Beton dekoracyjny na ścianie: metamorfoza salonu z efektem BETONU!

Ściana z betonem to uniwersalna dekoracja, która pasuje do wnętrz w różnych stylach. Razem z ekipą DEKORACJE WNĘTRZ Sebastiana Tarnawskiego odmieniliśmy ścianę w białym salonie. Efekt naprawdę nas zaskoczył! Zobaczcie metamorfozę salonu z betonową ścianą w roli głównej!

Metamorfoza ściany w salonie BETON na ścianie!
Metamorfoza ściany w salonie BETON na ścianie!
Metamorfoza ściany w salonie BETON na ścianie!
Metamorfoza ściany w salonie BETON na ścianie!
Metamorfoza ściany w salonie BETON na ścianie!

Beton na ścianie to rozwiązanie, które mimo zmieniających się trendów i mód, nie traci na aktualności. Uniwersalny efekt betonu w aranżacji wnętrz polega na tym, że ściana z betonem dekoracyjnym wpisze się zarówno w surową stylistykę wnętrz industrialnych, jak i w ich łagodniejszą odmianę udomowionego loftu (soft loft). Idąc tym tropem, im delikatniejszy efekt betonu na ścianie (drobne perforacje, tzw. "parzenie betonu", subtelne zacieranie, mniej chropowatej struktury na rzecz gładszej ściany, zróżnicowanej tylko odcieniami szarości), tym efekt we wnętrzu jest bardziej przytulny. Subtelna wersja betonu znajdzie swoje uzasadnienie we wnętrzach inspirowanych stylem flamandzkim i skandynawskim. Eksperymenty z fakturami we wnętrzu (różne wariacje stylu eklektycznego) także są pretekstem do wypróbowania betonu dekoracyjnego - na wybranej ścianie czy elemencie konstrukcyjnym domu (belki konstrukcyjne, nisze, ściana w przedpokoju czy tło otwartej garderoby). Optyczny ciężar wykończonej betonem ściany zrównoważyć możemy delikatnym wzorem na ścianie sąsiedniej, tapetą w kontrastowy stylistycznie wzór (np. przeskalowane kwiaty czy wzory geometryczne), ale także neutralną, jednolitą bielą.

Beton na ścianie to także pomysł na ścianę zarówno w reprezentacyjnym salonie, jak i wielofunkcyjnej przestrzeni kawalerki. Jest odpowiedzią na aranżacyjne dylematy, kiedy to od nadmiaru pomysłów na własne M (lub przeciwnie - w wyniku ich braku) nie możemy podjąć decyzji związanej z wykończeniem, kolorystyką czy stylem wnętrza. Jeśli w trakcie urządzania mieszkania zmienimy koncepcję jego wystroju, szara ściana z betonu ma szansę wkomponować się w nowy pomysł. Beton na ścianie, którego sposób nałożenia, uformowania, zatarcia czyni go materiałem niezwykle plastycznym i różnorodnym, to pomysł na ścianę "bez pomysłu". Bez względu na to, czy wypróbujemy beton na ścianie w wersji zacieranej, z odciśniętym szalunkiem starych desek czy imitacji betonowych płyt na fabrycznych śrubach. Bez obaw, pomysł się obroni.

Czytaj też: Beton i cegła na ścianie: wnętrze wzorem i fakturą malowane!

Dzięki betonowej strukturze na ścianie w salonie, przedstawiany pokój zyskał wyrazisty charakter. Z pomocą ekipy DEKORACJE WNĘTRZ Sebastian Tarnawski podjęliśmy się metamorfozy ściany w salonie. Zobaczcie etapy naszych działań.

Beton na ścianie w salonie

Beton na ścianie w salonie: materiały

 Do wykonania ściany z efektem "parzonego" betonu w salonie wykorzystaliśmy:

  • folię i taśmę malarską (do zabezpieczenia sąsiednich ścian, sufitu i podłogi),
  • grunt głębokopenetrujący,
  • wałek malarski (do nakładania gruntu na ścianę),
  • masę betonową,
  • packę wenecką (do specjalistycznego nakładania masy betonowej z efektem "parzenia").

 

 

Beton na ścianie w salonie: KROK PO KROKU

Pracę nad betonową ścianą w salonie podzieliliśmy na kilka etapów:

Beton na ścianie efekt parzeniaKROK 1: Zagruntuj ścianę gruntem głębokopenetrującym. To bardzo ważny etap. Grunt na ścianie da nam pewność, że struktura betonu dekoracyjnego po wyschnięciu nie odpadnie od powierzchni ściany. Dla pewności położyć możemy dwie warstwy gruntu (nakładając drugą warstwę po dokładnym wyschnięciu pierwszej). Czekamy, aż obie warstwy dokładnie wyschną.

KROK 2: Przygotuj masę betonową. W czasie, kiedy grunt na ścianie dosycha, mamy czas na przygotowanie właściwej masy betonowej. W zależności od producenta masy, dobieramy proporcje wody i betonu dekoracyjnego. Za pomocą mieszalnika mieszamy składniki w wiadrze.

KROK 3: Zacznij nakładać masę. Nakładaj na packę wenecką niewielką ilość  betonu i równomiernie (jednolita grubość masy) rozprowadzaj na ścianie. Dla uzyskanie lepszej przyczepności rozwałkuj masę betonową na powierzchni ściany. Odczekaj co najmniej 8 godzin do wyschnięcia pierwszej warstwy betonu.

KROK 4: Dekoruj! Po wyschnięciu pierwszej warstwy betonu, przechodzimy do najważniejszej części naszego przedsięwzięcia. Nakładając drugą warstwę betonu, zmieniamy nieco technikę by uzyskać subtelny efekt betonowej perforacji, tzw. "parzenia betonu". Tym razem masę nakładaj nierównomiernie, intencjonalnie zostawiając drobne przerwy i niedociągnięcia w strukturze. Dzięki temu uzyskaliśmy delikatniejszy efekt perforacji na gładkiej ścianie z betonu.

KROK 5: Na sam koniec packą wenecką wygładź beton, delikatnie przecierając powierzchnię ściany. Pozwoliło to uzyskać efekt bardziej widocznych perforacji i zróżnicowania odcieni szarości na ścianie. Nasza wersja ściany z betonem w stylu soft loft gotowa!

Czytaj też: Beton dekoracyjny: 16 przykładów użycia betonu we wnętrzu

Dziękujemy za pomysł i wykonanie Firmie:

DEKORACJE WNĘTRZ Sebastian Tarnawski

ul. Kosynierów 2
05-270 Marki

kontakt@dekoracje-tarnawski.pl

tel. 694 043 284

www.dekoracje-tarnawski.pl

Ocena: 5
Zdjęcia: Agnieszka Zawadzka

POLECANE ARTYKUŁY