglądać nieco inaczej – zwykłe bujanie już nie będzie dostarczać maluchowi odpowiednich bodźców, a i on może szybko wyrosnąć z fotelika bujaka. Tutaj o wiele lepiej sprawdzą się huśtawki do pokoju dziecka przeznaczone do mocowania na hakach przytwierdzonych do sufitu. Mają one budowę kubełkową, a dodatkowo wyposażone są w pasy do przypinania. Najwięcej modeli wykonanych jest z plastiku, choć o wiele lepiej prezentują się drewniane huśtawki dla dzieci.

.. Fotel wiszący: co wybrać? >>>

Huśtawka do pokoju dziecka dla starszaków

Starsze dzieci nie potrzebują już przypinania – ich koordynacja ruchowa jest o wiele lepsza niż u maluchów, a rozpierająca je energia sprawia, że szybko się nudzą w jednym miejscu, dlatego warto zapewnić im większą swobodę. W takim wypadku doskonale sprawdzają się podwieszone siedziska do huśtawki dla dzieci – to prosta zabawka, którą możemy wykonać samodzielnie. Pamiętajmy jednak, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo:

  • przymocujmy huśtawkę dla dzieci dość nisko;
  • zadbajmy o to, by na podłodze była miękka wykładzina lub dywan;
  • dokładnie sprawdźmy, czy rozbujana huśtawka nie uderza w ściany i meble.

Dzięki temu będziemy mieli pewność, że naszym pociechom nic nie grozi, nawet gdyby przypadkiem spadły z huśtawki w pokoju dziecięcym.

Bardzo dużą popularnością wśród starszaków cieszą się huśtawki dla dzieci bocianie gniazda. Mają one formę dużych, okrągłych siedzisk, często wykonanych z siatki. Dzięki sporym rozmiarom może się na nich huśtać kilkoro maluchów jednocześnie, co z pewnością zadowoli rodziców mających więcej potomstwa. Ponadto na tak dużej huśtawce w pokoju dziecięcym można się także położyć i delikatnie pobujać dla relaksu.

Kokony i hamaki – huśtawki dla dzieci i nie tylko

Szukając idealnych domowych huśtawek dla dzieci, pomyślmy nie tylko o ich zabawie i przyjemności, ale również o sobie. Na rynku dostępnych jest sporo rozwiązań, z których możliwości będą chętnie korzystali najmłodsi przy codziennych zabawach, a gdy dzieci pójdą spać, my sami będziemy mogli się zrelaksować po wielogodzinnym doglądaniu naszych pociech.

Jedną z takich huśtawek pokojowych dla dzieci są… hamaki! Ale nie te tradycyjne, szerokie, na których można się położyć w ogrodzie i zapomnieć o całym świecie. Mowa o specjalnych krzesłach brazylijskich, które zajmują o wiele mniej miejsca, ale mimo to dbają o wysoki komfort w czasie odpoczynku. Jeśli ma to być huśtawka do pokoju dziecka, kupmy też drugą, która zawiśnie w salonie lub sypialni.

Dużą popularnością cieszy się także huśtawka kokon do pokoju dziecka, która dzięki swoim rozmiarom może służyć również dorosłym. Ma podłużny kształt i zapewnia przytulność osobom w niej wypoczywającym. Obie huśtawki dla dzieci – hamak i kokon – można zamocować na specjalnym stelażu, co zapewni ich łatwy montaż, a także sprawi, że w dowolnym momencie będziemy mogli przenieść huśtawkę z pokoju dziecięcego do własnej sypialni, a także na taras lub do ogrodu w okresie letnim.

.. Jak urządzić domowy plac zabaw? >>>