Jak usunąć starą farbę z drewna? Porady i WIDEO

Meble drewniane są na tyle solidne, że można odnawiać nawet najstarsze egzemplarze. Jak usunąć farbę z drewna, by mebel nadał się do ponownego malowania i renowacji? Oto kilka porad krok po kroku z instrukcją WIDEO, czyli teoria i praktyka!

Odnawianie mebli
Odnawianie mebli
Odnawianie mebli
Odnawianie mebli
Odnawianie mebli

Odnawianie starych mebli to świetny sposób na szybki remont tanim kosztem, a także wprowadzenie do wystroju perełek z długą historią. Jeśli więc mamy pomalowany mebel, który lata świetności ma dawno ze sobą, usuńmy farbę i podarujmy mu drugą młodość.

Jak usunąć starą farbę z drewna: środki chemiczne

To sposób prosty, ale ma swoje wady. Korzystamy ze specjalistycznego środka do usuwania farby – najlepiej przeznaczonego właśnie do drewna. Takie preparaty mają najczęściej formę żelu. Wystarczy nanieść je pędzlem na powierzchnię i poczekać. Środek zaczyna pracować, a farba pęcznieje. Później wystarczy ją usunąć szpachelką i gotowe.

Używanie środków chemicznych ma jednak swoje ograniczenia. Przede wszystkim uważajmy na skórę i wszystkie prace wykonujemy w gumowych rękawiczkach. Poza tym takie preparaty rozmiękczają drewno, mogą wnikać głębiej w strukturę i z czasem osłabiać materiał.

Jak usunąć starą farbę z drewna: opalarka i szpachelka

Kolejna metoda, jak usunąć starą farbę z drewna, wymaga współpracy dwóch akcesoriów. Jednym z nich jest opalarka, drugim – szpachelka, którą zdrapujemy farbę. Gdy do powierzchni mebla będziemy zbliżać pracującą opalarkę, farba po chwili zacznie się unosić. I właśnie wtedy, równocześnie, wkraczamy ze szpachelką, usuwając farbę.

Podobnie jak w przypadku środków chemicznych, opalarka nie jest neutralna dla drewna. Należy z nią pracować ostrożnie, z wyczuciem, by nie uszkodzić drewna. Jeśli drewno ma w swojej strukturze olej, może się on spalać, co niestety osłabia materiał.

Zobacz też: Jak odnowić boazerię? >>>

Jak usunąć starą farbę z drewna: cyklinowanie

Cyklinowanie drewna to jedna z najbezpieczniejszych metod usuwania starej farby. Polecana jest zwłaszcza przez osoby profesjonalnie zajmujące się renowacją mebli, które od środków chemicznych czy opalarki trzymają się raczej z daleka. Do usuwania farby potrzebujemy specjalnego akcesorium, czyli cykliny. A jaką wybrać? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na solidność ostrza (ma ono charakterystyczny kształt zakończony „pazurkiem”). Im wyższa jakość stali, tym rzadziej będzie trzeba je ostrzyć. Mniejsze znaczenie ma materiał, z jakiego wykonano rączkę cykliny. Może to być plastik lub drewno, ważne, by cyklina dobrze leżała w ręce.

A jak powinno wyglądać cyklinowanie? Sprawa jest prosta: przesuwamy ostrzem po powierzchni mebla i dokładnie zdrapujemy farbę. Po cyklinowaniu mebel dobrze jest wygładzić i oszlifować. Wtedy można przystąpić do ponownego malowania. Zamiast cykliny może użyć dobrej jakości noża introligatorskiego.

Nie przegap: Jak przemalować mebel? >>>

Jak usunąć starą farbę z drewna? WIDEO

Tyle teorii, czas na praktykę! Zobacz, jak można usuwać farbę z mebli, korzystając z trzech wyżej opisanych metod.

Drewno we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Solidne i piękne drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów w aranżacji wnętrz. Poszukaj gotowych inspiracji w naszych galeriach zdjęć!

Ocena: 0
Tekst: DD Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY