DIY: dekoracje świąteczne z materiałów naturalnych w stylu skandynawskim

Modne ozdoby świąteczne w stylu skandynawskim i eko zazwyczaj wykonane są z materiałów naturalnych: drewna, gałęzi z igliwiem, szyszek. Jest też pomysł na choinkę z gazety. Wszystkie te materiały znajdziemy dosłownie wszędzie. Wybrałyśmy kilka pomysłów DIY jak łatwo i szybko zrobić ozdoby świąteczne z materiałów naturalnych.

Naturalne dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie
Naturalne dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie
Naturalne dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie
Naturalne dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie
Naturalne dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie

Do wnętrz w stonowanej kolorystyce, stylu skandynawskim lub eko nie pasują wielokolorowe dekoracje świąteczne wykonane ze sztucznych materiałów. Zamiast gotowych ozdób sprawdzą się stroiki wykonane z materiałów naturalnych: z większych kawałków drewna, gałęzi drzew, szyszek. Z gałęzi z igliwiem lub bez, najczęściej robimy wieńce adwentowe, wianki i ręcznie robione choinki. Szyszki układamy na paterach lub robimy z nich girlandy. Do świątecznych dekoracji można też wykorzystać pamiątki z wakacji takie jak kawałek pnia wyrzucony przez morze. W wersji domowej takie drewno powinno być wybielone i wygładzone. W tym roku modne są także choinki z gazety.

Dekoracje świąteczne: alternatywne minichoinki DIY

Alternatywne minichoinki będą świetną ozdobą bożonarodzeniową w stylu skandynawskim. Naturalne materiały i stonowana, neutralna kolorystyka wpiszą się w aranżacje wnętrza z meblami białymi lub z jasnego drewna.  Minitaurowe, srebrne choinki są łatwe do zrobienia, a do ich wykonania potrzebujesz zaledwie kilku elementów. Srebrną choinkę możemy zrobić z plastra drewna i srebrnej szczotki do mycia szklanych butelek. Włosie szczotki przycinamy w kształcie stożka i umieszczamy ją w plastrze drewna.

Choinka z gazety: szybki pomysł na modną choinkę

Choinka jak wstęga z gazety jest równie łatwa do zrobienia. Potrzebna jest tylko wybielona gałązka – lekko spłaszczona u podstawy, drewniana szpadka do szaszłyków, kartka z codziennej gazety oraz drewniana gwiazdka. Przydatny będzie również ręczny gwintownik do zrobienia otworu w drewnie oraz dziurkacz. Wyobrażacie sobie, na pzrykład na parapecie albo jako dekorację bożonarodzeniowego stołu las z choinek z gazety?

 Choinka z gazety DIY

Fot. agencjafree/living4media

Dekoracje świąteczne: ozdoby z gałązek DIY

Do zrobienia naturalnej ozdoby świątecznej w stylu skandynawskim wystarczy czasem tylko kilka gałązek. Możemy je po prostu wstawić do ładnego wazonu i udekorować kilkoma bombkami. Dobrym pomysłem jest także połączenie kilku gałązek układając kształt choinki. Takie dekoracje z gałązek są bardzo oszczędne, więc możemy je ustawiać obok siebie bez obawy, że przesadzimy z ozdobami.

Dekoracje świąteczne: wianki z gałęzi DIY

Wianki świąteczne zazwyczaj wieszamy na drzwiach, na ścianie lub w oknie. Do zrobienia stroika świątecznego wystarczy kilka giętkich gałązek np. świerkowych czy z wierzby, które można łatwo zwiniąć i zrobić z nich podstawę stroika. Ładnie będą wyglądały gałęzie pomalowane na biało farbą kredową. Często już sam taki wianek jest atrakcyjną dekoracją świąteczną. Możemy go dodatkowo ozdobić własnoręcznie zrobionym aniołkiem - z cienkiego drutu i kawałka białego materiału. Aniołka możemy przymocować na stałe do wianka lub powiesić oba elementy osobno.

Czytaj też: jak ubrać choinkę w styliu skandynawskim [wideo]

Dekoracje świąteczne: naturalne dekoracje DIY

Oryginalną ozdobą świąteczną aranżacji salonu będzie wakacyjna pamiątka, czyli gruba, wybielona przez morze gałąź ustawiona pod ścianą. Jej surowy charakter możemy „ocieplić” dekorując skrzydłami anielskimi zrobionymi z białych piór, które znajdziemy w sklepach papierniczych. Chropowata, naturalna struktura drewna pięknie będzie kontrastować z białymi, idealnie gładkimi perłami. Taka delikatna dekoracja bożonarodzeniowa świetnie wpisze się w aranżację salonu w stylu skandynawskim i eko.

Dekoracje świąteczne: dekoracje naturalne z szyszek

Idealnym materiałem dekoarcyjnym są szyszki. Możemy je układać na paterach i półmiskach, ale także zrobić ozdoby świąteczne do zawieszenia. Jak je wykonać? Wystarczy kilka szyszek, podobnej wielkości umieszczonych na cienkim, prawie niewidocznym druciku – po zawieszeniu powstaje dekoracja w formie girlandy. Dekoracja będzie bardziej w klimacie świątecznym, gdy dołożymy do nie lampki choinkowe – im mniejsze, tym lepiej. Taką girlandę możemy powiesić na ścianie, drzwiach, nad łóżkiem czy stołem, a także wykorzystać jako dekorację okna.

SomProduct. Meble i dodatki w stylu skandynawskim

Czytaj też: jak dobrać lampki choinkowe?

Ocena: 0
Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY