Wnętrza w stylu scandi boho – jak je bezbłędnie zaaranżować?

2024-03-25 13:55

Styl scandi boho to połączenie skandynawskiego minimalizmu z malowniczym rozmachem właściwym hippisowskiej kulturze lat 60.– 70. XX wieku, z której wywodzi się boho. Zestawienie tych skrajnych konwencji daje efekt zjawiskowy. Poznaj najważniejsze cechy stylu i dowiedz się, jak według tych zasad zaaranżować wnętrza, by zachwycały!

Spis treści

  1. Scandi i boho – te style świetnie się uzupełniają
  2. Dla kogo scandi boho?
  3. Scandi boho – poznaj główne cechy stylu
  4. Salon w stylu scandi boho
  5. Kuchnia w stylu scandi boho
  6. Łazienka w stylu scandi boho
  7. Sypialnia w stylu scandi boho

Scandi i boho – te style świetnie się uzupełniają

Styl skandynawski kochamy za prostotę, funkcjonalizm, bliskie związki z naturą. W Polsce, która geograficznie bliska jest krajom skandynawskim, styl ten doskonale się odnajduje – także ze względu na światło. U nas także sprawdza się właściwa dla konwencji wypracowanej na Północy stonowana gama kolorystyczna. Z kolei wywodzące się z hippisowskiej kultury dzieci kwiatów z lat 60.-70. XX wieku boho to barwna mieszanka elementów etno, folkowych, oraz rękodzieła i sztuki nawiązującej do swobody paryskiej bohemy. Myśląc o boho, głównie widzimy feerię kolorów i wzorów, zawiązujących do kultury i tradycji romskich, indyjskich, afrykańskich, meksykańskich. Jednak boho, które wzbogaca styl skandynawski jest bardziej stonowane i bliższe natury, choć zdarzają się akcenty w intensywnych barwach. To dobre połączenie, bo chłodne scandi dostaje dzięki boho rumieńców, a fantazyjne boho zyskuje nieco spokoju, mając w tle wyważoną „Skandynawię”. O udanym mariażu zadecydowało także to, że obie konwencje mają wiele wspólnego – przede wszystkim jest to przywiązanie do naturalnych surowców we wnętrzu, chętne stosowanie zróżnicowanych faktur oraz nawiązania do przyrody.

„Czyste” boho jest jednak bliższe twemu sercu? Zobacz, klimatyczny dom na warszawskich Kabatach, w którym mieszka czteroosobowa rodzina.

Dla kogo scandi boho?

Scandi boho jest dla każdego, kto kocha wnętrza pełne prostoty, oszczędnie urządzone, funkcjonalne, bliskie natury, ale przytulne i ocieplone dodatkami. To także doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy zakochani w stylu skandynawskim, urządzili według jego zasad swoje otoczenie i po kilku latach... zaczęli w nim umierać z nudy! W tym przypadku marzenie o zmianie wystroju nie będzie trudne, bo masz doskonałą neutralną bazę, ani kosztowne, bo boho opiera się głównie na dodatkach.

Scandi boho – poznaj główne cechy stylu

Wnętrza w scandi boho cechuje neutralna baza, jaką daje wykończenie i podstawowe wyposażenie w ogólnie rozumianym stylu skandynawskim (bo ten też ma swoje odmiany), oraz wyraziste, nieco nawet szalone dodatki i dekoracje boho. Wbrew pozorom jednak konwencje mają wiele punktów stycznych, bo obie kochają naturalne materiały (chętnie z recyklingu), kolory natury, wzory etniczne, zabawę fakturą, rośliny...

  • Wszech obecne drewno i sklejka. Oba materiały (także jego doskonałe imitacje, np. w postaci ceramicznych płytek, okładzin ściennych itp.) królują w wykończeniu wnętrz i wyposażeniu. Drewniane mogą być podłogi, drzwi, boazeria, blaty, parapety. Z drewna i sklejki są robione meble i dodatki.
  • Naturalne tkaniny. Bawełna, wełna, len to podstawa. Zasłony, narzuty, poduszki, obrusy z nich prezentują się szlachetnie, są przyjazne, miłe w dotyku, dają wrażenie przytulności. Jeśli trafisz na takie z domieszką sztucznych włókiem, niech wizualnie jak najbardziej przypominają te o czystym składzie.
  • Wszelkie plecionki. Rattan, wiklina, trawy morska i hiacyntowa, juta, sizal sprawią, że wystrój nabierze charakteru, jednocześnie dodając wnętrzom ciepła. Wyplatane mogą być krzesła, fotele, stoliki, dywany, ale także drobiazgi, jak pojemniki czy dekoracyjne maty. We wnętrzu mogą być wyroby wyplatane z różnych materiałów – to nawet wzbogaci wystrój.
  • Naturalne kolory. Stonowane barwy ziemi ze zdecydowaną przewagą jasnych odcieni wnoszą do wnętrza spokój i harmonię, działają na domowników relaksująco. Im więcej odcieni off-white, tym pomieszczenie wydaje się większe. W akcentach mogą pojawiać się czerń, bordo, turkus, ochra, oranże – ale dozuj je z umiarem, bo po podstawą scandi boho jest jednak jasna, neutralna kolorystyka.
  • Motywy i wzory. Choć samo boho jest pod tym względem rozbuchane, w wersji scandi mamy do czynienia z oszczędniejszą estetyką. Mimo to sięgaj po motywy i wzory etniczne: polski folk, azjatyckie i afrykańskie.
  • Meble w stylu skandynawskim – mają proste, ergonomiczne formy, łagodne linie, często smukłe nóżki, które dodają im lekkości. Są funkcjonalne i praktyczne, bez udziwnień i dekoracji. Meble skrzyniowe, jak szafy, szafki, komody, z reguły wyposażone są w minimalistyczne uchwyty albo w ogóle ich nie mają. Z kolei sprzęty przeznaczone relaksu są miękkie, obite przyjemnym w dotyku materiałem. Ta baza wyposażenia raczej rzadko miewa uzupełniania w stylu boho, a jeśli już jest to pojedynczy mebel charakterystyczny dla stylu – może to być bambusowy stolik czy fotel lub komoda artystycznie podstylizowana w duchu konwencji (to jednak wyjątek).
  • Dodatki i dekoracje w stylu boho – mamy ich moc do wyboru! Mnogość poduszek, futrzaki (syntetyczne!), ozdobne narzuty, sznurkowe dywaniki i makramy. Warto się bawić odcieniami i fakturami. Wyplatane tacki i pojemniki, lustra w słomkowych ramach, druciane koszyki, drewniane i ceramiczne figurki... Jako dekoracje stosuj przedmioty codziennego użytku, instrumenty muzyczne czy rytualne maski. Sięgnij po metalowe i wyplatane naczynia, sztuczne trofea myśliwskie, oryginalną ceramikę. O atrakcyjności aranżacji niech stanowią zróżnicowane faktury, piękne kontrasty i dyskretne niuanse odcieni.
  • Oświetlenie scandi boho to zgrabne połączenie oby estetyk. Doskonale będą się prezentowały lampy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, w których prostota łączy się z funkcjonalnością i urodą, z dekoracyjnymi lampami boho, wykonanymi ze sznurka, wikliny, rattanu czy dekoracyjnych tkanin. Mogą koegzystować w jednym wnętrzu, uzupełniając się i podkreślając wzajemnie swoją wyjątkowość. W stylu scandi boho doskonale odnajdują się świetlówki stylizowane na retro, tzw. edisonówki.
  • Rośliny doniczkowe – zarówno te duże, jak i drobne są wręcz nieodzowne! Dodają wnętrzom kolorytu, ale przede wszystkim niosą informację, że scandi boho jest bliskie naturze. Ze skandynawską prostotą nie pokłóci się duża liczba roślin. Te okazałe umieść w efektownych donicach i osłonkach, mniejsze powieś w wyplatanych kwietnikach albo ustawiaj gromadami w ładnych osłonkach (ceramiczne, betonowe, wyplatane). 

Idealne wyważona aranżacja scandi boho w mieszkaniu miłośników kotów, rowerów i klocków lego – 13 inspirujących zdjęć.

Salon w stylu scandi boho
Autor: M. Skorupski, styl.: A. Wrodarczyk/HAPPY/PLACE Białe ściany i sufit, podłoga z rozbielonego drewna stanowią neutralną bazę, w której mocnym akcentem jest cegła. Sofa (Mti-furninova.pl), stolik (Saminex.pl) i kwietnik z IKEA królowały tu wcześniej, gdy wnętrze było „tylko scandi”. Wyplatane dodatki, lampy i poduchy (m.in. Westwing.pl) nadały mu zaś klimat boho.

Salon w stylu scandi boho

Biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz nasze potrzeby, wybierzmy odpowiedniej wielkości sofę w stylu skandynawskim. Jej neutralna kolorystyka (odcienie brązu, beżu, szarości) da największe możliwości aranżacyjne (w razie zmiany koncepcji, wymieniając stolik, poduszki itp., łatwo podkręcić styl wnętrza w wybranym kierunku). Warto uzupełnić ją dodatkowymi siedziskami (fotele, pufy). Mogą być tapicerowane, ale sprawdzą się też wyplatane, albo fotel stojący typu kokon czy sznurkowy podwieszany do sufitu. Konieczne są stoliki z drewna albo sklejki (gdy miejsca jest mało, wybierz dwa-trzy chowające się jeden pod drugim). Strefę relaksu podkreśl dywanem – jednolity niech będzie puszysty, w etniczne wzory lepszy będzie gładki, sprawi się też wersja eko, czyli np. jutowa mata albo słomiana „serwetka”. Lampy mogą być z wikliny, sklejki, drutu. Na regałach czy półkach ustaw kwiaty, zawieś na ścianach lustra i makramy. Do pojemników z drewna, drutu czy plecionki włóż drobiazgi, jak piloty, prasę etc. Zawieść lekkie zasłony z lnu lub bawełny. Wymość siedziska poduszkami z tkanin, dzianin i sztucznego futerka (baw się odcieniami, wzorami i fakturami) – kilka rzuć na podłogę. Jeszcze mięsisty pled i gotowe.

Kanapa to wybór na lata, więc na jaką się zdecydować: rozkładaną, zwykłą, narożną, w skórze, tkaninie i jeszcze... w jakim kolorze? Podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie, by nie popełnić błędu.

Kuchnia i jadalnia scandi boho
Autor: Wnętrza Michała Biała zabudowa o gładkich, lśniących bielą frontach i drewnianym blacie to projekt pani domu. Jej prostota sprawia, że łatwo odmienić wygląd kuchni dodatkami. Na pierwszym planie stół z drewna egzotycznego (Beliani.pl) z krzesłami Makan (Ballyhands.com). Obie strefy łączą dodatki boho.

Kuchnia w stylu scandi boho

Podstawą jest oczywiście zabudowa w stylu skandynawskim. Może być w naturalnych wybarwieniach drewna, malowana albo z płyty meblowej w stonowanej kolorystyce. Najczęściej są to odcienie bieli, spranego błękitu, szarości, ale spotyka się też grafitowe, a nawet czarne. Meble w ciemniejszych tonacjach lepiej będą wyglądały na tle ścian białych, śmietankowych, jasnoszarych i jasnobeżowych. Jeśli z kolei meble są jasne, ściany mogą być ciemniejsze (farba, drewniana okładzina, tapeta), o ile kuchnia jest spora i widna. Posadzka z drewna albo materiału drewnopodobnego, neutralna z płytek niczym beton albo... szalona – w szachownicę, a nawet patchwork boho. Do tego drewniany stół i wyplatane krzesła, a powyżej lampa z wikliny albo druciana. Dodatki to liczne deski do krojenia, koszyczki, podwieszane do sufitu kratownice na akcesoria i kwiaty (np. nad wyspą). Ścierki niech będą z bawełny i lnu, w naturalnych kolorach, ewentualnie z przetworzonymi motywami etnicznymi i roślinnymi. Unikajmy baterii i dekoracji retro, o wiele lepiej spiszą się ich nowoczesne wersje. W scandi boho można sobie pozwolić jedynie na bardzo lekki skręt w stronę loftu (np. lampy druciane itp.) czy vintage (AGD o opływowych liniach), ale też z umiarem! Do jadalni najlepiej wybrać stół drewniany, ewentualnie składający się z takiegoż blatu na metalowej konstrukcji. Przy wyborze krzeseł jest spora dowolność, począwszy od drewnianych i sklejkowych, po częściowo i całkowicie wyplatane, a także tapicerowane w duchu scandi.

Szukasz inspiracji przy urządzaniu kuchni boho? Mamy 20 efektownych aranżacji i eksperckie porady.

Łazienka scandi boho
Autor: Opoczno Minimalistyczna biała ceramika i czarne baterie mogłyby się znaleźć w każdej skandynawskiej łazience. Tu, w oprawie płytek strukturalnych White Structure i drewnopodobnych Classic Oak (Parmina, Opoczno), zyskały klimat bliski naturze. Rośliny i plecione dodatki delikatnie podkręciły aranżację w kierunku boho.

Łazienka w stylu scandi boho

W dużej mierze właściwie każda minimalistycznie i funkcjonalnie zaprojektowana nowoczesna łazienka mieści się w założeniach stylu skandynawskiego. Biała ceramika o geometrycznych czy organicznych formach, baterie o prostej linii, płytki w odcieniach szarości, beżu, bieli, a do tego drewno i beton (także jako ich wizualny odpowiednik w postaci płytek ceramicznych czy spieków, laminatów i okładzin) są wspaniałym punktem wyjścia dla aranżacji w różnych stylach, a więc i boho. Dodatki boho sprawią, że łazienka stanie się bliższa naturze, przytulna i przyjazna. Nie musi kipieć ich nadmiarem, wystarczą koszyki na ręczniki i akcesoria, ręczniki w etniczne wzory, lustro w drewnianej ramie czy część ściany wyklejona tapetą w roślinny wzór. Całość warto uzupełnić roślinami żywymi albo sztucznymi doskonałej jakości.

Marzysz o łazience boho od podłogi po sufit? Zobacz, jakie wybrać płytki, ceramikę sanitarną, meble i dodatki. Wolisz prostotę i funkcjonalność? Sprawdź, jak samodzielnie zaprojektować łazienkę w stylu skandynawskim.

Sypialnia w stylu scandi boho
Autor: Igor Dziedzicki, styl.: Justyna Sławecka Proste drewniane łóżko aż ugina się od tkanin. Pani domu (FB/BeARTposter, IG: @bearthome, Beartposter.pl) z wdziękiem łączy scandi i boho, miksując desenie i faktury, łącząc przeciwieństwa. Szafę ze sklejki sama odmalowała na biało i ozdobiła złotą mandalą, sama też zrobiła niemal bezkosztowo minitoaletkę.

Sypialnia w stylu scandi boho

Podstawą jest łóżko drewniane albo metalowe, które w ciągu dnia będą zdobić fakturowe poduszki i narzuta. Możesz łączyć wzory roślinne i etniczne albo folkowe. Poduszki i pledy niech mają ranty zdobione pasmanteryjnymi bąbelkami i chwostami. W nocy niech króluje na nim pościel z czystych włókien – bawełny i lnu. Dywaniki plecione albo bawełniane w motywy boho to wspaniały dodatek podkreślający konwencję. Mile widziane są także wyplatany fotelik przy toaletce, okorowany pieniek jako stolik nocny albo kwietnik, dające ciepły blask wiklinowe lampy, sznurkowe kwietniki...

Jak wybrać idealne łóżko? Poznaj zasady, które ułatwią ci wybór.