Urok dawnych lat. 25 najpiękniejszych wnętrz w stylu vintage

2021-03-05 7:28
wnętrza vintage
Autor: Mariusz Bykowski

Zwrot ku przeszłości co i rusz pojawia się w aranżacji wnętrz. Współcześnie odkrywamy swoje korzenie, stąd chociażby renesans projektów, które cieszyły oczy w dobie PRL. Ale inspiracje sięgają też dalej – do epoki przedwojennej czy wiktoriańskiej. Zestawiane z nowoczesnymi elementami wystroju zapewniają unikalny, a zarazem ponadczasowy wystrój. Wybraliśmy 25 pięknych wnętrz, w których przeszłość zyskuje nowy urok.

Vintage czy retro?

Terminy vintage i retro stosowane są właściwie zamiennie. Ale jeśli chcielibyśmy je od siebie odróżnić, to można przyjąć zasadę, że retro odnosi się do designu z lat 50., 60. i 70. Bardzo często chodzi o ikony modernizmu powojennego. W przypadku polskich mebli są to np. fotel RM58 Romana Modzelewskiego czy fotel 366 Józefa Chierowskiego. Obydwa powróciły do produkcji, zyskują nowe wykończenia i znów podbijają rodzime wnętrza (ale też zagraniczne!).

Vintage zaś to sięganie jeszcze dalej w przeszłość – do czasu przed II wojną światową, XIX wieku albo głębiej w historię. Niekiedy mamy więc do czynienia z antykami albo meblami, które zostały efektownie odnowione, zachowując jednak swoje pierwotne formy. We współczesnych wnętrzach spotkamy też meble, dodatki i materiały wykończeniowe o tzw. vintage look – czyli stylizowane na zużyte przez wieloletnie użytkowanie. Prężnie rozwijający się ruch DIY dostarcza wielu inspiracji w tym zakresie (np. postarzanie mebli). Również oferta farb i preparatów do wykańczania mebli pozwala w intrygujący sposób prowadzić dialog z przeszłością. Czasem najprostsze (i najtańsze!) produkty z sieciówek można stylowo postarzyć, zyskując coś jedynego w swoim rodzaju do własnego domu.

..  Moda na PRL i polski design sprzed dziesięcioleci >>>

Zjawiskowy przedpokój w stylu vintage! Inspiracje od Yestersen

Najpiękniejsze wnętrza w stylu vintage – zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Poniżej zebraliśmy galerie z wnętrzami z prawdziwych mieszkań i domów, w których styl vintage zagrzał miejsce. Który projekt podoba się wam najbardziej?

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021