Urszula i Krzysztof nie zmieniali nic w mieszkaniu przez 20 lat. Teraz przyszła pora na metamorfozę wnętrz

Po 20 latach w mieszkaniu pełnym ciemnego drewna potrzebowali oddechu, żywszych kolorów, lżejszych form. I jeszcze paru korekt funkcjonalnych. Gdy syn poszedł na swoje, przystąpili do działania. Remont jest w toku, posuwa się etapami, ale my już dziś zaglądamy do Urszuli i Krzysztofa. Chcemy cieszyć się wraz z nimi świeżym urokiem nowych wnętrz.
Jakie to piękne miejsce! 167-metrowy apartament z ogrodem zimowym i tarasem wychodzącym na warszawski Park Szczęśliwicki. Nic dziwnego, że naszym gospodarzom świetnie się tu mieszka. Na tyle, że zdecydowali się nie wyprowadzać na czas remontu, ale kolejno powierzać fachowcom poszczególne pomieszczenia.
Obecnie gotowa jest kuchnia, gabinety pani i pana domu, sypialnia i jedna z łazienek. Wyraźnie widać w nich, że właściciele lubią wnętrza przytulne, ale z charakterem wyrażającym się przez akcenty kolorystyczne. Jaka droga wiodła do widocznych już dziś efektów?
– Największym wyzwaniem był projekt kuchni. Zniknęła ściana dzieląca ją od salonu, zmienił się też całkowicie układ funkcjonalny tej przestrzeni – mówi architektka Anna Nowak-Kacprzak. – Słup konstrukcyjny, który się wtedy odsłonił, początkowo wydawał się kłopotem. W jego sąsiedztwie zaprojektowałam jednak regał na butelki z winem, które kolekcjonuje pan domu. Mebel tworzy harmonijną całość z zabudową – podkreśla.
Kolory we wnętrzach pojawiły się z pozoru same, a w rzeczywistości przyszły wraz z wyszukanymi przez Annę przedmiotami i meblami jej projektu. Tak wiele w nich harmonii, tak wiele witalnej energii!
W ALTANIE
Tapeta z motywem ptaków (Christian Fischbacher), jakiej nie powstydziłaby się Maria Antonina, w nowoczesnym wnętrzu odgrywa rolę obrazu – zwłaszcza gdy rozbłyśnie umieszczona nad nią lampka. Miodowe krzesło, jak podkreśla architektka, to świetny polski produkt – model Fogo firmy Halex Meble.

KOMPOZYCJA GEOMETRYCZNA
Kobiecy nastrój pomieszczenia równoważą echa kolejnych faz modernizmu – w wyrazistych kolorach. Uwagę zwracają m.in. wielobarwna poduszka w stylu lat 50. i rudy puchar w formach z lat 70. (NAP). GDZIE KUPIĆ: stożkowy wazon ze szkła fakturowego, uchwyty meblowe – Zara Home
WSCHODY I ZACHODY
Powściągliwa zabudowa gabinetu uwypukla wyszukane formy drobiazgów. Starą figurkę Japonki Krzysztof przywiózł żonie z... Chin. Z wytworną statuetką dobrze łączy się prostota form mebli i dodatków w cesarskim kolorze żółtym. GDZIE KUPIĆ: lampa Flos – Comforty

GALERIA SZTUKI UŻYTKOWEJ
– Kredens to kolejne moje spełnione marzenie – mówi Urszula. Zaprojektowany przez architektkę przepastny mebel pozwala wyeksponować bliskie sercu przedmioty, a w licznych szafkach i szufladach mieści całą zastawę.

NA WYSTAWIE
Najlepsza ozdoba kuchni to naczynia i inne przedmioty, które na równi służą domownikom oraz zdobią wnętrze.

URSZULA
Mieszkanie i całe życie dzieli z mężem Krzysztofem. On prowadzi firmę zajmującą się eksportem m.in. części do maszyn rolniczych oraz mebli sklepowych. Ona z kolei, jak mówi mąż, jest menadżerem domu. Remont stał się okazją do realizacji kilku jej mniejszych i większych zamysłów. Z sukcesem! Już teraz w odnowionych wnętrzach nasza gospodyni czuje się znakomicie.

Zbiory Krzysztofa znalazły się m.in. na półkach obok słupa, który dzięki temu przestał być zawalidrogą. A inne sposoby?
1. W piwniczce. Niekoniecznie pod ziemią! W tej roli sprawdzi się też dowolne inne pomieszczenie o stałej temperaturze 10-14°C, byleby wolne od wibracji czy wstrząsów, przeciągów oraz mocnego światła, zwłaszcza słonecznego. Butelki muszą tam oczywiście leżeć, a nie stać.
2. W chłodziarce. Specjalistyczne urządzenia pomagają zapewnić trunkom optymalne warunki przechowywania. Dostępne są w wielu wariantach, obok salonowych modeli wolnostojących istnieją kuchenne, m.in. podblatowe czy wersje slim do wąskich przestrzeni w zabudowie.
NOWE OTWARCIE
Już nie ściana oddziela kuchnię od salonu, a złoto-czarna wyspa. – Zmieniła nasze życie, przy niej jemy, pijemy kawę, przyjmujemy gości – wyjaśnia pani domu. GDZIE KUPIĆ: tapeta – Inkiostro Bianco; lampy – Penta; wazony – Miloo Home; czarna deska – Dutchhouse

NA JEDWABIU
Kojący nastrój sypialni to zasługa palety złamanych błękitów, perłowych szarości, beżu i bieli. Największą ozdobą wnętrza są tapety (Romo), które nawet z bliska wyglądają jak kupony ręcznie malowanego jedwabiu. Do ich kolorytu architektka dobrała zasłony i dodatki.

ODPOWIEDNIO DO POTRZEB
W zasięgu ręki znajdują się tu i ruchome lampy nocne, i włączniki oraz regulatory mocy światła. Szafeczki, a prócz nich szafy i komodę, wykonano na zamówienie, by pasowały do wnętrza stylem oraz wymiarami. GDZIE KUPIĆ: pled – BoConcept; poduszki – Comforty


Dokładałam starań, aby w odpowiedzi na potrzeby Urszuli i Krzysztofa zaprojektować dla nich wnętrza naprawdę indywidualne. Takie, które stylem, formami i barwą będą odpowiadały gustowi właścicieli. Łazienka nie jest tu wyjątkiem. W tle pojawiają się tzw. bezpieczne biele, beże, brązy, a na ścianach widzimy coraz popularniejsze naśladownictwa marmuru i drewna. Jednak mocne akcenty brudnego różu, złamanych błękitów, miodowej żółcieni czy malinowej czerwieni nadają przestrzeni wyjątkowy, niebanalny charakter. Czuje się, że pani i pan domu to ludzie młodzi duchem. Dziś może jeszcze bardziej niż 20 lat temu, gdy urządzali tę przestrzeń po raz pierwszy – elegancko, ale zachowawczo.
GOTOWALNIA PANI DOMU
Urszuli zależało, by jej łazienka stała się prawdziwą strefą relaksu. W związku z tym oprócz bardziej typowych elementów wyposażenia stanęła tu zaprojektowana przez architektkę lekka, nowocześnie klasyczna toaletka. GDZIE KUPIĆ: świece zapachowe, szklane szkatułki – H&M Home

SKŁADNIKI SUKCESU
Wystudiowane formy, szalenie efektowne kolory, ale także starannie dobrane detale, jak ta gałka z porcelany i mosiądzu… Autorka projektu mieszkania zadbała na równi o skalę makro i mikro. Widoczne na zdjęciu eleganckie uchwyty w atrakcyjnej cenie wyszukała w Zara Home.

BRAMA KSIĘŻYCOWA
Złocistobrązowa szafka o nietypowej formie to także projekt indywidualny. Rzeźbiarska bryła uzupełniona o okrągłe lustro ma w sobie wyjątkową szlachetność oraz walory praktyczne. Pod masywnym blatem z marmuru znalazły się trzy głębokie szuflady. GDZIE KUPIĆ: dozownik mydła i kubek – H&M Home

WŁOSKI OGRÓD
Na głównej ścianie łazienki pojawiła się zjawiskowa mozaika (Bisazza). Od niej wziął się koloryt całego pomieszczenia, do niej architektka dokomponowała m.in. nową oprawę wanny o ostrzejszej linii schodków i stolika. GDZIE KUPIĆ: ręczniki, świece – H&M Home

